Go to content

7 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że masz cukrzycę typu 2. Nie ignoruj ich

Fot. iStock/vgajic

Cukrzyca typu 2 to najczęściej występująca odmiana tej choroby. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, w 2014 roku na świecie żyło 422 mln chorych. Prognozy wskazują, że do 2030 roku będzie ona na 7. miejscu chorób, z powodu których najczęściej umierają ludzie. Poświęcając jej uwagę w Polsce, oszacowano, że u nas jest przyczyną 2 proc. wszystkich zgonów, a jej rozpowszechnienie sięga 9,5 proc.

Ignorowanie sygnałów, które mogą o niej świadczyć, jest niebezpieczne i może mieć poważne konsekwencje. Dlatego warto zadbać o siebie i zwrócić uwagę, czy znajdujesz się w grupie ryzyka, której grozi cukrzyca. Zobacz, co powinno cię zaniepokoić i kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza.

Masz nadwagę

Według danych znajdujących się na stronie DiabetologiaOnline.pl wśród wszystkich chorych na cukrzycę typu 2 aż 80-90 proc. cierpi na otyłość. Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z przybieraniem masy ciała. Statystyki pokazują, że ujawnia się ona u 15 proc. osób z BMI ≥35 kg/m2. U tych osób ryzyko choroby jest o ok. 20 proc. wyższe niż u tych, których BMI wynosi <25 kg/m2.

Tracąc zaledwie 5-10 proc. masy ciała, możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania. Jest to związane z obniżeniem stężenia glukozy we krwi oraz wzrostem wrażliwości na insulinę.

Ciągle korzystasz z łazienki

Jeśli organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny (hormonu, który zwiększa transport glukozy do wnętrza komórek), co zdarza się przy cukrzycy, glukoza gromadzi się w krwiobiegu i jest wydalana wraz z moczem. Jeśli zauważyłaś, że coraz częściej musisz korzystać z toalety i przez to pijesz więcej, zgłoś się do lekarza.

Masz rozmazany obraz

Wysokie stężenie glukozy we krwi powoduje, że może się ona gromadzić w soczewce oka. Skutkuje to przekrwieniem spojówek i zaburzeniem widzenia. Leczenie cukrzycy pomoże zahamować te dolegliwości.

Tracisz na wadze bez wyraźnej przyczyny

Nie odchudzasz się, nie masz stwierdzonych niepokojących dolegliwości, a mimo to chudniesz? Jest to zazwyczaj oznaka cukrzycy typu 1, ale czasami może być też objawem typu 2. Związane jest to ze zbyt niskim poziomem insuliny, przez co glukoza z pokarmu nie może być wykorzystywana przez komórki do gromadzenia energii w organizmie. Ponadto, tłuszcz zaczyna się rozkładać, co skutkuje utratą masy ciała.

Zmiany skórne

Ciemne plamy na skórze, zwykle z tyłu szyi lub na łokciach, często są wczesnymi oznakami zwiększonego poziomu cukru we krwi. „Wysoki poziom insuliny pobudza wzrost komórek skóry i melaniny, pigmentu znajdującego się w tych komórkach. I wtedy pojawiają się te ciemne plamy” – mówi dermatolog Sanjiv Saini z Edgewater, Maryland. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące zmiany skórne, zgłoś się do specjalisty.

Swędzenie

Jednym z objawów cukrzycy jest swędzenie kończyn, które jest spowodowane osłabieniem układu krążenia. Jeśli nie pomagają balsamy, udaj się do lekarza.

Masz powyżej 45 lat

Ryzyko cukrzycy wzrasta wraz z wiekiem. Jeśli skończyłaś 45 lat powinnaś badać się co najmniej raz na trzy lata. Udaj się niezwłocznie do lekarza, jeśli zauważyłaś jeden z wcześniej wymienionych sygnałów.

Źródło: womansday, diabetologiaonline, mz.gov.pl, kliknijwzdrowie