Go to content

7 nietypowych objawów raka szyjki macicy, o których musisz wiedzieć

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Rocznie zapada na niego około 500 tysięcy kobiet, a umierają 233 tysiące. To przeraża, ale profilaktyka i wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na powrót do zdrowia. Należy przypomnieć, że w przypadku przedinwazyjnego raka szyjki macicy można uzyskać aż 99,9% wyleczeń. 

Niestety, im zmiany bardziej zaawansowane, a nowotwór inwazyjny, tym bardziej maleją szansę na zdrowie. Najczęściej zmiany zauważane są po raz pierwszy podczas badania ginekologicznego, gdy są już widoczne. Kobiety często zapominają, jak ważne są regularne kontrole, co dodatkowo utrudnia zadanie. A cytologia szyjki macicy, proste i bezbolesne badanie, pomaga w wykryciu patologicznych komórek, które mogą świadczyć o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka szyjki macicy.

U większości kobiet pokutuje błędne przekonanie, że na ten typ nowotworu chorują jedynie kobiety po menopauzie, gdzie w rzeczywistości można zachorować w każdym wieku. Szczyt zachorowań przypada na 45.–59. rok życia. Dodatkowo na niekorzyść pacjentek działa to, że rak szyjki macicy początkowo nie daje żadnych objawów lub są one dyskretne i mało specyficzne. Warto wiedzieć, jakie są czynniki ryzyka i  jakie sygnały wysyła ten rodzaj nowotworu, bo wiedza pozwala ratować życie.

7 nietypowych objawów raka szyjki macicy

Wczesny rak szyjki macicy zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego ważne jest regularne, co najmniej co 3 lata, wykonywanie badania cytologicznego. Bardziej zaawansowana choroba może dawać wyraźne sygnały ze strony różnych organów.

1. Krwawienie między miesiączkami

To najczęściej samodzielnie zauważany przez kobiety objaw, niestety zazwyczaj pojawia się w bardziej zaawansowanej postaci raka. Mogą pojawiać się krwiste plamienia, samoistne lub po stosunku, obfite, często cuchnące upławy, krwawienia, które pojawiają się między regularnymi krwawieniami miesięcznymi, przybierające początkowo raczej formę uporczywych plamień. Bardzo często są one mylone przez kobiety z zaburzeniami regularnego krwawienia miesiączkowego.

2. Krwawienie po stosunku

Bolesny i nieprzyjemny stosunek płciowy może, choć nie musi, świadczyć o rozwoju raka szyjki macicy. Jeśli towarzyszą mu krwawienia występujące po stosunku, tzw. krwawienia kontaktowe, nie można zwlekać z wizytą u specjalisty.

2. Problemy z oddawaniem moczu

Gdy przerzuty nowotworu dotykają pęcherza lub innych części dróg moczowych, może dojść do utraty kontroli pęcherza moczowego, w połączeniu z pojawieniem się krwi w moczu.

3. Zaparcia

Niedrożność jelit i problemy z wypróżnieniem są związane z najbardziej zaawansowaną postacią raka i zajmowaniem przez nowotwór innych tkanek.

4. Parcie na mocz

Rak może naciekać pęcherz moczowy, co powoduje dyskomfort (np. kłucie, pieczenie, uczucie napięcia) podczas oddawania moczu oraz bolesne parcie.

strona 1 z 2
czytaj dalej

Fot. iStock/RyanKing999

1/1 7 nietypowych objawów raka szyjki macicy, o których musisz wiedzieć

5. Ból miednicy lub okolicy krzyżowej

To znacznie rzadsze objawy, na które skarżą się pacjentki. W niektórych przypadkach mogą pojawić się bóle podbrzusza oraz bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Bardzo często wiąże się to z zajęciem tych okolic przez nowotwór.

6. Obrzęki kończyn dolnych

Rak szyjki macicy często daje przerzuty do węzłów chłonnych miednicy mniejszej. Gdy rozwijają się tam guzy nowotworowe, mogą wywoływać ucisk na naczynia, co powoduje zaburzenia w krążeniu chłonki i powstawanie masywnych obrzęków kończyn dolnych.

7. Inne objawy

Inne objawy raka szyjki macicy mogą obejmować:

  • ból kości,
  • silny ból pleców,
  • utratę apetytu
  • utratę masy ciała,
  • ogólny brak energii i zmęczenie.

Oczywiście nie wszystkie wymienione objawy muszą od razu świadczyć o najgorszym. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy zgłosić się do lekarza. Ogromną wagę mają okresowe badania profilaktyczne, jak już wyżej wspomniano, niezastąpiona jest tu cytologia szyjki macicy, która pozwala rozpoznać nawet 80% wczesnych postaci raka. W połączeniu z badaniem ginekologicznym jest najlepszą metodą wykrywania wczesnych postaci raka i zmian przedrakowych. Oprócz tego lekarz ginekolog może zaproponować badanie nosicielstwa w nabłonku szyjki wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), które polega na pobraniu z szyjki macicy komórek za pomocą specjalnej szczoteczki. Te proste, szybkie i nieinwazyjne badania pozwalają wcześnie wychwycić niepokojące zmiany.

źródło: www.zwrotnikraka.plonkologia.mp.pl, www.prozdrowie.pl