Go to content

Grypa żołądkowa, „jelitówka”, „rota” – czy wiesz, jak długo zarażasz?

Grypa żołądkowa, "jelitówka", "rota" - czy wiesz, jak długo zarażasz?
Fot. iStock / Milkos

Nie ma mowy, żebyś wyrywał się do pracy, kiedy masz charakterystyczne objawy tzw. „jelitówki” czy „rota”: nudności, skurcze brzucha, wymioty i biegunkę. Ale co, gdy czujesz się trochę lepiej? Kiedy można bezpiecznie przebywać z innymi lub wysłać dzieci do szkoły lub przedszkola?

Zaleca pozostawanie w domu przez co najmniej 24 godziny po ostatnim wymiotowaniu lub wystąpieniu biegunki. Ale pytanie, jak długo ktoś jest „zakaźny” po ustąpieniu objawów, to zupełnie inne pytanie. Aby ustalić jak długo można zarażać, należy zastanowić się, co było przyczyną choroba, a to, mało kto robi, bo do lekarza biegniemy dopiero, gdy już słaniamy się na nogach.

Wirusy są najczęstszą przyczyną tzw. „jelitówek”. Rotawirus jest główną przyczyną zachorowań u niemowląt i małych dzieci, podczas gdy norowirus jest główną przyczyną zachorowań u dorosłych. Takimi samymi objawami uraczą nas również inne choroby: 

  • bakteryjne zapalenie żołądka i jelit,
  • infekcje spowodowane bakteriami: E. coli, Salmonella, Shigella i Campylobacter (bakterie te często występują w surowym lub niedogotowanym mięsie, owocach morza i niepasteryzowanym mleku)
  • pasożyty takie, jak giardia lamblia, entamoeba histolytica i cryptosporidium.

Niektóre pasożyty mogą pozostać w stolcu nawet 100 dni po zakończeniu biegunki! W przypadku zakażenia wirusowego jest o wiele bardziej optymistycznie, ale w przypadku rotawirusów (i norowirusów) zarażać można jeszcze kilka tygodni po ustaniu nieprzyjemnych objawów. Dlatego niezmiernie ważna jest wzmożona higiena osobista.

Popularna grypa żołądkowa przenosi się z człowieka na człowieka, na kilka sposobów:

  • bezpośrednie kontakty z chorym,
  • kontakt z wydalinami chorego (uwaga na toalety),
  • kontakt z powierzchnią zanieczyszczoną wirusem,
  • drogą kropelkową.

Jeśli dopadła was jelitówka, dajcie sobie czas by stanąć na nogi i nie pędźcie do pracy, gdy tylko uda się wam wstać z łóżka. Dzieciom również odpuście szybkie powroty do szkoły.

W przypadku zakażeń wirusowych zaleca się pozostanie w izolacji (czyli w domu) 48 godzin po ustąpieniu objawów.

Jak zapobiegać? Najważniejsze, żebyście raz na zawsze wyrobili w sobie odpowiednie nawyki higienicznie. Będziecie zaskoczeni, ile osób nie myje rąk po skorzystaniu z toalety!


źródło: Sydney Morning Herald