Go to content

9 naturalnych diuretyków, które oczyszczają organizm i usuwają opuchliznę

Fot. iStock / g-stockstudio

Diuretyki, czyli produkty o właściwościach moczopędnych, są bardzo przydatne dla naszego zdrowia. Dzięki nim organizm szybciej radzi sobie z ustabilizowaniem poziomu płynów i elektrolitów. Dostarczają one wodę i inne związki mineralne, konieczne dla poprawnego funkcjonowania organizmu.

Diuretyki wspierają wydalanie sodu z organizmu wraz z moczem, wspierają prawidłową pracę nerek, oczyszczają drogi moczowe z toksyn, a także pomagają zlikwidować stany zapalne pęcherza i moczowodów. Osoby, które mają problem z opuchlizną, również docenią ich działanie. Zazwyczaj diuretyki są także niskokaloryczne, a że przyspieszają metabolizm oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, są cennym elementem diet odchudzających.

9 warzyw i owoców, które są znakomitymi diuretykami

1. Arbuz

Arbuz  jest cennym źródłem błonnika, witaminy C i witamin z grupy B: B1, B2, B3, B6, kwasu foliowy, beta-karotenu, wapnia i potasu. Jest niskokaloryczny (w 100 gramach 36 kcal) i aż 92 proc. składa się z wody. Dzięki działaniu moczopędnemu  poprawia przemiany materii i przyspiesza usuwanie toksyn, pomaga utrzymać prawidłowy poziom płynu i elektrolitów w organizmie.

2. Melon

Składa się w ponad 80% z wody, jest oczyszczający i moczopędny, zawiera błonnik pokarmowy, witaminy oraz antyoksydanty, takie jak beta-karoten, hamujący szkodliwy wpływ wolnych rodników na organizm.

3. Ananas

Nie tylko znakomicie smakuje i pomaga w usuwaniu kaszlu, ale dba o nerki i układ sercowo-naczyniowy. Świeży jest wskazany dla osób na diecie, bo zawiera 85% wody oraz dużą ilość błonnika pokarmowego, witaminy C i minerałów, dzięki czemu stabilizuje poziom płynów i elektrolitów w organizmie.

4. Ogórek

Jest niezastąpiony nie tylko jako maseczka na opuchnięte oczy, ale znakomicie wpływa na retencje płynu w tkankach. W 96% składa się z wody, zawiera witaminy A, C, K, z grupy B oraz minerały: potas, magnez, mangan, siarkę, krzem i fosfor. Nawadnia organizm, wspiera pracę układu krążenia oraz układu limfatycznego. Obecność siarki oraz krzemu pomaga usuwać kwas moczowy z organizmu.

5. Pomidory

Pomidory zawierają 90% wody, są doskonałym źródłem potasu, witaminy C, E i kwasu foliowego. Pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz stabilizują poziom płynów i elektrolitów w organizmie.

6. Buraki

Dostarczają duże ilości żelaza, magnezu, potasu, czyli związków mineralnych pomagających zwalczyć obrzęki i zaburzenia poziomu płynów ustrojowych. Co więcej, buraki dodają energii ze względu na obecność w nich azotanów, które organizm przekształca w tlenek azotu. Działają one jak silny środek rozszerzający naczynia krwionośne, które są w stanie dostarczyć więcej tlenu i składników odżywczych do pracujących mięśni.

7. Cebula

Pomaga łagodzić obrzęki i stabilizować poziom płynów w organizmie, ze względu na zawartość potasu, wapnia i magnezu. Z 91% składa się z wody, więc wspiera funkcje nerek i chroni, jako naturalny antybiotyk, układ moczowy przed zakażeniami.

8. Pietruszka

Zarówno korzeń, jak i liście działają silnie moczopędnie oraz napotnie i rozkurczowo. Wspierają układ odpornościowy oraz pomagają w chorobach układu moczowego i kamicy nerkowej. Pietruszka wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

9. Seler

Dzięki zawartości glikozydów, flawonoidów i furanokumaryny jest bardzo pomocny w usuwaniu toksycznych substancji z organizmu. Seler wspiera także wydalanie moczu z organizmu i zapobiega powstawaniu obrzękom.


 

źródło: krokdozdrowia.com, www.naturalneoczyszczanie.pl