Go to content

Łączy nas cukrzyca

Cukrzyca, to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, która charakteryzuje się wysokim stężeniem cukru (glikemii) we krwi. Przewlekły podwyższony poziom może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Dlatego tak ważna jest samokontrola cukru we krwi, właściwa dieta, aktywność fizyczna, regularne przyjmowanie leków oraz współpraca ze specjalistą.

18 maja zainaugurowana zostaje już 9. edycja kampanii prasowo-internetowej „Życie z Cukrzycą”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solutions. Projekt od lat powstaje przy wsparciu merytorycznym wielu znakomitych ekspertów, fundacji, stowarzyszeń, opiniotwórczych mediów i organizacji. Ma na celu łączyć specjalistów, pacjentów, ich bliskich, a także trafiać do decydentów, dla których troska o edukację w zakresie zdrowia, pomocy oferowanej pacjentom i ich rodzinom w dostępie do nowoczesnego, bezpiecznego i skutecznego leczenia powinna być najważniejsza.

Ponownie objęliśmy tytuł swoim oficjalnym patronatem, dlatego dziś polecamy Wam tą edukacyjną lekturę. Znajdziecie w niej wiele rzetelnych i inspirujących materiałów.

Ogólnopolską publikację szukajcie dziś w z Dz. Rzeczpospolita, a w kolejnych dniach wszystkie poszerzone materiały będą dostępne na stronie wydawnictwa.

Na okładce tego merytorycznego tytułu wystąpiła Anna Śliwińska – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W rozmowie z nami opowiada w jaki sposób Polskie Stowarzyszenie Diabetyków od lat zabiega o właściwą edukację pacjentów, dlaczego to takie ważne? Jaki jest poziom świadomości polskich pacjentów zmagających się z cukrzycą?

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku cukrzycy tylko pacjent dobrze wyedukowany i zmotywowany do leczenia jest w stanie zapanować nad chorobą.” – Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

EKSPERCI MAJĄ GŁOS

Całą publikację otwiera wywiad z Prof. Maciejem Małeckim, Prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, który tłumaczy nam dlaczego tak ważne jest długofalowe myślenie o cukrzycy, na czym polega kompleksowość jej leczenia, indywidualne podejście do pacjenta i związek cukrzycy z powikłaniami. Prof. Krzysztof Strojkiem, Konsultant krajowy w dz. diabetologii merytoryczne i dokładnie tłumaczy założenia programu 75+, jego praktyczne aspekty w diabetologii i potrzebę jego stałej aktualizacji. Prezes Międzynarodowej Organizacji Diabetologicznej (IDF) Prof. Nam H. Chow nakreśla globalne potrzeby edukacji pacjentów w kontekście życia z chorobą, która generuje powikłania, szczególnie sercowo- naczyniowe.

POTRZEBY PACJENTA W INSULINOTERAPII

Na skuteczność i bezpieczeństwo insulinoterapii składają̨ się trzy elementy: edukacja, odpowiednie zachowania pacjenta oraz właściwe, dopasowane leczenie. Prof. Leszek Czupryniaki Prof. Anna Noczyńskato eksperci, którzy w debacie o komforcie leczenia insuliną, punktują zasady dopasowywania terapii, istotę jej indywidualności, potrzebę redukcji ryzyka wystąpienia powikłań oraz nowoczesnych metodach leczenia. Ostatnio pojawiła się również nowa ultra szybkodziałająca insulina – sprawdźcie co o niej wiecie.

Zdajemy sobie również sprawę z tego, że jeśli terapia jest dopasowana do życia pacjenta, to zwiększamy szanse na to, że będzie przez niego bardziej realizowana” – podkreśla prof. Leszek Czupryniak.

Insulinoterapia to przede wszystkim codzienność pacjenta z cukrzycą typu 1. Dlatego publikacja nie mogłaby się obejść bez ich prawdziwych historii. Kinga Haraźny, Karolina Weilandti Jerzy Magiera zgodzili podzielić się z nami małymi fragmentami życia z cukrzycą. Każdy z nich ma insulinę dopasowaną do swojego stylu życia, pracy, prywatnych zajęć, możliwości i potrzeb. Pokazując indywidualizację ich leczenia jednocześnie łatwo dochodzimy do wniosku, że żadne z nich nie pozwoliło cukrzycy zdominować ich życia – i to najważniejszy przekaz całej edycji.

POWIKŁANIA SERCOWO-NACZYNIOWE

W publikacji są poruszane bardzo ważne tematy związane z powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Eksperci apelują, że nasza świadomość i wiedza na ich temat nadal są zbyt niskie, dlatego szczegółowo przedstawiają problematykę:

Anna Śliwińska, Prezes PSD: „Szacuje się, że aż 95 proc. leczenia cukrzycy odbywa się bez udziału lekarza. Wynika to z charakteru cukrzycy, choroby, która wiele razy w ciągu doby wymaga od pacjenta podejmowania decyzji odnośnie leczenia, tzw. decyzji terapeutycznych.”

Prof. Edward Franek:Powikłania sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów wśród chorych na cukrzycę. Również inne powikłania – uszkodzenie oczu, nerek, nerwów, są przyczyną abstynencji zawodowej, często hospitalizacji, przyczyną obniżenia jakości życia, inwalidztwa, a w końcu mogą stać się przyczyną zgonu. Dlatego zapobieganie im już na etapie diagnozy stanu przedcukrzycowego i wszystkich późniejszych etapów cukrzycy jest tak ważne.

Prof. Paweł Piątkiewicz:„Pamiętajmy, że poziom glikemii to istotny, ale nie jedyny czynnik ryzyka rozwoju powikłań sercowo- naczyniowych. Osoba chorująca na cukrzycę tak jak i osoba bez niej powinna dbać m.in. o prawidłowy poziom cholesterolu, właściwe wartości ciśnienia tętniczego krwi, aktywność fizyczną, zdrową dietę, ale też zrezygnować z używek takich jak papierosy.”

Prof. Paweł Bogdański: „Bardzo ważne jest uświadamianie pacjentów na temat czynników ryzyka rozwoju cukrzycy i zapobieganie jej powikłaniom. Musimy podkreślać, że cukrzyca jest już prawdziwą epidemią, która równocześnie rozwija się z epidemią otyłości.”

okładka

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Jeszcze do niedawna diabetycy z cukrzycą typu 1 skazani byli na ciągłe nakłucia, ograniczenie aktywności życiowej i życie w strachu przed groźnymi stanami hipoglikemii. Na szczęście są już nowoczesne technologie, które pozwalają im skutecznie kontrolować chorobę i żyć bez ograniczeń, a nawet stawiać czoła wyzwaniom niedostępnym dla wielu zdrowych ludzi. Na łamach publikacji pojawia się kilku pacjentów z cukrzycą typu 1, korzystających z pompy insulinowej. Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewiczi Michał Jelińskito wspaniały przykład cukrzycowego teamu, który dzięki wspólnym decyzjom, odpowiedniej komunikacji lekarza z pacjentem i dobranemu leczeniu, skutecznie wykorzystuje możliwości pompy insulinowej. Udowadniając przy tym, że z cukrzycą można żyć naprawdę aktywnie.

Kolejnym przykładem nowoczesnych rozwiązań, są współcześnie dostępne dla pacjentów aplikacje, do skutecznego monitorowania cukrzycy. W publikacji znajdziecie ciekawy materiał, jakie narzędzia mogą pozytywnie wpłynąć na Wasze wyniki samokontroli i czy warto z nich korzystać.

ROLA BADAŃ OBSERWACYJNYCH

Kliniści przyznają, że badania obserwacyjne mają bardzo dużą wartość terapeutyczną w cukrzycy typu 2. Dodają również, że kolejne doniesienia na temat flozyn przekładają się na poprawę terapii u chorych na cukrzycę typu 2. Jakie wobec tych wymagań diabetologicznych miejsce mają badania obserwacyjne Real World Evidence (RWE) dotyczące flozyn. Brzmi poważnie? Koniecznie przeczytajcie naszą rozmowę z Prof. Grzegorzem Dzidąa zrozumiecie dlaczego poruszyliśmy ten temat.

GENETYKA I CUKRZYCA?

Redakcja podjęła również problematykę cukrzycy o podłożu genetycznym. Dzięki wsparciu Dr Iwony Kozak-Michałowskiej–Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevopokazujemy jak obecne znamy typy MODY i LADA i jakie wytyczne obowiązują odnośnie właściwej diagnostyki.

 ŁĄCZY NAS CUKRZYCA

Stopa cukrzycowa to główna przyczyna amputacji kończyn dolnych – aż 70% amputacji na świecie wiąże się z cukrzycą. Dzięki głosowi Anny Michnikowskiej – Redaktor naczelna miesięcznika Szugarfrik www.szugarfrik.pl apelujemy o odpowiedzialne zachowania i kompleksowe rozwiązania w profilaktyce tego powikłania.

30 lat minęło…Magazyn Diabetyk obchodzi okrągłą rocznicę. Z tej okazji rekacja chwali się jego historią. Czasopismo powołała do życia grupa społeczników, która w siermiężnej rzeczywistości schyłku komunizmu zawiązała stowarzyszenie mające zrzeszać osoby z cukrzycą. Jego misją były działania na rzecz diabetyków i walka o poprawę jakości ich leczenia. Niebagatelną rolę miała odegrać w tym edukacja. U nas macie szansę porównać dwie okładki: najstarszą i najmłodszą!

Szczegółowe informacje na temat całego projektu oraz dostęp do jego wersji online znajdziecie na:  http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2018/05/Życie-z-cukrzycą_9-edycja.pdf