Go to content

Dbasz o linię? Poznaj 11 naprawdę zaskakujących rzeczy, które mogą powodować tycie

Walka o pozbycie się nadprogramowych kilogramów bywa trudna. Nie każda z nas jest szczęściarą, która doskonałą przemianę materii dostała w prezencie od losu i nie musi uważać na kalorie. Ale przybieranie na wadze to nie tylko kwestia pochłaniania zbyt dużej ilości kalorii, ale również brak ruchu, niehigieniczny tryb życia, który odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. 

Poza tymi oczywistymi powodami problemów z zachowaniem prawidłowej wagi tycie mogą powodować zupełnie inne rzeczy, na które nie zawsze mamy wpływ. Często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, co robimy źle, że mimo starań nadal trudno nam zrzucić zbędne kilogramy. A odpowiedzi na to pytanie, może być wiele, w dodatku takich, których się nie spodziewamy.

Poznajcie 11 zaskakujących rzeczy, które mogą wpływać na tycie.


 

źródło: www.livescience.com, odkrywcy.pldieta.mp.pl, setpoint.pl

Fot. iStock / South_agency

1/11 Zakażenie adenowirusem

Niektórzy badacze uważają, że jedną z przyczyn tycia może być zakażenie powszechnie występującym adenowirusem 36, który wywołuje u ludzi infekcje dróg oddechowych. Przeanalizowano ilość przeciwciał produkowanych w organizmach osób szczupłych oraz z nadwagą. U osób szczupłych wykazano obecność jedynie 11-15% białek zwalczających zakażenie Ad-36. U otyłych pacjentów było ich aż 20-58%. Najbardziej narażone na tycie w tym przypadku są dzieci. Wg prof. Richard L. Atkinsona z uniwersytetu w Richmond (USA), to długotrwały i powolny proces, który zmienia metabolizm, a otyłość pojawia się po 1-2 latach od momentu zainfekowania.

Fot. iStock / AleksandarNakic

2/11 Posiadanie starszej mamy

Wg badania z 2007 roku opublikowanego w czasopiśmie Archives of Disease in Childhood, dzieci mające starsze mamy, wykazują większe tendencje do tycia. Dzieci urodzone przez kobiety w wieku 30 lub więcej lat miały 2,6 do 2,8% tłuszczu więcej, niż dzieci urodzone przez kobiety poniżej 25 r.ż.

W badaniu w Journal of American Medical Associatio otyłość była wyższa wśród 9- i 10-letnich dziewcząt, które zostały urodzone po 35 r. ż. mamy, w porównaniu z dziewczynkami, które zostały urodzone przez mamy poniżej 21 r.ż.

3/11 Klimatyzacja w pomieszczeniach

Podczas ciepłych miesięcy nasze ciała podejmują wysiłek, by nie dopuścić do przegrzania. Gdy przebywamy długie godziny w klimatyzowanym pomieszczeniu, jest nam przyjemnie, ale organizm nie zużywa nadmiaru energii do chłodzenia ciała. Z tego powodu po kilku godzin spędzonych przy biurku, niespalone kalorie ze śniadania czy przekąsek mogą powodować tycie.

Fot. iStock / Wavebreak

4/11 Światło w nocy

Według badań opublikowanych w Proceedings Journal of National Academy of Sciences przebywanie nocą w rozjaśnionym światłem pomieszczeniu wpływa na tycie. Udowodniono to przeprowadzając eksperyment na myszach narażonych na słabe światło w nocy. Takie gryzonie zyskały 50% większą wagę w ciągu ośmiu tygodni, niż myszy, które spędzały noce w całkowitej ciemności, choć obie grupy miały taką samą ilość jedzenia i aktywności fizycznej. Naukowcy twierdzą, że ten eksperyment ma również przełożenie na ludzki organizm.

fot. iStock/ pidjoe

5/11 Niedobór snu

Niedobór snu prowadzi do rozregulowania apetytu i nadmiernego objadania się. Zbyt krótki sen podnosi poziom cukru we krwi oraz poziom hormonów apetytu (leptyna i grelina) i stresu (kortyzol). Ich zwiększone wydzielanie sprawia, że odczuwamy głód i jesteśmy mniej aktywni, co powoduje wzrost masy ciała.

Fot. iStock / SIphotography

6/11 Wycięcie migdałków

Badacze z Uniwersytetu Saint Louis w stanie Missouri przyjrzeli się dziewięciu badaniom opublikowanym w latach 1970 i 2009, dotyczących dzieci, którym usunięto migdałki. Na ich podstawie stwierdzono zwiększenie masy ciała i wskaźnik masy ciała (BMI) przez okres do siedmiu lat po operacji. BMI wzrósł o 5,5% do 8,2% po zabiegu. Przyczyną może być fakt, że usunięcie migdałków łagodzi inne problemy zdrowotne, co może zwiększyć apetyt dziecka i spowodować tycie.

Fot. iStock/ diego_cervo

7/11 Zanieczyszczone środowisko

Wg badań, zanieczyszczone środowisko ma wpływ na powstawanie zaburzeń metabolizmu. Substancje takie, jak powszechnie spotykany bisfenol A, jest związany z otyłością przez zakłócanie gospodarki hormonalnej organizmu. Pestycydy wpływają na syntezę hormonów i metabolizm, co również może powodować tycie.

Fot. iStock / shapecharge

8/11 Geny

Tendencję do tycia można odziedziczyć. Naukowcy zidentyfikowali 18 nowych markerów genetycznych, które mogą odgrywać rolę w otyłości i 13 nowych markerów, które posądza się o wpływ na odkładanie tkanki tłuszczowej wokół talii i bioder.

Fot. iStock / DrGrounds

9/11 Niezdrowa dieta ciężarnej

Spożywanie potraw bogatych w tłuszcz może wpływać na masę ciała dziecka. Naukowcy z University of Cincinnati i Medical College of Georgia obserwowali myszy karmione pokarmem z wysoką zawartością tłuszczu. Określono na tej podstawie, że małe myszki były bardziej narażone na zbyt dużą masę ciała od tych, których matki żywiły się prawidłowo.Wynika to z faktu, że tłuszcz spożywany przez matkę w ciąży powoduje, że łożysko dostarcza zbyt wiele składników odżywczych do płodu. Te wnioski można przełożyć również na ludzi.

Fot. iStock/AndreyCherkasov

10/11 Przyjmowanie leków

Na wzrost masy ciała wpływa również przyjmowanie pewnych leków, takich jak leki antydepresyjne, stosowane przy leczeniu cukrzycy typu 2., betablokery (leki na nadciśnienie) czy leki antyhistaminowe (środki antyalergiczne).

Fot. iStock / Dirima

11/11 Depresja

Wg badań mężczyźni cierpiący na depresję chudną, a kobiety częściej tyją. Poczucie samotności i nadmiar stresu próbujemy rozładować nadmiernym jedzeniem, którym „zajadamy” smutki. Zwiększenie masy ciała i nadwaga są również częstymi powikłaniami terapii zaburzeń nastroju (w tym depresji). Depresja i otyłość często idą w parze.