Go to content

Ciągle ci zimno? Twój organizm coś sygnalizuje. Tego objawu nie można ignorować

Każdy z nas zna choć jedną osobę, której wiecznie jest zimno. A może sama jesteś jedną z nich? Wiesz, niezależnie od pogody (no chyba, że jest ponad 30 stopni) kręci nosem i opatula się, gdy tylko wiatr zawieje. Zimą ma lodowate dłonie i stopy i wystarczy, że chwilę posiedzi w bezruchu i już jest jej zimno. Sama o sobie mówi, że jest „zmarźluchem” i lubi ciepło, ale czy faktycznie „taka jej uroda”? Możliwe. Bardziej jednak prawdopodobne, że zmaga się z chorobą lub schorzeniem, o którym po prostu nie ma pojęcia. Jeśli jesteś jedną z tych osób, sprawdź, jakie mogą być przyczyny takiego stanu. 

Niedobór żelaza

Jeśli twoje dłonie i stopy są zawsze zimne, przyczyną może być niedokrwistość, wynikająca z niedoboru żelaza. Czerwone krwinki potrzebują żelaza, by przenosić tlen do krwi i dlatego niedobór może zaburzać prawidłowe krążenie. Zimne dłonie i stopy są wówczas charakterystyczne, ponieważ organizm kieruje krew do ważnych narządów, takich jak mózg czy serce. Co należy zrobić? Na pewno morfologię. A do tego zmodyfikować styl życia i dietę.

Niedobór witaminy B12

Jeśli to nie o żelazo chodzi, warto rozważyć niedobór witaminy B12. Objawia się uczuciem zimna, spadkiem energii, drętwieniem kończyn.  Podobnie jak żelazo, większość pokarmów bogatych w witaminę B12 to produkty pochodzenia zwierzęcego, więc wegetarianom może być trudno uzyskać wystarczającą ilość. Witamina B12 znajduje się w jajach, jogurtach i serach.

Chora tarczyca

Gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy, dochodzi do zaburzenia metabolizmu. To z kolei daje uczucie chłodu. Jeśli dodatkowo cierpisz na zaparcia i zauważyłaś, że zaczęły wypadać ci włosy, sprawdź, czy nie cierpisz na niedoczynność tarczycy.

Odchudzanie

Jeśli w ostatnim czasie sporo schudłaś, możesz odczuwać zimno. Tkanka tłuszczowa po prostu pomaga utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała, działa jak izolacja. Jeśli masz niedowagę, objawy się nasilą. Twój organizm jest sprytny i jeśli spożywasz mało kalorii, będzie pożytkował energię na podstawowe funkcję życiowe, a ogrzewaniem nie będzie się przejmował. Ważniejsza jest praca serca i mózgu.

Niedobór snu

Notoryczne niewyspanie prowadzi do spowolnienia metabolizmu, to udowodnione naukowo, dlatego też niedobór snu prowadzi do tycia. Jeśli siedzisz do późna, twój organizm głupieje i źle wykorzystuje energię.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/hoozone

1/1 Ciągle ci zimno? Twój organizm coś sygnalizuje. Tego objawu nie można ignorować

Odwodnienie

Kiedy w twoim ciele znajduje się za mało wody, krew nie może właściwie krążyć. Odpowiednie nawilżenie organizmu pozwala więc regulować temperaturę ciała. Dlatego tak ważne jest, by pić dużo wody, niezależnie od pogody za oknem.

Powikłanie cukrzycy

U diabetyków może rozwinąć się neuropatia obwodowa, która uszkadza nerwy odpowiedzialne za zmysły. To powikłanie cukrzycy powoduje, że ​​może być ci zimno lub gorąco, niezależnie od pogody i temperatury na zewnątrz. Warto porozmawiać o tym z lekarzem, jeśli zmagasz się z cukrzycą.

Niedobór tłuszczu w diecie

Istnieje proste wytłumaczenie, dlaczego zimną masz ochotę na tłuste potrawy – twój organizm po prostu chce się rozgrzać. Tłuszcz w diecie sprawia, że szybko czujemy się syci, a co za tym idzie – robi nam się cieplej. Diety niskotłuszczowe mają to do siebie, że wywołują uczucie zimna.

Objaw Raynauda

Niewielki procent populacji może zmagać się z objawem Raynauda, ​​który powoduje skurcze w tętnicach rąk, stóp i twarzy. Kiedy osoby te są wystawione na działanie zimna, skurcz sprawia, że ​​krążenie w tych obszarach jest gorsze, a im robi się zimno.

Słabe krążenie

Jeżeli zawsze masz zimne dłonie i stopy, ale nie da się tego powiązać z żadnym stanem przewlekłym, najprawdopodobniej masz po prostu słabe krążenie. Co możesz zrobić? Dużo ćwiczyć, dbać o prawidłową masę ciała i nie doprowadzać do różnych niedoborów, które jeszcze bardziej rozregulują organizm.

Niska masa mięśniowa

Rozbudowane mięśnie zapewniają izolację i ogrzewanie. Jeśli twoje mięśnie są jak u komara, nie ma się co dziwić, że wiecznie jest ci zimno.

I najciekawsze…

… jesteś kobietą. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez University of Utah, kobiety mają zimniejsze dłonie i stopy średnio o 3 stopnie. Cóż, z naturą się nie wygra 😉

Źródło: Reader’s digest