Go to content

Leki i zioła, po których lepiej nie wychodź na słońce

Fot. iStock / canva

Bez przesady, no co się w końcu może stać…? Przebarwienia, wysypki, brązowe plamy, a wszystko to brzydki i uparte. Uważajcie, po wakacyjnym plażowaniu mogą zostać dotkliwe pamiątki. Sam krem z filtrem nie załatwia sprawy. Niektóre bardzo popularne leki czy zioła w reakcji z promieniowaniem słonecznym mogą przysporzyć nam sporo problemów.

Nie ma co ukrywać, najbardziej na takie dolegliwości narażone są panie – szczególnie w okresie wakacyjnym. Witaminy na włosy, herbatka na lepszą przemianę materii i jeszcze proszek-cud na chudą i jędrną pupę.  Najczęściej na chwilę przed urlopem udaje nam się utrzymać regularność przyjmowania rożnych suplementów – o ile w akcie bikini-rozpaczy nie zaczynamy się nimi zajadać.

Okazuje się jednak, że bardzo wiele popularnych medykamentów naraża naszą skórę na dotkliwe konsekwencje – reakcję fotouczuleniową lub fototoksyczną.

Odczyny fototoksyczne  

To zmiany skórne pojawiające się w reakcji na połączenie pewnych substancji wprowadzonych do ciała (np. składników leków czy roślin) w połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym. W tm przypadku zmiany pojawiają się szybko, są reakcją na promieniowanie słoneczne, i w miejscu, które było eksponowane na słońcu. Odczyny fototoksyczne przypominają ostre poparzenia słoneczne, czasem z pęcherzami. Zazwyczaj przybierają formę rumienia.

Reakcje fotoalergiczne – alergie

Odczyny fotoalergiczne występują tylko u niektórych osób i pojawiają się zazwyczaj następnego dnia po opalaniu. Przybierają formę grudek, wypełnionych osoczem. Jest to typowa reakcja alergiczna – jak w przypadku wielu innych niezależnych od słońca alergii. Zmiany rozprzestrzeniają się i często wychodzą poza obręb, który został poddany promieniowaniu słonecznym. Zmienione pod wpływem światła słonecznego cząsteczki leków razem z białkami skóry tworzą alergeny, które zapamiętuje nasz układ odpornościowy.

Niestety w konsekwencji, każdy następny kontakt substancji danego leku ze słońcem, będzie skutkował szybko postępującą alergią – zmiany będą się pojawiały już po niewielkiej i krótkiej ekspozycji na słońce.

Czy wiedziałaś, że nie powinnaś wychodzić na słońce po zażyciu tych środków?

Leki, po których lepiej nie wychodź na słońce

  1. antybiotyki (szczególnie tetracykliny)
  2. leki porzeciwgrzybicze
  3. antykoncepcja hormonalna
  4. hormonalna terapia zastępcza
  5. antydepresenty
  6. niektóre leki przeciwbólowe (ketoprfen, pyralgina, diklofenak, naproksen i ibuprofen),
  7. leki przeciwzapalne (naproksen i piroxycam),
  8. leki uspokajające,
  9. leki moczopędne,
  10. leki na cukrzycę,
  11. cytostatyki,
  12. leki na nadciśnienie tętnicze,
  13. leki na arytmię serca, wiele antybiotyków,
  14. terapia hormonami sterydowymi,
  15. leki przeciwpsychotyczne,
  16. fenytoina (leczenie padaczki),
  17. sulfasalazyna,
  18. leki obniżające cholesterol z grupy fibratów,
  19. maści dermatologiczne.

 Zioła, po których lepiej nie wychodź na słońce

Szczególnie niebezpieczne:

  1. dziurawiec,
  2. arcydzięgiel,
  3. rumianek,
  4. nagietek lekarski,
  5. aminek większy
  6. ruta
zioła, po którychnie wolno wychodzić na słońce

Fot. iStock

O właściwościach fotouczulających:

  1. arnika
  2. skrzyp polny (rzadko uczula, jednak zdarzają się takie przypadki)

Co jeszcze w kontakcie ze słońcem może powodować fotouczulenie?

Niektóre warzywa i słodziki. Nie można oczywiście popadać w przesadę, ale jeśli objecie się po uszy cykorią czy sałatą wasza skóra w kontakcie z promieniowaniem słonecznym może zareagować alergicznie. Z popularnych produktów, które mogą fotouczulać warto wymienić seler i lubczyk.

Dobrze przed opalaniem pozbyć się również biżuterii – złoto i srebro również mogą powodować odczyny alergiczne. W przypadku leków, warto stosować jedną, najważniejszą zasadę – czytajcie ulotki, jeśli produkt ma właściwości fototoksyczne lub fotouczulające, taka informacja zawsze pojawi się w ulotce dla pacjenta.


 

Źródło: hellozdrowie.plporadnikzdrowie.pl,poradnikzdrowie.pl