Go to content

Hormony, które wpływają na kobiece pożądanie

Fot. iStock/Vasyl Dolmatov

Nie zawsze mamy taką samą ochotę na seks. Wiele zależy od sytuacji, w której się znajdujemy, a większość z nas fizyczne zbliżenie ściśle łączy z uczuciem, jakim darzymy partnera. Niezwykle ważną funkcję pełni w tej materii dzień cyklu miesięcznego oraz hormony. Te substancje są niezbędne m.in. dla odczuwania pociągu seksualnego oraz wpływają na to, że ktoś się nam fizycznie podoba.

Hormony są wydzielane przez gruczoły dokrewne, skąd przedostają się do krwi i dalej wraz z nią do odpowiednich narządów. Wszelkie zaburzenia w pracy układu hormonalnego mogą skutkować wieloma konsekwencjami, w tym pogorszeniem kondycji skóry i włosów czy spadkiem libido. I zazwyczaj to ostatnie wpływa negatywnie na relacje w związku.

Dzięki działaniu hormonów mamy taki, a nie inny temperament i potrzeby seksualne. Warto wiedzieć, które z nich wpływają na nasze  życie seksualne.

Hormony, które wpływają na kobiece pożądanie

Estrogeny

Estrogeny, czyli hormony kojarzone przede wszystkim z kobiecym ciałem, wytwarzane są w jajnikach, nadnerczach i w tkance tłuszczowej. Mają ogromny wpływ na kobiece ciało, psychikę i również na poziom libido oraz seksualne reakcje.

Prolaktyna

Prolaktyna to hormon produkowany w przysadce mózgowej, który odpowiada za obniżenie popędu płciowego oraz hamuje owulację, utrudniając zajście w ciążę. Najwięcej prolaktyny wytwarza organizm kobiety tuż po porodzie.

Testosteron

Testosteron kojarzony jest głównie z męskimi organizmami, produkowany jest w nadnerczach i jajnikach. Tymczasem kobiety, które mają wyższy poziom testosteronu, szczycą się większym apatytem na seks oraz bardzo intensywnymi doznaniami podczas orgazmu. Testosteron wpływa na zachowanie doskonałej formy fizycznej oraz seksualnej.

Progesteron

Progesteron powstaje w jajnikach oraz w przypadku ciąży także w łożysku.  Progesteron jest niezbędny do owulacji i zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu. Po owulacji jego poziom spada, a wraz z nim zmniejsza się ochota na seks.

Endorfiny

Powszechnie znane „hormony szczęścia” wytwarzane są w mózgu. Gwarantują dobre samopoczucie, łagodzą stres, wytwarzają się podczas stanu zakochania, a podczas seksu wpływają na odczuwanie wielkiej przyjemności. Niski poziom endorfin powoduje zmniejszenie ochoty na seks.

Dopamina

Podobnie jak endorfiny, dopamina wytwarzana jest w mózgu i również doskonale wpływa na samopoczucie. Reguluje pracę układu nerwowego i stymuluje pożądanie. Podczas zbliżenia jej obecność powoduje odczuwanie euforycznej przyjemności.

Hormony tarczycy

Niski poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę w wyniku jej niedoczynności wpływa na spadek popędu seksualnego. Kobiety cierpią z tego powodu 5 razy częściej niż mężczyźni. Jeśli do niższego libido dochodzi również przyrost masy ciała, pogorszenie kondycji skory i włosów, osłabienie i odczuwanie przewlekłego zmęczenia, warto zgłosić się do endokrynologa po poradę.

źródło: obcasy.pl