Go to content

Cierpisz na migreny? Być może dokonano przełomowego odkrycia w jej zapobieganiu

migreny
Fot. iStock / Sasha_Suzi

Migrena to przewlekła choroba, która objawia się silnym, napadowym, najczęściej jednostronnym bólem głowy. Jest bardzo dokuczliwa i dopada coraz więcej, coraz młodszych osób. W statystykach osób dotkniętych migreną niepodzielnie rządzą kobiety. 

Sam ból głowy zlokalizowany w okolicy skroniowej, to nie jedyna niedogodność związana z migrenami. Najczęściej towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na światło, zaburzenia widzenia (błyski światła przed oczami) skrajna wrażliwości dźwięki, ból połowy twarzy, zmniejszenie łaknienia, a nawet jadłowstręt. Napady trwają od 4 do 72 godzin, po czym najczęściej następuje przerwa, która trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Pierwsze objawy migreny pojawiają się często w dzieciństwie, a na sile przybierają w wieku dojrzałym, kiedy to stają się najbardziej uciążliwe. Funkcjonowanie chorych jest utrudnione, gdy następuje atak, a obezwładniające migreny naprawdę trudno porównać jest zwykłego bólu głowy, na który pomoże jedna tabletka.

Szacuje się, że około 38 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych, a aż 1 miliard ludzi na całym świecie, cierpi z powodu migren. Dokładniej aż 18% kobiet, 6% mężczyzn i 10% dzieci w Ameryce cierpi z tego powodu, stając się częstymi pacjentami tamtejszych izb przyjęć.

Przyczyny migren

Nie istnieje jedna, określona przyczyna powstawania tak silnych bólów głowy i symptomów im towarzyszących. Uważa się, że jest to związane z nadmiernym wydzielaniem serotoniny, która odpowiada za napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Mechanizm ten prowadzi do gwałtownego skurczu i rozkurczenia tych naczyń, co powoduje ból głowy. Ponadto podejrzewa się niektóre leki oraz pokarmy i dodatki do żywności o wywoływanie ataków. Ponadto istnieją czynniki nasilające wystąpienie ataków:

  • Niewłaściwa higienę snu – jego niedobór, nadmiar, a także nieregularny rytm dobowy,
  • Stres
  • Dieta – drastyczna zmiana nawyków żywieniowych, ale także gwałtowne przerwanie nałogowego przyjmowania kofeiny
  • Niektóre typy leków, szczególnie leki zawierające hormony – szczególnie narażone są kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną,
  • Pogoda – wahania ciśnienia atmosferycznego i gwałtowne zmiany klimatyczne,
  • Bodźce zewnętrzne takie jak hałas, światło, silne zapachy.

Nowe badania, nowa nadzieja

Nowe światło na dotychczas zgromadzoną wiedzę dotyczącą migren, rzucili dr Suzanne Hagler, pracownik w dziale Neurologii i profesor Headache Center, ze Szpitala Dziecięcego w Cincinnati, jednego z najlepszych szpitali pediatrycznych w USA.  Na podstawie obserwacji i badań pacjentów tego szpitala, przeanalizowano zapisy migreny różnych pacjentów — dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Badacze szczególny nacisk położyli na witaminę D, koenzym Q 10, poziom kwasu foliowego i ryboflawiny u tych pacjentów, ponieważ do tej pory uważano, że niski poziom tych składników może powodować lub nasilać chorobę. 

Badaczom udało się wykazać wyraźny związek między umiarkowanie niskim poziomem witaminy D oraz koenzymu Q10 i ryboflawiny, choć takiego związku nie udowodniono odnośnie do poziomu kwasu foliowego.

Podsumowując wyniki badań, stwierdzono, że:

  • Wysoki odsetek chorych na migrenę wykazało niższe niż normalne poziomy witaminy D, koenzymu Q10 i ryboflawiny.
  • Kobiety i dziewczęta, częściej wykazywały niższy poziom koenzymu Q-10, mężczyźni i chłopcy cierpieli na łagodne niedobory witaminy D.
  • Ludzie cierpiący z powodu z okazjonalnych migren, rzadziej mają niski poziom koenzymu Q-10 i ryboflawiny niż ci, którzy ataki mają w sposób bardziej regularny.

Wyniki badań będą miały przełożenie na leczenie osób chorych

To, co udało się ustalić specjalistom z Cincinnati, otwiera drogę do prowadzenia kolejnych badań, aby wykazać silniejsze powiązania między niskimi poziomami tych witamin i minerałów oraz występowaniem migreny. Dzięki temu możliwe się stanie określenie odpowiedniej suplementacji oraz doradztwa na temat sposobu, by zwiększyć poziom tych składników w diecie. Być może to okaże się kluczem do rozwiązania problemu występowania migren.


 

źródło: www.lifehack.orgwww.abcmigrena.pl