Go to content

7 oznak niedoboru witamin w twoim organizmie

Fot. iStock / stock_colors

Współczesny styl życia, pogoń za wykonaniem założonych planów zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym sprawia, że wiele z istotnych dla nas spraw schodzi na boczny tor. Bywa, że odczuwamy stres i presję, nie dosypiamy, brakuje relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu. Brakuje również czasu na przygotowanie i spożywanie zbilansowanych posiłków. 

Niedożywienie nie wynika jedynie z niedostatku jedzenia

Aby wypełnić czymś żołądek i napędzić organizm do działania, sięgamy po przetworzoną żywność, fast foody, dania instant, które wymagają jedynie podgrzania lub zalania wodą, i gotowe. W rezultacie nie tylko przybieramy na wadze, ale i zubożamy swój organizm o bezcenne dla niego składniki. Bo jak znaleźśmieciowym jedzeniu witaminy i składniki odżywcze? W efekcie stosowania diety opartej na byle jakim jedzeniu, organizmowi zagrażają niedobory, które mogą mieć przykre zdrowotne konsekwencje. Nawet jeśli do diety włączone są suplementy witamin, nie wchłaniają się one tak skutecznie, jak te dostarczone wraz ze zdrowym pożywieniem.

Zróżnicowanie objawów niedoboru witamin

Zmęczenie stanowi jeden z powszechnych problemów u osób z niedoborami witamin. Ale w zależności od braków tych substancji w organizmie, mogą pojawiać się inne objawy charakterystyczne dla ich zbyt niskiego poziomu.

1. Bóle mięśniowe

Fot. iStock

Fot. iStock

Jeśli od dłuższego czasu odczuwasz regularne bóle mięśni, które pojawiają się bez konkretnej przyczyny, np. intensywnego treningu, może wskazywać to na braki witaminy D. Jej niedobór należy do pojawiających się najczęściej, ale może być trudny do ustalenia na pierwszy rzut oka. Gdy poza tym objawem zaczynają się problemy z zębami i kośćmi, dla których zdrowia witamina D jest niezbędna, warto oznaczyć jej poziomy.

Aby wprowadzić więcej witaminy D do diety, pij mleko lub spożywaj inne przetwory mleczne, tłuste ryby takie jak łosoś czy tuńczyk. Postaraj się o codzienne spacery, szczególnie przy słonecznej pogodzie, nie krótsze niż 15 minut.

2. Drętwienie i mrowienie w nogach

HiRes(2)Jeśli uskarżasz się na uczucie drętwienia lub brak czucia w stopach lub zauważasz u siebie problemy z równowagą, być może odpowiada za to niski poziom witaminy B12. Witamina B12 jest niezbędna dla zdrowia i funkcjonowania mózgu oraz całego układu nerwowego. Jeśli nie dostarczasz sobie wystarczającej ilości tej witaminy, może to utrudnić mózgowi prawidłowe działanie nerwów a w konsekwencji drętwienie i utratę równowagi, problemy z poruszaniem się.

Aby przywrócić odpowiedni poziom witaminy B12 w diecie, należy spożywać więcej pokarmów zwierzęcych takich jak mięso, ryby,  jaja, sery, wędliny, drożdże spożywcze.

3. Problemy ze wzrokiem

iStock_10233900_MEDIUMProblemy ze wzrokiem, szczególnie z widzeniem po zmroku, mogą być spowodowane niedoborem witaminy A. Ta witamina jest konieczna, aby oczy mogły widzieć w słabym świetle, więc przy jej braku pojawiają się różne problemy ze wzrokiem, nawet poważniejsze, takie zwyrodnienie plamki żółtej.

Dieta bogata w witaminę A powinna zawierać zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i kapusta, pomarańczowe warzywa takie jak marchew, słodkie ziemniaki i papryka, dynia i wiele innych oraz jaja.

4. Spóźniony refleks

HiRes(1)Opóźnione reakcje na sytuacje wymagające twojej zręczności, np. łapanie piłki, mogą być efektem niedoboru witaminy E. Jest ona potrzebna w procesie komunikacji między mózgiem i nerwami, które kontrolują mięśnie i refleks. Brak tej witaminy utrudnia komunikację i wpływa na pojawienie się wolniejszych reakcji na sytuacje.

Możesz dostarczyć witaminę E w produktach takich jak: kiełki pszenicy, jajka i majonez, podroby, orzechy i nasiona i awokado. 

5. Trudno gojące się rany

Fot. iStock

Fot. iStock

Ten problem może wynikać z braku witaminy C. To dlatego, że komórki, aby się regenerować potrzebują witaminy C (wraz z witaminą A i cynkiem). Bez tych składników rana jest o wiele trudniejsza do zagojenia, co zwiększa ryzyko zakażenia.

Aby włączyć więcej witaminy C do diety, sięgaj po owoce cytrusowe, zielone warzywa liściaste (takie jak szpinak, rukola i jarmuż), czerwoną paprykę, czarną porzeczkę, kiszone warzywa.

6. Odczuwanie smutku

Złe samopoczucie, odczuwanie smutku, przygnębienia, a wręcz pojawiające się stany depresyjne swoją przyczynę mogą mieć w niedoborze witaminy B1. Podobnie jak B12, witamina B1 jest konieczna dla zdrowia komórek nerwowych i mózgowych. Gdy jej poziom jest niewystarczający, komórki te nie działają prawidłowo, czego skutkiem są problemy z samopoczuciem oraz psychologiczne, takie jak depresja. Niedobór witaminy B1 są rzadkie, ale może się zdarzyć, jeśli cierpisz na schorzenia takie jak alkoholizm, chorobę Crohna lub anoreksję.

Aby podnieść poziom witaminy B1, włącz do diety pokarmy takie jak: czerwone i białe mięso i podroby (wątroba, nerki), groch, fasolę i soczewicę, kiełki pszenicy.

Fot. iStock /Martin Dimitrov

Fot. iStock /Martin Dimitrov

7. Brzydki zapach z ust

Fot. iStock

Fot. iStock

Nieświeży oddech, szczególnie gdy o higienę jamy ustnej dbasz bardzo dokładnie, może być efektem niedoboru witaminy B3. Jej zbyt niski poziom prowadzi do złego funkcjonowania wątroby. Złe trawienie przyczynia się do powstawania nieświeżego oddechu. Niedobór tej witaminy może również powodować brak energii i często występuje u osób zmagających się z chorobą alkoholową.

Aby uzupełnić braki tej witaminy w diecie, jedz podroby, tłuste ryby, nasiona słonecznika oraz warzywa, takie jak buraki.

Niedobory bywają ignorowane

Brak odpowiedniego rozpoznania niedoborów wynika z faktu, że często nie zdajemy sobie sprawy, że mamy problem, którym należy się zająć. A wystarczy proste badanie krwi, by określić, czy poziomy danych witamin w organizmie są na prawidłowym poziomie.

Fot. iStock

Fot. iStock


źródło: www.lifehack.org