Go to content

5 sygnałów, świadczących o tym, że powinieneś zbadać poziom cukru we krwi

Fot. iStock

Dlaczego warto badać sobie „cukier”? Bo cukrzyca to cwana bestia i dokładnie wie jak nas przechytrzyć. Około 3 miliony osób choruje w Polsce na cukrzycę i… aż jedna trzecia z nich o tym nie wie!

cukierwekrwi1Cukrzyca potrafi poważnie zaszkodzić organizmowi, szczególnie, gdy na badania profilaktyczne mamy długo nie po drodze. Pierwsze objawy tej choroby bywają bardzo subtelne, łatwo pomylić je z symptomami nadmiernego zmęczenia czy stresu.

Pierwszym orężem do walki z cukrzycą jest proste badanie krwi, wykonywane profilaktycznie. Przeczytajcie, jakie objawy i sygnały wysyła wasze ciało i kiedy warto sprawdzić poziom cukru we krwi.

5 sygnałów, świadczących o tym, że powinieneś zbadać poziom cukru we krwi

1. Chce ci się częściej pić, częściej oddajesz mocz

Jeśli bardzo często musisz odwiedzać toaletę i oddajesz więcej moczu niż zwykle, pora zbadać poziom cukry we krwi.

Ponieważ glukoza dobrze wiąże się z wodą, organizm w ten sposób próbuje wydalić jej nadmiar. To tzw. wielomocz. Ponieważ oddajesz o wiele więcej moczu, wzrasta twoje pragnienie. Cukrzycy często mają ciągłe pragnienie, które trudno im ugasić.

2. Gwałtownie chudniesz lub przybierasz na wadze

cukrzyca

Gwałtowna utrata wagi jest zazwyczaj objawem cukrzycy typu I. Podwyższone stężenie glukozy i zbyt mała ilość wydzielanej insuliny, powodują zaburzenie w metabolizmie. Gdy te następują, organizm musi zrekompensować sobie brak energii i zaczyna spalać nagromadzone „zapasy”. Dodatkowo wielomocz, który powoduje odwodnienie dokłada swoją cegiełkę w bardzo szybkiej utracie wagi.

W przypadku cukrzycy typu II, mechanizm działa jest nieco inny. Na początku, gdy w ciele znajduje się zbyt wiele insuliny można zaobserwować wzrost wagi. Insulina pobudza apetyt i sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. W późniejszym stadium choroby waga może spadać. Wystąpieniu cukrzycy typu II sprzyja nadwaga i otyłość brzuszna, czyli zła dieta i niezdrowy tryb życia.

3. Zmęczenie, senność, huśtawka nastrojów

Czyli wszystko to, co przypisujemy chronicznemu zmęczeniu i zbyt intensywnemu trybowi życia.

Zmęczenie i senność pojawiają się, ponieważ ciało nie może wykorzystać energii z zapasów glukozy.

Fot. iStock

Fot. iStock

4. Problemy ze skórą i wypadanie włosów

cukierwekrwi2Ponieważ zbyt wysoki poziom cukru wpływa destrukcyjnie na naczynia krwionośne, skóra staje się źle odżywiona oraz podatna na infekcje. Przesuszenie, swędzenie, łuszczące się plamki i wypryski,  to często objaw cukrzycy.

Mogą pojawiać się drobne wylewy podskórne przypominające „krwawe” siniaki oraz można zaobserwować długie i trudne gojenie się ran.

5. Podatność na infekcje

Cukrzyca wpływa negatywnie na sprawność układu immunologicznego. Bardzo charakterystycznym objawem są częste i trudne w leczeniu infekcje grzybicze. Grzyby wręcz kochają cukier i jego podwyższone stężenie w organizmie stwarza dla nich idealne warunki do bytowania. Grzybica paznokci, jamy ustnej czy nawracające grzybicze infekcje intymne, to częsty sygnał, że w naszym życiu pojawił się problem z cukrem.

cukierwekrwi3


Źródło: hellozdrowie.pl, mp.pl