Go to content

Ciężarna Kate cierpi na Hyperemesis gravidarum. To rzadka i dość uporczywa dolegliwość

Fot. iStock/GraceHenley

Informacja o trzeciej ciąży księżnej Kate jest bez wątpienia jednym z najważniejszych newsów tego tygodnia. Fani brytyjskiej rodziny królewskiej już nie mogą się doczekać, gdy na świat przyjdzie kolejne royal baby. Zanim jednak do tego dojdzie, księżną Kate czeka kilka miesięcy prawdziwej mordęgi, ponieważ cierpi ona na Hyperemesis gravidarum czyli tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych. To dolegliwość, która występuje stosunkowo rzadko, ale jest wyjątkowo uciążliwa.

W pierwszym trymestrze ciąży większość kobiet zmaga się z porannymi mdłościami. Zapewne wszystkie potwierdzą, że nie jest to nic przyjemnego. O ile na ogół można poradzić sobie z tymi dolegliwościami za pomocą domowych sposobów, niepowściągliwe wymioty ciężarnych wymagają pomocy lekarza i specjalistycznego leczenia. Dlatego właśnie księżna Kate, zarówno teraz jak i w poprzednich ciążach, kilkukrotnie była hospitalizowana.

Hyperemesis gravidarum czyli tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Objawy

Hyperemesis gravidarum dotyczy około 2 procent przyszłych mam. Objawia się uporczywymi wymiotami, uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie, a nawet zagrażającymi zdrowiu i życiu dziecka. Z powodu odwodnienia, niedożywienia i spadku masy ciała, większość kobiet, zmagających się z tą przypadłością, musi przyjmować dożylnie płyny. Ta najcięższa wersja ciążowych mdłości powoduje, że kobieta obawia się nawet wyjść z domu, ponieważ wymioty pojawiają się nagle i są wyjątkowo uporczywe. Co więcej, zdarzają się także w ciągu dnia i w nocy. Tradycyjne mdłości występują głównie o poranku i z reguły znikają wraz z końcem pierwszego trymestru. Hyperemesis gravidarum spędza sen z powiek czasem do 22. tygodnia ciąży…

Przyczyny

Specjalistom nie udało się do tej pory zbadać jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości. Zwykłe, ciążowe nudności najczęściej wiążą się jednak z gonadotropiną kosmówkową, która swoje maksymalne stężenie w organizmie kobiety osiąga właśnie w pierwszym trymestrze ciąży. Do czynników ryzyka wystąpienia Hyperemesis gravidarum zalicza się: ciążę mnogą, zaburzenia gospodarki hormonalnej tarczycy lub przytarczyc pod postacią nadczynności tarczycy, otyłość, nadmierną produkcję gonadotropiny kosmówkowej przez komórki trofoblastu oraz niepowściągliwe wymioty występujące w poprzednich ciążach.

Leczenie

W przypadku skrajnego odwodnienia lub utraty masy ciała powyżej 5 procent, niezbędna jest specjalistyczna pomoc ze względu na ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, wad rozwojowych czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. W takiej sytuacji najważniejsze, by ciężarna jak najszybciej została nawodniona dożylnie. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie odpowiedniej farmakoterapii. Lekarze mają do dyspozycji leki przeciwwymiotne, które nie zagrażają dziecku. Zaleca się także lekkostrawną dietę i unikanie intensywnych zapachów.

Pamiętaj, by o swoich ciążowych dolegliwościach zawsze informować lekarza. Wymioty, nudności i biegunka to objawy, których nie można bagatelizować, choć w początkowej fazie mogą wydawać się normalne. Niestety, bardzo często prowadzą do odwodnienia, które w przypadku kobiet ciężarnych, małych dzieci i osób starszych jest wyjątkowo niebezpieczne.


 

Źródło: eDziecko/Poradnik Zdrowie