Go to content

Doganiamy mężczyzn, nie zawsze z dobrym skutkiem. Kobiety piją coraz więcej

Ft. iStock / gilaxia

Żądamy równouprawnienia na różnych płaszczyznach. Chcemy osiągać takie same sukcesy jak mężczyźni, chcemy zarabiać tak samo, a nawet i więcej. To, że jesteśmy kobietami, nie oznacza, że jesteśmy słabsze i powinnyśmy stać w ich cieniu. Otóż, dorównujemy mężczyznom, a nawet ich przeganiamy. Także w mniej nobilitujących kwestiach, takich jak picie alkoholu.Przez lata było tak, że kobiety postrzegano jako te, które piją zdecydowanie mniej alkoholu, sięgając po łagodniejsze w działaniu na organzim wino czy piwo. Ostatnie lata przyniosły zmianę, przez którą przy barze, trudno po ilości i jakości zamawianych trunków rozróżnić mężczyzn od kobiet.

Kobiety piją więcej i częściej

Nie są to informacje określone na podstawie obserwacji zachowania pań podczas jednej imprezy. Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii zajęli się przebadaniem pod kątem problemu picia, przedstawicieli obu płci. Opracowanie wyników, opublikowano na ogólnodostępnej platformie medycznej BMJ Open. Do jego przeprowadzenia wykorzystano dane dotyczące czterech milionów osób urodzonych pomiędzy rokiem 1891 a 2001 na całym świecie.

Tak było kiedyś: wśród osób, które urodziły się na początku XX wieku (po 1900 roku), mężczyźni spożywali ponad dwa razy (2,2) tyle alkoholu co kobiety. Mężczyźni mieli także trzy razy częściej problemy z piciem i 3,6 razy częściej niż u kobiet występowały u nich choroby związane ze spożyciem, takie jak marskość wątroby.

Tak jest współcześnie: Młodzi mężczyźni spożywają alkohol o 1,1 razy częściej niż kobiety. Problemy ze spożyciem alkoholu występują u nich jedynie 1,2 raza częściej niż u kobiet, a choroby na skutek picia — o 1,3 raza częściej.

Przyczyny zmian są dobrze znane

Kobiety częściej dorównują mężczyznom, także na tej płaszczyźnie, z powodu m.in. zmiany ról kobiety i mężczyzny w społeczeństwie. Dużą rolę w zmianie spożycia alkoholu odgrywają m.in. reklamy, kierowane docelowo także do kobiet, i powszechny dostęp do trunków. Tu leży przyczyna rodzącego się problemu i systematycznego odwracania ról.


źródło: tvnmeteoactive.tvn24.pl