6 rzeczy, które spowalniają twój metabolizm

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
4 marca 2018
Fot. iStock / SolStock
Następny

Z wiekiem metabolizm każdego człowieka zaczyna zwalniać. Najważniejszym czynnikiem, który to powoduje jest zmniejszanie się masy mięśni, czyli tak zwanej masy beztłuszczowej, na rzecz przybywającego tłuszczyku. Choć  głównej mierze tempo metabolizmu warunkują geny, to olbrzymi wpływ na to, jak bardzo metabolizm zacznie spowalniać, ma tryb życia i dieta. Co zatem sprawia, że pewnego dnia odkrywamy boczki i nagle okazuje się, że wcale już nie tak łatwo przyjdzie nam zgubić 3 kilogramy (które wcześniej znikały jakby od niechcenia)?

6 rzeczy, które spowalniają twój metabolizm

#1 Wieczna i drastyczna dieta

Zaskoczeni? Nie dziwię się, ale fakty są takie: jeśli zbyt długo nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości energii, ten wchodzi w tryb oszczędzania. Czyli kilka razy się zastanowi zanim zużyje jedną marną kilokalorię. Zachowuje się tak, jak w stanie głodu.

Priorytetem jest utrzymanie się przy życiu i zaoszczędzenie jak  największej ilości energii na sytuację kryzysową.

Jeżeli zbyt restrykcyjnie utniecie kalorie, efekty wcale nie będą oszałamiające – i uwierzcie, zajmie trochę czasu, zanim zapewnicie swoje ciało, że śmiało korzystać z dostarczonych zasobów!

Taka drastyczna dieta wzmaga wytwarzanie kortyzolu, hormonu stresu, a ten z kolei powoduje obniżenie metabolizmu, zmniejszanie się masy mięśniowej, a nawet odkładanie tłuszczyku.

#2 Przewlekły stres

Długotrwały stres, jak już pisaliśmy powyżej, sprawia, że podnosi się poziom kortyzolu. Hormon ten podnosi poziom glukozy. Pierwotnie taki zastrzyk energii w sytuacji stresowej pomagał człowiekowi walczyć lub uciekać. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy stres przybiera formę permanentną i zazwyczaj nie ma nic wspólnego z wysiłkiem fizycznym, skutki mogą być dotkliwe.

Jak działa kortyzol?

Podnosi poziom cukru we krwi .

Przetrwały stres → nadprodukcja kortyzolu → blokowanie spalania tkanki tłuszczowej / insulinooporność / rozwój cukrzycy

Nadprodukcja kortyzolu → nasilenie rozpadu białek   → spowolnienie metabolizmu

Nadprodukcja kortyzolu → odkładanie się tkanki tłuszczowej

#3 Za dużo cukrów prostych

Cukry proste, schowały się w:
♦ cukierniczce – cukier biały i brązowy
♦ biała mąka – i produkty z niej wykonane
♦ słodycze
♦ soki i napoje owocowe
♦ napoje gazowane
♦ desery mleczny (jogurty smakowe, serki itp.)

Gwałtowny wzrost cukru we krwi, powoduje wzrost poziomu insuliny i w konsekwencji spowolnienie metabolizmu.

 

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

5 zaskakujących sposobów na wykorzystanie kostek lodu, by wyglądać lepiej! Najlepsze triki

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
4 marca 2018
Fot. iStock / ValuaVitaly
Następny

Chcemy być piękne. Nie po to, by zaliczyć aktualnie najważniejsze trendy z okładek, nie po to, by jakiś nadgorliwiec wycmokał nas na ulicy – chcemy wyglądać pięknie, by tak się właśnie czuć. A jak wiemy bywa to niełatwe zadanie. Niedoskonałości, zmęczenie i dowody upływającego czasu, skutecznie nam to utrudniają. Owszem możemy się umalować, ale czy o to chodzi? Nic nie jest lepszym sposobem na piękno i dobre samopoczucie, niż naturalne piękno!

Przeczytajcie, jakie są najlepsze urodowe triki z wykorzystaniem kosmetyku wszech czasów… kostek lodu!

5 zaskakujących sposobów na wykorzystanie kostek lodu, by wyglądać lepiej!

#1 Nieskazitelny i długo utrzymujący się makijaż

To jedna z najlepszych porad kosmetycznych. Marzysz o idealnym makeupie, ułatw to sobie! Dlaczego kostka lodu miałaby pomóc – ano dlatego, że zimno doskonale zwęża pory. Wymasuj twarz kostką lodu, dokładnie, bez pośpiechu. Dzięki temu zabiegowi, skóra będzie natychmiast lepiej wyglądała, będzie gładsza, bardziej zwarta i dużo łatwiej nałożysz na nią fluid. Pamiętaj tylko o tym, aby wytrzeć ją przed nałożeniem kosmetyku.

#2 Znieczulenie przy regulacji brwi

Nie lubimy tego! Nie dość, że zazwyczaj działamy pod presją „jeden ruch za dużo i zostanę bez brwi”, to w dodatku jest to dość bolesne zajęcie. Pamiętacie, gdy były modne depilatory z nakładką chłodzącą? Tu zadziała to dokładnie tak samo. Użyj kostki lodu, żeby znieczulić depilowaną skórę. Przy tak małej powierzchni kostka lodu, to idealny sposób.

#3 Walka z pryszczami

Zaskoczone? Pokusa wyciskania bywa silna, ale skutecznie hamują nas przed tym konsekwencje, zwłaszcza, gdy świecąca dioda pojawia się rano przed ważnym wyjściem. Przyłóż do pryszcza kostkę lodu, niektórzy rekomendują trzymanie jej aż do całkowitego rozpuszczenia. Nie zostaną ślady po histerycznym wyciskaniu, a pryszcz… jakby się „zapadł w sobie”. Zdecydowanie zmniejszy się zaczerwienie i obrzęk. Z pewnością ułatwi ci to zatuszowanie niechcianej niespodzianki korektorem!

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Fot. iStock/franckreporter

List do syna, którego będę miała: nie pozwól żadnej dziewczynie zniszczyć dobrej miłości, którą w końcu nadejdzie

Fot. Archiwum prywatne

„Hej,byłam bulimiczką, byłam na dnie. Ale dziś mam wszystko. A ty co robisz ze swoim cierpieniem?”

Fot.  Screen z Instagram / jasonratliff/

Siła dziecięcej wyobraźni, to więcej niż nam się wydaje. Zobaczcie „Super cienie”