Go to content

Dziewięć sygnałów świadczących o tym, że jesz za dużo soli

10 sygnałów, ze jesz za dużo soli
Fot. iStock / bojanstory

Jak często zastanawiasz się nad tym, ile soli zużywasz każdego dnia? Nasz naród ma trochę za uszami, bo Polacy lubią sobie posolić i dosolić. Jednak to nie wszystko. Sól ukrywa się, podobnie jak cukier, w wielu produktach spożywczych. Jak ocenić, że nasz organizm ma już dość? Przeczytajcie.

Podczas gdy wielu z nas rzuca okiem na kalorie, węglowodany lub zawartość tłuszczu w przekąsce, mało kto zwraca uwagę na zawartość sodu! A sól lubi się ukrywać w bardzo wielu produktach spożywczych. Jeśli los twojego serca nie jest ci obojętny, przyjrzyj się swojemu ciału i diecie.

American Heart Association zaleca spożycie nie więcej niż 1500 mg sodu dziennie, ale każdy z nas ma nieco inne potrzeby – skąd wiedzieć, że przesadzamy z solą?

Twoje ciało da ci sygnały ostrzegawcze, nawet gdy nie zdajesz sobie z tego sprawy. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy nadmiernego stężenia sodu w organizmie.

9 sygnałów, że jesz za dużo soli

1. Częste wizyty w toalecie

Częste odczuwanie moczu, może być spowodowane zbyt dużą ilością spożywanej soli. Sód nie tylko wpłynie na częstotliwość odwiedzania toalety, ale również na wygląd oddawanego moczu.

Mocz będzie ciemniejszy niż powinien. Kiedy tak się dzieje, twoje ciało traci wapń. Utrata wapnia jest bardzo szkodliwa dla organizmu i może prowadzić do problemów z kośćmi, takimi jak osteoporoza.

2. Zbyt wiele zachcianek

Rodzaj jedzenia, na które masz największą ochotę, jest bardzo dobrą wskazówką, zdradzi ci, czy nie przesadzasz w kuchni z solą.

Jeśli zauważysz, że ciągle masz „smaka” na słone potrawy i przekąski,  prawdopodobnie jest to objaw zmian, które zaszły w twoich kubkach smakowych. Kiedy spożywasz zbyt wiele soli, a następnie zjadasz produkty o niskiej zawartości sodu, masz wrażenie słodkiego smaku (zbyt słodkiego dla ciebie).

Zwróć uwagę na swoje zachcianki. Jeśli ciągnie cię do przetworzonych mięs, frytek, a nawet zupy, pora odstawić solniczkę do ciemnego kąta.

3. Skurcze

Jeśli twoje mięśnie są dziwnie napięte i zaczęły cię dręczyć skurcze – pora na dietetyczny rachunek sumienia. Być może sól wpłynęła na ich kondycję. Aby mięśnie działały prawidłowo, wymagają utrzymania równowagi w gospodarce sodowo-potasowej organizmu.

Spożywanie zbyt dużej ilości soli wydłuży również czas regeneracji po treningu. Będziesz bardziej podatny na paskudne skurcze mięśni.

4. Chroniczne bóle głowy

Nękają cię nawracające bóle głowy? To prawdziwe utrapienie, jednak bardzo często ich przyczyna jest prozaiczna. Być może jesz zbyt wiele soli.

Sól powoduje, że naczynia krwionośne w twoim mózgu rozszerzają się bardziej niż powinny, co powoduje irytujący, pulsujący ból. Pamiętaj, że częstsze oddawanie moczu przyspieszy odwadnianie organizmu – a to również przyczyna bólu głowy.

5. Nieustanne pragnienie

Ciągle chce ci się pić? Przyczyną znów może być zbyt duża ilość soli w diecie. Jeśli twoje ciało zmaga się ze zbyt wysokim poziomem sodu, będzie zagrożone odwodnieniem.

6. Obrzęki i wzdęcia

Mechanizm powstawania obrzęku z powodu zbyt wysokiego poziomu sodu jest bardzo prosty. Zjadasz sól, następnie musisz sporo wypić, by zrównoważyć utraconą wodę. Niestety, gdy ciało ma zaburzoną równowagę przez sód, zaczyna nadmiar wody kumulować. Zatrzymana woda powoduje obrzęki i wzdęcia. Mogą pojawić się również obrzęki dłoni, stóp i palców.

7. Kamienie nerkowe

Jeśli kiedykolwiek miałeś kamień nerkowy, wiesz, jak bardzo to boli. Oczywiście zapobieganie im jest najlepszym rozwiązaniem, a jednym ze sprawdzonych sposobów, jest przejście na dietę niskosodową.

Nadmiar sodu w organizmie powoduje wzrost ilości białka w moczu, a to główny czynnik ryzyka utworzenia się kamieni nerkowych.

8. Mgła mózgu

Często zdarza ci się krążyć po mieszkaniu, zastanawiając, po co właściwie przyszedłeś w dane miejsce, co miałeś zabrać/zrobić? To dość częste zjawisko, ale może być również objawem spożywania zbyt dużej ilości sodu.

Ludzie na wysokosodowej diecie są znacznie bardziej narażeni na zaburzenia poznawcze niż osoby spożywające mniej soli. Oznacza to, że mają trudności z zapamiętywaniem oraz potrzebują więcej czasu na rozwiązywanie problemów lub podejmowanie decyzji.

9. Problemy z żołądkiem

Sól, którą jesz, może zaszkodzić twojemu żołądkowi. Sód sprzyja obecności H. Pylori w żołądku, co oznacza, że ​​będziesz narażony na chorobę wrzodową żołądka, raka żołądka i inne problemy gastryczne.

Nadmiar spożywanej soli może przyczynić się do bólów brzucha, a także powodować mdłości i wymioty. Ograniczenie soli w diecie może pomóc złagodzić objawy.

Bez względu na to, jakie objawy występują u ciebie, najlepiej ogranicz ilość spożywanej soli i odwiedź swojego lekarza. Sól szkodzi, a można ją ograniczyć lub wyeliminować bez zbędnego wysiłku. Powodzenia.


źródło: Shared.com