Go to content

7 rzeczy, które mogą wpływać na niedobór witaminy D w twoim organizmie

Fot. iStock/Szepy

Witamina D jest niezwykle istotną dla naszego organizmu substancją, której często nam brakuje. Mimo że nasz organizm potrafi ją syntezować pod wpływem promieni słonecznych, a także w mniejszych ilościach przyswaja z różnych pokarmów, często cierpimy z powodu niedoboru. 

Dotyka nas to najczęściej w okresie jesienno-zimowym, ale także wczesną wiosną, gdy tych promieni słonecznych nie ma jeszcze za dużo, a ciało ukrywamy pod ubraniami i kosmetykami z filtrami przeciwsłonecznymi. Objawy niedoboru witaminy D mogą wskazywać na inne dolegliwości, więc mało kto wpada na pomysł, by zbadać poziom tej witaminy w organizmie.

7 rzeczy, które mogą wpływać na niedobór witaminy D w twoim organizmie

1. Cierpisz z powodu nadwagi

Tkanka tłuszczowa gromadzi witaminę D, a im więcej tej tkanki, tym więcej witaminy D organizm potrzebuje. Poza tym osoby otyłe znacznie rzadziej wychodzą z domu i korzystają ze słońca, w obawie przed przykrościami.

2. Masz dużo masy mięśniowej i mało tłuszczu

Duża ilość mięśni i zbyt mało tłuszczu w organizmie, który kumulowałby tę witaminę, również może powodować jej niedobory.

3. Masz ciemną karnację

Melanina — pigment obecny w skórze, jest naturalną ochroną przeciwsłoneczną, która utrudnia wchłanianie witaminy D. Im ciemniejsza skóra, tym mniej przyswojonej witaminy.

4. Masz ponad 50 lat

Z wiekiem maleje możliwość organizmu do przyswajania witaminy D ze słońca. Osoby starsze są często słabsze, rzadziej wychodzą z domu.

5. Masz problemy trawienne

Problemy trawienne mogą wpływać na zdolność organizmu do wchłaniania tłuszczu, co wpływa na ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w tym witaminy D .

6. Stosujesz silne kremy przeciwsłoneczne

Filtry przeciwsłoneczne są potrzebne, jednak blokują wytwarzanie witaminy w skórze. Nic się nie stanie, gdy przez 15 do 20 minut będziesz na słońcu bez kremu z filtrem.

7. Pracujesz cały dzień w biurze

Pracownicy biurowi mogą mieć problem z niedoborem witaminy D, ponieważ w ciągu dnia najczęściej przebywają w zamkniętych pomieszczeniach, bez ekspozycji skóry na światło słoneczne.

źródło: www.powerofpositivity.com