Go to content

Małe zmiany w diecie, powodują wielką różnicę. Naprawdę. Wprowadź je do swojego życia

Całe życie na diecie? Krzątam się, gotuje i TYJĘ… i tak mi dobrze. Dieta 80/20, na czym to polega?
Fot. iStock

Ile to już razy obiecywałaś sobie, że teraz wytrwasz w diecie, że zgubisz zbędne kilogramy i utrzymasz wagę? Jesteś jedną z tych, które są wiecznie na diecie lub tuż przed nią? Zaczynasz od każdego poniedziałku, a w środę nie chcesz pamiętać, czym jest dieta?

Uwierz, większość z nas ma podobnie. Dlatego szukamy sposobu, by dieta nie była katorgą i nie kojarzyła się nam jedynie z wyrzeczeniami. Czy wiecie, że wystarczy kilka prostych zmian w naszym odżywianiu, by poprawić zdrowie, poczuć się lepiej i cieszyć się każdym posiłkiem?

Małe zmiany w diecie, powodują wielką różnicę. Naprawdę.

Dodaj porcję zieleni do każdego posiłku

Dodanie tylko jednej lub dwóch porcji (garści) zieleni do diety może pomóc ci poczuć się lepiej i… żyć dłużej. Nie martw się, nie musisz żywić się jedynie smutnymi sałatkami. Istnieje wiele ciekawych sposobów na komponowanie zielonych posiłków. Wystarczy trochę poszperać.

Nie omijaj śniadania

Prawdopodobnie słyszałaś to milion razy: śniadanie naprawdę jest najważniejszym posiłkiem dnia. Zjedzenie pełnego śniadania jest kluczem do panowania nad głodem przez resztę dnia.

Nie myśl o jedzeniu jak o „dobrym” lub „złym”

Możesz myśleć, że desery, węglowodany lub jakiekolwiek inne potrawy są „złe”, a one po prostu sprawiają, że chcesz ich więcej. To okrutna sztuczka ludzkiej psychologii. „Nie jedz ciasteczka” szybko zamienia się poczucie winy, że jednak je zjadłyśmy.

W rzeczywistości żadna żywność nie jest tak naprawdę „zła” – chcesz jeść różne rzeczy – od warzyw po migdały i ciasto czekoladowe. Kiedy przestajesz próbować opierać się tym bardziej kalorycznym, może się okazać, że po pewnym czasie nie będziesz miała już na nie tak wielkiej ochoty. Te produkty stają się tak samo normalne, jak każda inna żywność, jeśli tylko dajesz sobie przyzwolenie na to, by je zjeść.

Wypij szklankę wody przy każdym posiłku

I to nie dlatego, że woda ograniczy twój apetyt. Przede wszystkim chodzi o dobre nawodnienie organizmu. Jeśli nie uzupełnisz wody, możesz czuć się zmęczona, mieć trudności z koncentracją. Picie wody przed posiłkiem jest ponadto zdrowe dla naszych jelit.

Zjedz więcej posiłków z przyjaciółmi i rodziną

Zaproś przyjaciół lub rodzinę na kolację. Wspólne jedzenie ma ogromny wpływ na poprawę naszego nastroju, uważności i zdrowia. Według badań, dzieci zasiadające do rodzinnych posiłków mają mniej problemów związanych z nadużywaniem używek, zdrowiej się odżywiają, lepiej radzą sobie w szkole i mają bardziej satysfakcjonujące relacje z rodzicami niż dzieci, które tego nie robią.

Jedz regularnie

Przeciętnie powinniśmy jeść do trzy do czterech godzin. Kiedy ten czas wydłużamy, nasza energia zaczyna spadać, a nasz metabolizm wariować. Poza tym regularne spożywanie posiłków pozwala nam zaplanować, co chcemy zjeść i sprawie, że nie ulegamy pokusie zjedzenia czegoś niezdrowego, gdy dopada nas głód.

Posłuchaj, na co masz ochotę

To, co nie zabija głodu, czyni go silniejszym. Poważnie, jeśli nie zabijesz chęci zjedzenia lodów z bitą śmietaną, będzie ci to dokuczać tak długo, aż tego nie zjesz. Tyle tylko, że wtedy zjesz zdecydowanie więcej, niż jakbyś sobie pozwoliła za pierwszym razem.

Przestań kupować produkty w wersji light

Te niskotłuszczowe, niskokaloryczne produkty spożywcze robiąc więcej szkody niż pożytku.Zwykła kromka chleba zawiera węglowodany i inne składniki odżywcze, zdrowe tłuszcze z masła orzechowego są najlepsze w jego składzie, a ser zawiera tak wiele składników odżywczych, że niektórzy nawet nazwali go super pożywieniem. Poza tym często produkty light zawierają w sobie cukier lub inne substancje słodzące, które mają podbić ich smak po ograniczeniu tłuszczy.

Przestań ignorować swój głód (nawet jeśli jesteś zajęta)

Ignorowanie – lub, co gorsza, walka z głodem jest jak strzelanie sobie w stopę. Jeśli robisz tak, bo starasz się jeść mniej, pamiętaj, że za chwilę rzucisz się na jedzenie. Naturalną reakcją organizmu jest rykoszet w przeciwnym kierunku niż ten przez ciebie założony. Miej pod ręką zdrową przekąskę, owoc, warzywo, orzechy, cokolwiek, co zaspokoi twój głód i sprawi, że nie będziesz wieczorem kompulsywnie się objadać.

Włącz suplementy, ale zachowaj rozsądek

Odpowiednio dobrane i naturalne suplementy diety mogą ci pomóc w procesie chudnięcia równocześnie nie naruszając twojego budżetu. Ważne jest to, żeby zachować rozsądek wobec reklam obiecujących gruszki na wierzbie, takie jak szybki spadek wagi bez wysiłku. Tabletki odchudzające to nie magiczne pigułki i pomogą ci tylko w połączeniu z dietą i ruchem.


źródło: The Dailymeal

Artykuł powstał we współpracy z zdrowienazdrowie.pl