Go to content

8 powodów zaczerwienienia oczu. Dowiedz się, jak pozbyć się problemu

Fot. iStock/AntonioGuillem

Oko to bardzo ważny narząd, o którym rzadko myślimy, zanim pojawią się kłopoty. Grzeszymy, nie dbając wystarczająco o higienę oczu, pocieramy je rękoma. Wytężamy wzrok przy komputerach i telewizorze, czytamy przy nieodpowiednim świetle i zapominamy, że dobre traktowanie oczu zaprocentuje ich pełnią sprawności.

A na problemy nie trzeba długo czekać. Jednym z pierwszych jest zaczerwienienie oczu, które bywa bardzo dokuczliwe. Przekrwione oczy wyglądają nieestetycznie i świadczą o zaniedbaniach i kłopotach, którym trzeba przeciwdziałać.

8 powodów zaczerwienienia oczu

1. Reakcja alergiczna

Alergie wywołują zaczerwienienie, swędzenie, złe samopoczucie. Kontakt z alergenem (kurz, pyłki, sierść zwierząt i detergenty) nasila przykre objawy. Jeśli nie można uniknąć alergenów, można sięgnąć po krople i leki antyhistaminowe, które skutecznie łagodzą dokuczliwe objawy. Konieczne bywa zasięgnięcie porady lekarza alergologa.

2. Stan zapalny

Stan zapalny spowodowany różnymi czynnikami może prowadzić do zaczerwienienia, łzawienia, pojawienia się wydzieliny, świądu i/lub bólu oka. Pojęcie „czerwone oko” oznacza objaw występujący w bardzo wielu chorobach oka, takich jak chorób spojówki, rogówki, błony naczyniowej i innych. W takim przypadku konieczna jest konsultacja lekarska.

3. Alkohol

Alkohol powoduje, że naczynia krwionośne w oczach rozszerzają się, przez co przepływa przez nie więcej krwi. Im więcej alkoholu, tym bardziej widoczne zaczerwienienie. Tu pomoże po prostu czas na wydalenie alkoholu z organizmu.

4. Niedostatek snu

Brak odpowiedniej ilości snu może powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i pojawienie się na nich zaczerwienienia. Najlepszym lekarstwem na to jest zdrowy sen.

5. Długotrwałe patrzenie na wyświetlacz

Oczy często „pracują” w klimatyzowanych pomieszczeniach, przez wiele godzin przy sztucznym oświetleniu. Ciągłe wpatrywanie się w monitor komputera czy tabletu sprawia, że rzadziej mrugamy i oko staje się suche, przekrwione. Nawilżające krople do oczu pomogą załagodzić problem.

6. Noszenie soczewek kontaktowych

Niewłaściwa higiena podczas zakładania i wyjmowanie soczewek kontaktowych, a także nieodpowiednie ich dobranie, może powodować zaczerwienienie oczu. Należy ściśle przestrzegać zasad higieny i użytkowania soczewek.

7. Wylew podspojówkowy

Wylew podspojówkowy wynika z pęknięcia naczynia krwionośnego tuż pod powierzchnią oka. Krew zostaje uwięziona i tworzy jaskrawoczerwoną plamkę, która mimo nieładnego wyglądu, nie jest groźna. Krwotok może wywołać wzrost ciśnienia, np. podczas intensywnego wysiłku, a nawet gwałtownego kaszlu.

8. Jaskra

Jaskra uszkadza nerw wzrokowy (nerw, który łączy siatkówkę oka z mózgiem) poprzez wzrost ciśnienia z powodu gromadzenia się płynu. Jednym z pierwszych objawów jaskry ostrego kąta, jest zaczerwienienie, niewyraźne widzenie, widzenie świateł i ból oczu. Takie objawy wymagają konsultacji okulistycznej, gdyż nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty.


 

źródło: www.health.comportal.abczdrowie.plokulistyka.mp.pl