Go to content

„Jedz szpinak”, czyli obalamy mity na temat niedoboru żelaza

Fot. iStock/szpinak

Problemy z koncentracją, blada cera, uczucie zmęczenia. Brzmi znajomo? Oczywiście, możesz sobie wmawiać, że ostatnio za dużo pracujesz, a za mało śpisz. Nawet próbowałaś to zmienić, ale nieprzyjemne objawy wcale nie zniknęły. Bardzo możliwe, że cierpisz na niedobór żelaza. Walka z niedokrwistością czy anemią nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie, że wokół tego zagadnienia narosło wiele mitów, w które wciąż większość z nas wierzy. Pewnie nie jeden raz słyszałaś, że najlepiej w walce z niedoborem żelaza poradzi sobie szpinak? A może sama tak komuś doradziłaś? Sprawdź, czy to prawda.

Mit: niedobór żelaza dotyczy tylko kobiet w ciąży

Chociaż większość kobiet w okresie ciąży zmaga się z anemią, każdy z nas może mieć niedobory żelaza. Problem ten występuje po operacjach i w wyniku masywnego krwawienia. Suplementacji mogą wymagać również kobiety, które obficie miesiączkują czy osoby prowadzące niehigieniczny styl życia. Skłonności do używek, nadmiar kawy i niezdrowa dieta sprzyjają niedoborom wielu witamin, pierwiastków i mikroelementów, w tym także żelaza.

Mit: bardzo trudno doprowadzić do anemii

Przeciętny człowiek bardzo rzadko odwiedza lekarza czy dentystę, więc co dopiero mówić o podstawowych badaniach krwi. Niedobór żelaza jest jedną z głównych przyczyn niedokrwistości i może się pojawić u osób w każdym wieku. Jeżeli stosujemy ubogą dietę i nie mamy świadomości, jakie produkty utrudniają wchłanianie żelaza, o niedobór nietrudno. Zwiększona dawka tego mikroelementu jest niezbędna w okresie ciąży i intensywnego wzrostu (dzieci, nastolatkowe), po zabiegach chirurgicznych, czy w przypadku upośledzonego wchłaniania. Chociaż ludzki organizm potrafi magazynować żelazo, zasoby wcześniej czy później się skończą.

Mit: niedobór żelaza łatwo rozpoznać

Oczywiście najbardziej charakterystycznym objawem jest blada skóra i chroniczne zmęczenie. Bywa jednak, że niedobór żelaza objawia się także na inne sposoby. Mogą to być uporczywe bóle głowy, zajady i owrzodzenia w jamie ustnej, spaczone łaknienie (np. apetyt na piasek, lód, mydło), a także spadek koncentracji. Zaniepokoić powinna także sucha skóra, blade spojówki i nieustanne uczucie zimna. Wszystkie te objawy są podstawą do wykonania szczegółowych badań krwi.

Mit: szpinak jest najlepszym źródłem żelaza

To zdecydowanie najpopularniejszy mit i choć obalono go już bardzo dawno, warto o tym wspomnieć. Szpinak (zresztą nielubiany przez wiele osób) nie jest najlepszym źródłem żelaza. Poza tym, że zawiera go niewiele, większość dodatkowo traci w trakcie obróbki termicznej. Ponadto zawiera też kwas szczawiowy, który utrudnia przyswajanie żelaza. Choć szpinak niewątpliwie jest bardzo zdrowy, nie można traktować go, jako remedium na niedobór żelaza.

Mit: żelazo pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jest takie samo

Żelazo pochodzenia zwierzęcego przyswaja się znacznie łatwiej, niż to pochodzące z warzyw i owoców. Niestety samo spożywanie produktów, zawierających dużą ilość żelaza nie wystarczy, ponieważ niezwykle istotne są inne produkty, z którymi je łączymy. Kawa, wino, nabiał czy produkty z dużą zawartością kwasu szczawiowego (zalicza się tutaj właśnie szpinak) znacznie utrudniają wchłanianie żelaza. Zarówno tego, pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Specjalnie opracowane suplementy diety z substancjami naturalnymi, wspomagającymi walkę z niedoborem żelaza są więc idealną alternatywą dla wegetarian i wegan, którzy eliminują mięso z codziennej diety.

Mit: każda suplementacja jest skuteczna

Niestety, to nieprawda. Aby suplementacja była skuteczna, trzeba przyjmować żelazo z produktami, które ułatwiają jego przyswajanie. Samo połykanie tabletek często bywa niewystarczające, by uporać się z niedoborem. Warto poszukać preparatu, który zawiera dodatkowe składniki, ułatwiające przyswajanie.  Takim preparatem jest FLORADIX Żelazo i witaminy, gdzie w składzie znajdziemy wyciągi z kopru włoskiego i kłącza perzu, które dodatkowo poprawiają działanie układu trawiennego, co jest istotne w procesie przyswajania żelaza z pożywienia. FLORADIX Żelazo i witaminy zawiera także niezbędną w suplementacji żelaza witaminę C.

Mit: żelazo zawsze powoduje zaparcia

Chociaż suplementacja żelaza sprzyja występowaniu zaparć, z łatwością można uniknąć tego problemu. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim to, jaki produkt wybierzesz. FLORADIX Żelazo i witaminy jest w stu procentach naturalny, a dzięki płynnej formule oraz składowi zapewnia dostarczenie organizmowi właściwej ilości żelaza, nie powodując przy tym żadnych problemów trawiennych, wręcz przeciwnie.


 

Artykuł powstał we współpracy z producentem suplementu FLORADIX Żelazo i witaminy