Go to content

Ma lub będzie ją miała co czwarta z nas… Nadżerka szyjki macicy – wszystko, co powinnyście wiedzieć

Rak szyjki macicy. Powinnaś znać te 6 czynników ryzyka
Fot. iStokc / Capifrutta

Bardzo powszechna, prawie, że pospolita. Zazwyczaj rozwija się po cichu i w zasadzie w ogóle nam nie przeszkadza. Ale uwaga – nadżerka potrafi być bardzo niebezpieczna, nie dajcie się zwieść. Może prowadzić do raka szyjki macicy, on też długo nie daje o sobie znać…

Oczywiście nie należy wpadać w panikę, wystarczy trochę wiedzy i regularne wizyty u ginekologa. A gdy już nadżerka się pojawi – odpowiednie leczenie. A przede wszystkim – nie bagatelizowanie tej choroby!

Nadżerka szyjki macicy – co to jest?

To niewielka ranka na szyjce macicy od strony pochwy. Zmiana ma nierówne brzegi, jest swego rodzaju ubytkiem w zdrowym nabłonku wyściełającym szyjkę macicy. Jak same widzicie – sprawia wrażenie raczej błahostki. Jednak jak mawiają „cicha woda brzegi rwie”.  Nie należy bagatelizować tego typu zmian w narządach rodnych, ponieważ są one niezwykle delikatne i podatne na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Sama nadżerka nie jest groźna – jednak konsekwencje nieleczonego stanu już tak.

UWAGA! Nie każda nadżerka jest zmianą nowotworową. Owszem może predysponować do rozwoju nowotworu, ALE nie musi. Nadżerka to zmiana w nabłonku wyścielającym ujścia pochwowego szyjki macicy.

narządy rozdrodcze kobiety

Fot. Wikimedia/ OpenStax College / CC BY 3.0

Nadżerka szyjki macicy  prawdziwa czy rzekoma?

Nadżerka może występować z różnych przyczyn i różnie przebiegać. Dlatego często stosuje się klasyfikację na prawdziwą lub rzekomą.

Nadżerka prawdziwa

Jest swoistą ranką – często spowodowaną otarciem, urazem czy infekcją.

Nadżerka rzekoma

To naciek komórek tkanki gruczołowej (znajdującej się wewnątrz – w kanale szyjki) na jej zewnętrzną część.

 Fot. Wikimedia/ Don Bliss (Illustrator) / CC0 Public Domain

Fot. Wikimedia/ Don Bliss (Illustrator) / CC0 Public Domain

Objawy

Największy problem z nadżerkami polega na tym, że mogą, ale wcale nie muszą dawać o sobie znać – a i objawy, jeśli się pojawią, nie muszą świadczyć jednoznacznie właśnie o tej chorobie. Jednak, gdy zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – zawsze zgłoś się do lekarza ginekologa. Co powinno cię zaniepokoić?

– plamienia po stosunku
– plamienia między miesiączkami
– upławy (białawe, żółte czy zielonkawe) o nieprzyjemnym zapachu
– bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej
– bóle w podbrzuszu

Diagnostyka, czyli jak ją wykryć?

Podstawowym sposobem wykrycia zmian w nabłonku szyjki macicy, jest klasyczne badanie ginekologiczne z użyciem wziernika. Lekarz ginekolog w większości przypadków zobaczy nadżerkę na szyjce macicy. Ma ona postać zaczerwienionej plamki – i jest charakterystyczna. Po takiej ocenie można wykonać szczegółowe badania, aby nadżerkę ocenić i zakwalifikować do leczenia.

Nadżerka szyjki macicy

Po lewej stronie charakterystyczna nadżerka szyjki macicy – po prawej prawidłowa, zdrowa szyjka | Fot. iStock / Judith Glick Ehrenthal

Posiew

Proste i klasyczne badanie mikrobiologiczne. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i pochwy (wydzieliny, która się w niej znajduje). W laboratorium próbka zostanie zbadana, aby ocenić co jest przyczyną stanu zapalnego – czy mamy do czynienia z infekcja grzybiczą, bakteryjną czy mieszaną.

Cytologia

Podczas badania ginekologicznego we wzierniku, lekarz lub położna za pomocą specjalnej szczoteczki pobierają materiał z szyki macicy (szczoteczka zbiera wydzielinę zawierającą komórki błony śluzowej). Próbka rozmazywana jest na szkiełku, utrwalana specjalnym preparatem i wysyłana do laboratorium. Tam cytolog ocenia pod mikroskopem wielkość i kształt komórek, ich budowę oraz przede wszystkim czy dane komórki powinny w ogóle znaleźć się w próbce. Wynik opiera się na skali – zostaje oznaczona tzw. grupa cytologiczna. Im niższy wynik, tym lepiej.

Kolposkopia

To bardzo szczegółowe badanie. Kolposkop to swego rodzaju „mikroskop”. Urządzenie wprowadza się do pochwy, a bardzo dokładny, kolorowy obraz wyświetlany jest na monitorze komputera. Możliwe jest 40-krotne powiększenie obrazu, co pozwala bardzo dokładnie obejrzeć charakter zmiany. Jest pomocna przy diagnozie nowotworu – pozwala na bardzo precyzyjne pobranie materiału do badania histopatologicznego.

Dodatkowe badania

Wykonanie testu w kierunku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Nadżerka może być wynikiem przewlekłego zakażenia.

Przyczyny

Przyczyn występowania może bardzo wiele. Przede wszystkim stanem idealnym do powstania nadżerki są przewlekłe i nieleczone stany zapalne pochwy i sromu, infekcje bakteryjne i grzybicze, mikrourazy powstałe podczas stosunku. Również przyczyną mogą się okazać niektóre środki antykoncepcyjne np. pianki i globulki plemnikobójcze mogą zawierać drażniące środki chemiczne oraz stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Wpływ na zmiany w obrębie szyjki macicy mogą mieć również zmiany hormonalne czy urazy okołoporodowe. Czynnikiem ryzyka jest również zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) .

Metody leczenia

Terapia wyczekująca. Jeżeli zmiany są niewielkie, nie wymagają szczególnej interwencji. Leczenie wtedy głównie opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny (najczęściej jest to infekcja) i wyleczeniu jej. Pacjentka powinna monitorować u swojego ginekologa postęp leczenia.

W przypadku bardziej zaawansowanych zmian i niepokojących wyników badań stosuje się leczenie zabiegowe – czyli usunięcie fragmentu chorobowo zmienionej tkanki. Wśród metod wyróżnia się:

Koagulację chemiczną – zastosowanie środków chemicznych usuwających zmieniony nabłonek,

Elektrokoagulację (wypalanie) – usunięcie za pomocą iskry elektrycznej. Zabieg nie jest bolesny, jednak pozostawia blizny, czas gojenia ok. 3-5 tygodni,

Kriokoagulację (wymrażanie) – usunięcie zmiany za pomocą ciekłego azotu. Zabieg nie jest bolesny, czas gojenia około miesiąca,

Fotokoagulację (zabieg za pomocą lasera) – usunięcie zmiany za pomocą fal świetlnych. Zabieg jest bezbolesny, nie powoduje blizn, czas gojenia ok 2 tygodni,

Wybór metody zależy od zaawansowania choroby, nie każda metoda pozwala na pobranie materiału do badania histopatologicznego. Najlepszą metodę dobierze lekarz ginekolog – w zalezności od wyników badań i postawionej szczegółowej diagnozy.

Zapobieganie

Przede wszystkim koniecznie badajcie się regularnie, odwiedzajcie ginekologa regularnie, wykonujcie badania profilaktyczne. Często nadżerki są wynikiem niedoleczonych i zaniedbanych infekcji – stanów zapalnych pochwy i sromu.

Nie każda nadżerka jest spowodowana wirusem HPV – jednak część z nich tak. Obecnie jest dostępna szczepionka.

Dbajcie o swoja intymność i higienę. W aptece są dostępne różnego rodzaju preparaty i żele poprawiające komfort intymny, wspomagające gojenie się ran czy urazów i doskonale dopełniające leczenie zlecone przez ginekologa. Przecież zdecydowanie łatwiej, przyjemniej i taniej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Feminum® AKTIV

To wyjątkowy żel intymny. Nawilżający żel intymny poprzez działanie w formule swoistej powłoki żelowej – ogranicza możliwość wystąpienia otarć narządów płciowych, a w przypadku ich występowania przyspiesza regenerację śluzówki pochwy. A jak już wiecie – bardzo często własnie drobne urazy sprzyjają rozwijaniu się nadżerek.

Feminum® AKTIV zawiera kwas hialuronowy pełniący rolę podpory strukturalnej zapewniając napięcie i elastyczność tkanek. Zdolności kwasu hialuronowego do przyspieszenia i poprawy procesu gojenia i regeneracji tkanek wykazano w licznych badaniach klinicznych. Feminum® AKTIV zatem ochrania przed wystąpieniem zmian chorobowych w obrębie pochwy, w tym tzw. nadżerek. Również przynosi ulgę przy wszelkiego rodzaju suchości pochwy wywołanej np. niedoborem estrogenów.

Żel zawiera również wygodny w użyciu aplikator. Jeżeli cierpisz z powody suchości pochwy – tym bardziej narażona jesteś na mikro-urazy podczas współżycia seksualnego. Zadbaj o siebie, o swój komfort i zdrowie.


 

Artykuł powstał we współpracy z marką Feminium.
*Treści na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być podstawą diagnozy lub leczenia.