Go to content

Dobre bakterie są wyjątkowym sojusznikiem kobiety. Dowiedz się, gdzie je znaleźć i na co zwrócić uwagę, by cieszyć się zdrowiem intymnym

Fot. iStock / littlehenrabi

Bakterie kojarzą się z czymś złym, niepotrzebnym, przyczyną wszelkich zachorowań. Aby się przed nimi uchronić, często myjemy dłonie, dbamy o higienę ciała oraz ubrań, które bezpośrednio się z nim stykają. A prawda została już dawno jasno określona – bakterie są nie tylko złe, chorobotwórcze, ale także dobre, które odgrywają niebagatelną rolę w skutecznym funkcjonowaniu organizmu.

Szczególnie kobiety powinny mieć świadomość ich istnienia i znaczenia. Delikatna, kobieca mikroflora bakteryjna pozwala zachować równowagę tam, gdzie jest ona wyjątkowo potrzebna – w miejscach intymnych.

Sojusznicy w walce o zdrowie kobiety

Od pierwszych dni życia, pochwę kolonizują różne mikroby wraz z dobrymi bakteriami z rodzaju Lactobacillus, czyli tzw. pałeczkami kwasu mlekowego. Pełnią one niebagatelną rolę, wytwarzając nadtlenek wodoru, który działa antybakteryjnie, oraz kwas mlekowy, który utrudnia rozwojowi patogennych organizmów w pochwie. Jednak kwaśne środowisko nie jest trwałe, wystarczy np. antybiotykoterapia, aby zabić nie tylko złe, ale i potrzebne bakterie. Wtedy kłopoty gotowe, ponieważ otwierają się wrota do wszelkich zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Ale nie tylko antybiotyki są wybitnym wrogiem dla pałeczek kwasu mlekowego. Problemy z równowagą mikroflory bakteryjnej mogą wystąpić również przy współistnieniu chorób takich jak cukrzyca, zaburzeń hormonalnych, osłabienia organizmu, złej higieny intymnej oraz noszeniu syntetycznej, zbyt obcisłej bielizny. Zakażenia miejsc intymnych są tak powszechne, że praktycznie każda kobieta przejdzie je w trakcie dorosłego życia.

Fot. iStock / Martin Dimitrov

Fot. iStock / Martin Dimitrov

Higiena intymna to klucz do rozwoju dobrych bakterii

Higiena wydaje się być tematem tak oczywistym, że w zasadzie wielkiego zaskoczenia tu nie będzie. Zarówno nadmiar jak i brak higieny okolic intymnych może powodować problemy. Zbyt częste i głębokie podmywanie wcale nie gwarantuje pełni zdrowia, ponieważ wypłukuje dobre bakterie, robiąc miejsce dla patogenów. Natomiast brak higieny pozwala bez problemu mnożyć się złym bakteriom i grzybom. Ważna jest również jakość kosmetyków stosowanych do tak delikatnych okolic, mydło i zwykłe żele pod prysznic odpadają, jako podnoszące ryzyko podrażnień śluzówki i zmieniające pH pochwy. Jedynie odpowiednio dobrane płyny czy żele do higieny intymnej prawidłowo wpłyną na zachowanie tej delikatnej równowagi.

Na szczęście kłopotom w okolicach intymnych łatwo jest zapobiec, dostarczając dobre bakterie z zewnątrz. Można to uczynić na dwa sposoby (od zewnątrz i wewnątrz) a nawet łączyć oba ze sobą, co zdecydowanie jest lepsze, niż czekanie na zaostrzenie kłopotów.

Sojusznicy z zewnątrz 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Najlepszym wyborem, który zabezpieczy przed częstymi zakażeniami miejsca intymne, będą odpowiednie żele lub emulsje do higieny intymnej. Ważne, by zawierały one w swojej recepturze wcześniej wspomniane naturalne składniki aktywne w postaci metabolitów bakterii z rodzaju Lactobacillus. Idealnym preparatem spełniającym to kryterium jest prOVag® emulsja, którą mogą stosować bezpiecznie nawet alergicy, kobiety w ciąży i małe dzieci. Delikatna emulsja pozbawiona szkodliwych parabenów i konserwantów, a także barwników, SLES, SLS, mydła, potencjalnych substancji alergizujących, doskonale pielęgnuje okolice intymne, działając przeciwdrobnoustrojowo i zapobiegając rozwojowi niekorzystnych mikroorganizmów. Dzięki emulsji możliwa jest delikatne mycie oraz pielęgnacja, łagodzenie podrażnień, nawilżenie, przyspieszenie  regeneracji, eliminacja nieprzyjemnych zapachów.

Zaproś dobre bakterie do swojego organizmu 

Szczególnie jest to ważne, gdy czujesz, ze coś jest na rzeczy lub niestety, zdążyły się rozpanoszyć złe bakterie. Wtedy znakomitym wsparciem uzupełniającym dobroczynne działanie emulsji do higieny intymnej są probiotyki przyjmowane doustnie. Ich działanie jest rzeczywiście potrzebne i skuteczne, o ile skład szczepów dobrych bakterii został dobrany idealnie pod potrzeby kobiet zamieszkujących dany obszar, np. dedykowane nam, Polkom. Wbrew pozorom to istotne rozwiązanie, ponieważ w przypadku bakterii probiotycznych pochodzenie szczepów ma istotne znaczenie, ze względu na fakt, że ilość i proporcje bakterii w naturalny sposób występujących w organizmie człowieka różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. Inny skład ma biocenoza pochwy kobiety zamieszkującej Afrykę czy Północną Amerykę, a jeszcze inny jest skład tej biocenozy u kobiet w Europie. Z tego powodu, wybierając dla siebie probiotyk, zwróć uwagę na tę ważną informację. Sięgając po takie wsparcie, wybierz prOVag® zawierający liofilizowaną zawiesinę żywych pałeczek kwasu mlekowego. Bakterie te w sposób naturalny przemieszczają się z dolnego odcinka przewodu pokarmowego i zasiedlają pochwę. Dzięki swym właściwościom wpływają na równowagę mikrobiologiczną i utrzymują odpowiednie pH pochwy. Skuteczność działania wynika z opracowania kompozycji szczepów bakterii probiotycznych określonych na podstawie badań naukowców z Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto stosować prOVag®szczególnie w przypadku tych nawracających infekcji intymnych, oraz jako podwójną osłonę układu pokarmowego i moczowo-płciowego podczas antybiotykoterapii i antykoncepcji.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W razie „draki” sięgnij po skuteczne wsparcie w leczeniu 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Czasem odpowiednia pielęgnacja i dobre chęci nie wystarczą, by zapobiec wszystkim problemom ze zdrowiem intymnym. Gdy mimo twoich starań sytuacja nie zbliża się do bezpiecznego wygaszenia, sięgnij po pomoc. Skutecznie wesprze w walce na pierwszej linii frontu prOVag żel®, który zapobiega i leczy wspomagająco zakażenia okolic intymnych oraz łagodzi skutki tych zakażeń. Ten specjalistyczny wyrób medyczny zawiera cenne dla zdrowia kobiety substancje wytwarzane naturalnie przez bakterie kwasu mlekowego tzw. metabolity (m. in.: kwas mlekowy, bakteriocyny, aktywne kwasy organiczne). Pomaga utrzymać fizjologiczne, kwaśne pH, zapewniając tym samym naturalną ochronę okolic intymnych przed rozwojem niekorzystnej flory bakteryjnej. Działa przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie wobec drobnoustrojów najczęściej wywołujących zakażenia intymne (m.in. C.albicans, C. glabrata, G. vaginalis, E. coli, S. agalactiae).

Równie skuteczny efekt odniesie zastosowanie inVag. Jest to polski innowacyjny, dopochwowy lek probiotyczny o szybkim działaniu. Zawiera kompozycję 3 opatentowanych szczepów bakterii Lactobacillus, idealnie dobranych dla kobiet w Polsce. Zaleca się jego stosowanie w celu przywrócenia lub uzupełnienia flory bakteryjnej pochwy oraz utrzymania właściwego pH, wspomagająco przy infekcjach pochwy (grzybica, bakteryjna waginoza), upławach,  oraz w celu zapobiegania stanom zapalnym.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wsparcie organizmu wymienionymi wyżej metodami jest doskonałym sposobem na zażegnanie ryzyka częstego powstawania stanów zapalnych w miejscach intymnych. Pałeczki kwasu mlekowego są niezbędne w utrzymaniu równowagi mikroflory bakteryjnej, warto pamiętać o nich podczas higieny intymnej odpowiednimi preparatami, by cieszyć się każdego dnia zdrowiem i kobiecością.


Artykuł powstał we współpracy z marką ProVag