Go to content

Co się dzieje z twoim ciałem kiedy nienawidzisz swojej pracy

Fot. iStock/millann

Każdy ma złe dni w pracy, ale bywa i tak, że jeden dzień zamienia się w tydzień, miesiąc, a nawet lata niekończącego się, wyniszczającego stresu, który rujnuje twoje zdrowie. Twoje ciało wie, że to twoje życie zawodowe jest odpowiedzialne za te nerwy, zanim jeszcze ty sam na to wpadniesz. Wysyła ci powiadomienia, że coś jest nie tak.

Nie możesz zasnąć

Lub budzisz się w środku nocy myśląc o tym, co musisz zrobić, gdy tylko wejdziesz do biura. Kilka niespokojnych nocy to nie jest wielka sprawa, ale jeśli staje się to rutyną, może to oznaczać, że stres w pracy stał się toksyczny.

Masz bóle głowy

Twoje mięśnie napinają się, aby ochronić twoje ciało przed obrażeniami. Kiedy widzisz, że miejsce pracy jest strefą niebezpieczną, zgodnie twoje mięśnie są ciasno zaciśnięte. Przewlekłe napięcie w szyi, ramionach i głowie może wiązać się z migrenami i napięciowymi bólami głowy.

Bóle mięśni

Kiedy twoja praca jest toksyczna, może czuć się, jakbyś walczył z dzikim tygrysem choć siedzisz tylko przy biurku. Odbierając sytuację jako zagrożenie, twój mózg zalewa organizm adrenaliną i innymi hormonami stresu.

Twoje zdrowie psychiczne się pogarsza

Psychologowie zauważyli, że zwiększony stres może zaostrzyć istniejące już problemy ze zdrowiem psychicznym. Bulimia, anoreksja, depresja… To tylko kilka stanów chorobowych, które pogłębią się, jeśli twoje środowisko pracy jest nieodpowiednie.

Niesprawiedliwość doznana w miejscu pracy jest szczególnie toksycznym czynnikiem stresogennym, ponieważ uderza w sedno tego, kim jesteśmy – twierdzą badacze.

Częściej chorujesz

Spada ci odporność, bo jesteś zestresowany, ale częste przeziębienia to również objaw sprzężony, psychosomatyczny. Chorujesz, żeby iść na zwolnienie, instynktownie obronić się przed pójściem do pracy, przed środowiskiem, które jest dla ciebie z jakiegoś powodu wysoce szkodliwe.

Tracisz zainteresowanie seksem

Kiedy zabierasz ze sobą pracę do domu, twoje relacje mogą cierpieć. Zdaniem naukowców szczególnie narażone są kobiety, które dosłownie żonglują zawodowym stresem w związku z ich osobistymi i finansowymi zobowiązaniami, co może to zmniejszyć pożądanie seksualne. U mężczyzn ten przewlekły stres może prowadzić do obniżenia produkcji testosteronu, co z kolei prowadzi do obniżenia libido.

Jesteś cały czas zmęczony

Jest to zmęczenie stałe, głębokie znużenie, któremu nie zaradzisz drzemką lub weekendowym lenistwem.

Jeśli ten tekst pozwoli wam uświadomić sobie, że źródłem waszych problemów zdrowotnych jest praca, pamiętajcie – nigdy nie jest za późno, by ją zmienić. Dużo trudniej odzyskać zdrowie…


Na podstawie: sg.news.yahoo.com