Go to content

Cukrowy detoks krok po kroku? To możliwe, tylko gdy trzymasz się planu

cukrowy detoks
Fot. iStock / Martin Dimitrov

Cukier szkodzi, szczególnie biały, rafinowany, który poza szybką i krótkotrwałą energią, dostarcza organizmowi więcej szkody niż pożytku. Trudno jest podjąć decyzję o rozstaniu z nawykiem słodzenia oraz kontrolować ilość cukru przyjmowanego wraz z gotową żywnością. Ale warto podjąć ten trud i mimo niełatwego zadania spróbować zerwać z nałogiem. 

Cukier działa jak naroktyk, nie będzie więc łatwo

Bywa, że z chęcią deklarujesz sobie, że od dziś (lub jutra ;)) wyrzekniesz się cukru i… I zazwyczaj scenariusz jest jeden: rzucasz – a po kilku godzinach lub jednym dniu stwierdzasz, że przecież wystarczy, że ograniczysz o połowę (przecież to i tak sukces!). Wszystko to dlatego, że słodki smak uzależnia. Nie bez przyczyny mówi się, że słodzenie napojów i jedzenie słodkich produktów jest jak narkotyk. Matka Natura przewrotnie stworzyła nas do rozmiłowania w słodyczy, bo już noworodek żywi się słodkim mlekiem matki. Nic dziwnego, że dla wielu z nas, słodki smak jest tak oczywisty, że aż trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez słodzonej kawy, ciastek, bułeczek czy jeszcze innych słodkich produktów. Trudno jest z niego zrezygnować a często zdarzają się również efekty gwałtownego odstawiania cukru, takie jak rozdrażnienie, trudności ze skupieniem, bóle głowy oraz wiele innych. Bezpieczniej jest wprowadzać zmiany mniejszymi krokami, by dać szansę oduczenia organizmu domagania się stałego dostarczania cukru w pokarmach.

Fot. iStock / cat_arch_angel

Fot. iStock / cat_arch_angel

Detoks jest skuteczny, ale wymaga wiedzy i czasu

Poza tym trzeba mieć również odpowiednią motywację oraz świadomość pozytywnych efektów zmiany, jaka czeka po wykluczeniu niezdrowego cukru z jadłospisu. Gdy ci się uda, będziesz mogła pogratulować sobie:

  • Fot. iStock / Elvira_G

    Fot. iStock / Elvira_G

    wyrównania poziomu insuliny we krwi,

  • oczyszczenia organizmu z toksyn,
  • sprawniejszego działania układu pokarmowego i nerwowego,
  • zwiększenia energii już od samego rana,
  • zdrowszych zębów,
  • szczuplejszej sylwetki,
  • zdrowszej cery.

Jednak nie traktuj tego jako nieskomplikowanej i skutecznej diety. Odstawienie cukru ma służyć nie tylko schudnięciu, co poprawieniu funkcjonowania organizmu i nie zaśmiecania go niepotrzebnymi substancjami.

Podejmij wyzwanie w 10 dni

Postępując w przemyślany sposób, zyskasz więcej niż nagle odstawiając każde słodkie ziarenko. Bezpieczniej dla samopoczucia i wytrwania w postanowieniu, będzie zastosować detoks krok po kroku.

Pierwszy etap — przygotowanie do odstawienia

Będzie całkiem znośny, przez wzgląd na częściową eliminację cukru z diety. Małymi krokami łatwiej będzie odzwyczaić kubki smakowe od słodkiego smaku i nauczyć się od nowa smakowania różnorodnych produktów. Co musisz zrobić, by odnieść w tym sukces?

  1. Ogranicz cukier, ale nie przerzucaj się na słodziki. Jeśli koniecznie chcesz słodzić napoje, wybierz zdrowszy a podobnie słodki miód, syrop z agawy, syrop kolony lub brzozowy. Tu oczywiście również zachowaj umiar, bo choć są one o wiele zdrowsze od białego cukru, są jednak kaloryczne.
  2. Słodkie napoje zastąp wodą z dodatkami. Ziołowe herbatki, woda z miętą, cytryną lub innymi cytrusami, owocami typu truskawki czy soczystym ogórkiem, nawodnią twój organizm, a dzięki wyczuwalnemu smakowi pozwolą łatwiej przetrwać wprowadzane zmiany.
  3. Dosładzane przekąski zastąp zdrowszym wyborem. Poza naturalnymi, zbożowymi ciasteczkami sprawdzi się np. niesolony popcorn, czy nieprzetworzone, świeże owoce (choć te akurat lepiej ograniczyć ze względu na zawartość naturalnego cukru) i warzywa.
  4. Postaw na przyprawy. Nie tylko będą zdrowszym urozmaiceniem posiłków, ale przygotują kubki smakowe na oczyszczenie i bardziej wyraziste smaki. Sprawdzą się także w napojach wanilia, imbir i chili.
Fot. iStock / iruska

Fot. iStock / iruska

Drugi etap — pożegnanie z cukrem

Tu się kryje rewolucja, ponieważ od pierwszego do piątego dnia będziesz zapominać o czymś takim, jak biały cukier w diecie. To niełatwe, ale konieczne, bo twój język na nowo mógł poznawać smaki, zdominowane wcześniej przez odczuwanie słodyczy. Aby tego dokonać nie wystarczy jedynie przestać słodzić kawę i herbatę. Trzeba czytać etykiety, bo cukier kryje się w produktach, o których byś wcześniej nie pomyślała, że go tam znajdziesz.

  1. Zrezygnuj z miodu i owoców, ze względu na ich słodycz i przywykanie do niego kubków smakowych,
  2. Spożywaj produkty bogate w pełnowartościowe białko. Stłumią one odczuwanie głodu a dłużej, nie będzie więc cię korciło do sięgania po zakazane produkty.
  3. Zadbaj o swoją dietę. Zwróć uwagę, żeby była bogata w warzywa, ryby, mięso
  4. Odstaw węglowodany. Szczególnie zwykłe pieczywo, ryż, makarony, ziemniaki lepiej pominąć w diecie, a zamiast tego jedz te o niskim indeksie glikemicznym (np. płatki owsiane), by dostarczyć organizmowi zdrowej energii.
  5. Wprowadź delikatne ćwiczenia. Zajmiesz myśli czymś pożytecznym i uczynisz kolejny krok do zdrowszego życia. Tylko muszą być to delikatne ćwiczenia, ponieważ na tym etapie detoksu może ci brakować energii np. na biegi długodystansowe.

Trzeci etap — oczyszczanie organizmu

Może być mało przyjemnie, gdy pojawia się wspomniane wcześniej skutki uboczne ostawienia cukru. 5 – 10 dzień detoksu to przykry etap, który będzie prowokował cię do złamania postanowień i sięgnięcia do słodyczy. By łatwiej było w nim wytrwać pamiętaj o kliku radach:

  1. Śpij tyle, ile potrzebujesz. Osoby zmęczone, niewyspane i zestresowane, są bardziej podatne na podjadanie.
  2. Włącz zdrowy tłuszcz do diety. Np. w orzechach czy awokado, które dzięki zwartości zdrowych tłuszczy zadbają o twoje zdrowie i na dłużej zahamują odczuwanie głodu.
  3. Nie trzymaj w domu słodkości. Ogranicz także wyjścia ze znajomymi na miasto, jeśli trudno ci oprzeć się pokusie wspólnego, słodkiego deseru.

Czwarty etap — ugruntowanie przyzwyczajeń

To ostatnia część detoksu, na którą przychodzi czas po 10 dniu kuracji. Ma ona za zadanie delikatne wprowadzenie cukrów do diety, ale tych zdecydowanie wartościowych. Wprowadzaj powoli miód do słodzenia i owoce o niskim indeksie glikemicznym tak jak cytrusy, truskawki, jagody czy wiśnie. Zobaczysz, jak intensywny smak czeka na ciebie, gdy oduczysz się zapychania się zwykłym, bezwartościowym białym cukrem.

Udało się tobie wytrwać? Nagroda jest warta wysiłku — lepsze samopoczucie, wygląd i więcej energii jest najlepszym motywatorem do utrzymania nowo wypracowanych zasad życia bez cukru.


na podstawie: Avanti fit&beauty nr 01/2016, wydanie specjalne