Go to content

Ból głowy? Objawy, które powinny cię zaniepokoić

Ból głowy? Objawy, które powinny cię zaniepokoić
Fot. iStock / apomares

Każdy z nas wielokrotnie cierpiał na ból głowy. Z powodu migreny, ze zmęczenia, od nadmiaru kłopotów, przeziębienia i wielu innych czynników, na które wpływu nie mamy. Zwykły ból głowy, poza tym, że psuje humor i plany, nie wpływa na nasze zdrowie, zwykle ustępuje sam lub pod wpływem zwykłych środków przeciwbólowych lub filiżanki kawy. Bywa jednak, że zwiastuje on problemy, o których nie mamy pojęcia. Warto wiedzieć, co podczas ataku bólu głowy powinno wzbudzić niepokój i potrzebę konsultacji lekarskiej. 

Objawy towarzyszące bólom głowy, które powinny niepokoić:

1. Ból głowy z problemami ze wzrokiem

Jeśli bólom głowy towarzyszą zaburzenia widzenia, może to być oznaką GCA, czyli zapalenia tętnicy skroniowej. Ten ból pojawia się najczęściej w nocy, jest pulsujący, uporczywy, występujący zwykle w górnym odcinku szyi, za oczami, albo z tyłu głowy. Stan zapalny może rozwijać się dłuższy czas bez prawidłowej diagnozy, dochodzi wtedy do pogrubienia ściany tętnicy i stwierdza się w niej mieszany naciek zapalny. Nieleczony może prowadzić udaru mózgu oraz utraty wzroku. Chorują na nie najczęściej  osoby  powyżej 50. roku życia, częściej kobiety niż mężczyźni, ale wyjątek od reguły może przytrafić się i młodszym pacjentom.

2. Ból głowy z niedowładem kończyn

Ból głowy, według badań opublikowanych w 2004 roku w Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, jest najczęstszym objawem CVT, czyli tzw. zakrzepicy żylnej. Jedną z jej cech poza bólem głowy, jest osłabienie i drętwienie kończyn po jednej stronie ciała – łopatek i ramion. W ludzkim mózgu jest wiele naczyń żylnych i tętniczych, w których może dochodzić do tworzenia zmian zakrzepowych. Gdy nie funkcjonują one prawidłowo, tworzą się zakrzepy, prowadzące do gromadzenia się krwi, a w konsekwencji do powstania krwawień w okolicach mózgu. Zakrzepica naczyń żylnych mózgu występuje rzadko, jednak jest przyczyną udaru mózgu — częściej u kobiet, niż mężczyzn w różnym wieku.

3. Ból głowy z towarzyszącą sztywnością karku

Jeśli bólowi głowy towarzyszy sztywność karku, gorączka, dreszcze, nudności i wymioty, można podejrzewać zapalenie opon mózgowych. Badania opublikowane w 2004 roku The New England Journal of Medicine określają, że te objawy wskazuje aż 95% osób dotkniętych chorobą. Nie należy zwlekać z konsultacją lekarską, ponieważ zapalenie opon mózgowych może być śmiertelne.

4. Ból głowy w trakcie lub po stosunku

Wbrew pozorom, ból głowy podczas seksu pojawia się dość często. Niekiedy występuje w dwóch fazach — przed orgazmem jest niezbyt silny, rozlany, a podczas orgazmu nabiera charakteru ostrego, tętniącego. W efekcie potrafi się utrzymywać kilka godzin, mieć charakter przygodny lub nawracający. Mimo że przyczyna może być błaha, zależna od wzrostu ciśnienia tętniczego, pojawiający się po raz pierwszy ostry ból głowy podczas seksu należy dokładnie zdiagnozować, by wykluczyć krwawienie podpajęczynówkowe, zagrażające życiu.

5. Piorunujący ból głowy

Samoistny piorunujący ból głowy (ang.thunderclap headache), jest gwałtowny i opisywany jako nagłe uderzenie bólu w ciągu 60 sekund. Zwykle utrzymuje się przez okres do jednej godziny (w ekstremalnych przypadkach do 10 dni!) i mogą mu towarzyszyć nudności, a nawet wymioty. Daje objawy podobne do pęknięcia tętniaka mózgu i konieczna jest w przypadku jego wystąpienia szybka diagnoza.

6. Pourazowy ból głowy

Następuje z przyczyny urazu, np. silnego uderzenia w głowę. Jeśli pojawia się w ciągu 10 dni po kontuzji, wraz z towarzyszącymi mu utratą przytomności, zaburzeniami pamięci i zaburzeniami widzenia, może świadczyć o wstrząsie mózgu.W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Warto wybrać się do neurologa 

Szczególnie, gdy możemy zaobserwować inne, niepokojące objawy:

  • ostrego bólu głowy występującego po raz pierwszy w życiu,
  • narastającego bólu głowy,
  • bólu głowy związanego w z wysiłkiem fizycznym, kaszlem, zmianą pozycji ciała,
  • bólu głowy, któremu towarzyszą zaburzenia świadomości, zaburzenia pamięci lub występowanie objawów neurologicznych (np. napady padaczkowe, niedowłady, zaburzenia czucia),
  • nawracających bólów głowy u dzieci.


Wpis ma charakter wyłącznie informacyjny, nie może zostać potraktowany jako podstawa stawiania diagnozy. W przypadku wątpliwości i pytań, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

źródło: www.lifehack.org,  www.poradnia.plwww.mp.pl , www.neurology.org