Go to content

14 przepisów na ekologiczne środki czystości. Bądź eko!

Fot. iStock / Luka Lajst

Niezależnie od tego, czy kochasz sprzątanie, czy starasz się o nim zbyt często nie myśleć, rady nie ma, musisz to robić. Ład i porządek w domu, pozwala na lepiej zorganizowane funkcjonowanie w jego ścianach i zwyczajnie zdrowsze życie, gdy regularnie pozbywamy się brudu, pleśni i groźnych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Co zawierają w sobie popularne środki czystości?

Najczęściej w naszej szafce zawierającej środki czystości, trzymamy opakowania wypełnione po same brzegi chemią. I w sumie nic dziwnego, bo przecież lepiej się sprząta ze świadomością, że nic nie umknie spod groźnego roztworu chloru, oraz innych substancji, których gryzący zapach nas samych przyprawia czasami o mdłości. Co więc znajdziemy w znanych, silnie działających środków chemicznych do czyszczenia? Najczęściej chlor, lub podchloryn sodu, będące najczęstszymi przyczynami podrażnień i alergii, a także zatruć wziewnych. Poza tym lista jest o wiele dłuższa, obejmująca środki powierzchniowo czynne, barwniki, konserwanty, barwniki zapachowe. Owszem, nie da się im odmówić skuteczności czyszczenia i mordowania zarazków, jednak nie są obojętne ani dla naszego zdrowia, ani tym bardziej dla środowiska. Przecież ich resztki spływają do kanalizacji, a opary unoszą się w powietrzu.

Zamiast używać chemikaliów, postaw na naturalne sposoby 

 Fot. Pixabay / gefrorene_wand / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / gefrorene_wand / CC0 Public Domain

Tradycyjne metody, stosowane z przymusu przez nasze babki, wcale nie są nieskuteczne! One obie doskonale radziły, my też możemy brać zdrowy przykład. Bardzo dobre rezultaty przynoszą działania podjęte za pomocą wilgotnej ściereczki, oraz tego, co znajdziecie w kuchennej szafce.

Co do czego?

Sól. Posiada właściwości ścierne, antyseptyczne i dezynfekujące.

 Fot. Pixabay / kaboompics / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / kaboompics / CC0 Public Domain

Cytryna. To naturalny wybielacz, który w połączeniu z sodą oczyszczoną lub solą, wykazuje wielką moc czyszczenia. Dobrze radzi sobie z plamami i tłuszczem.

Ocet spirytusowy. Pełni rolę wybielacza, środka usuwającego tłuszcz, dezynfekującego i usuwającego pleśń. Pozbywa się plam i brzydkich zapachów.

Soda oczyszczona. Wykazuje właściwości ścierne i czyszczące, poradzi sobie z plamami i przykrymi zapachami. Połączenie sody i octu świetnie sprawdzi się w czyszczeniu łazienki.

 Fot. Pixabay / evitaochel / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / evitaochel / CC0 Public Domain

Soda kaustyczna (wodorotlenek sodu). Jest znakomitym udrażniaczem rur, rozpuszczającym złogi mydła i tłuszcz w odpływach.

Mydło naturalne. Produkowane na bazie oliwy z oliwek lub innego niezwierzęcego tłuszczu, nadaje się zarówno do prania, a jego roztwór do czyszczenia.

Olejki zapachowe. Naturalne, typu eukaliptusowy, lawendowy i inne, mają właściwości antybakteryjne, i przeciwgrzybicze, w zależności od rodzaju olejku.

 Fot. Pixabay / evitaochel / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / evitaochel / CC0 Public Domain

Boraks. To alkaliczna sól mineralna, która może podrażnić skórę. Należy więc zachować ostrożność podczas usuwania plam  lub dezynfekcji przedmiotów boraksem.

14 przepisów na ekologiczne środki czystości

Czyli, jak wykorzystać naturalne produkty w czyszczeniu różnych powierzchni?

Znana brytyjska Perfekcyjna Pani Domu, Anthea Turner na wszelki brud w domu, stosuje jeden prosty przepis*

  • 2 łyżki octu spirytusowego
  • 2 łyżeczki boraksu
  • 2 szklanki wody
  • 3 krople olejku lawendowego
  • 3 krople olejki z drzewa herbacianego.

Miksturę należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i już jest gotowa do użytku.

Poznaj inne przepisy na domowe środki czystości:

W łazience zastosuj:

  1. Mieszaninę 0,5 szklanki sody oczyszczonej, 2-3 łyżki octu, do czyszczenia sanitariatów i kafelek.
  2. Zamiast „domestosu” 0,25 szklanki sody oczyszczonej wsyp do miski klozetowej, dodaj 1 łyżeczkę octu. Po pół godzinie wyczyść miskę i zmyj specyfik.
  3. Połączenie 2 szklanek ciepłej wody i łyżeczki octu, doskonale wyczyści lustro.
  4. Papka z sody oczyszczonej i wody plus szczoteczka do zębów, rozprawią się z brudnymi fugami. Jeśli fugi są bardzo brudne, zostaw na jakiś czas papkę, niech zdąży zadziałać.
  5. Pół szklanki wody i 4 łyżki octu usuną pleśń, np. z brodzika
  6. Kamień ze słuchawki prysznica usunie zanurzenie go w roztworze litra gorącej wody i pół szklanki octu. Włóż do niego słuchawkę na 15-30 minut.

     Fot. Pixabay / ErikaWittlieb / CC0 Public Domain


    Fot. Pixabay / ErikaWittlieb / CC0 Public Domain

W kuchni sprawdzi się:

  1. Kwasek cytrynowy w ilości 30 g ze 100 ml wody, lub ocet – pół na pół z wodą, zagotowane, odkamienią czajnik.
  2. Sok z cytryny wyczyści naczynia ze stali szlachetnej.
  3. Soda oczyszczona lub mielona kawa umieszczona w lodówce, skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy.
  4. Ekologiczny płyn do mycia naczyń:
    1. sok z trzech cytryn,
    2. 1,5 szklanki wody,
    3. 1 szklanka soli drobnoziarnistej,
    4. 1 szklanka białego octuZmieszaj sok z cytryn z wodą, solą i octem. Gotuj w garnku przez około 10 minut,  mieszając, aż płyn się zagęści. Jeszcze ciepły płyn wlej do szklanego naczynia.
 Fot. Pixabay / laterjay / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / laterjay / CC0 Public Domain

W pokojach możesz wykorzystać:

  1. Mieszanka pół litra wody, 4 łyżek octu i 2 łyżek soku z cytryny, wlana do spryskiwacza, poradzi sobie z brudnymi szybami. Możesz ją również nanieść na zmiętą gazetę i tak czyścić szyby.
  2. Sodę oczyszczoną rozsyp na dywanie i suchą szmatką wetrzyj ją okrągłymi ruchami. Zostaw na całą noc a rano odkurz dywan.
  3. Drewniane podłogi oczyścisz połączeniem dwóch litrów ciepłej wody, 1,5 szklanki octu, 20 kropli olejku eterycznego. Umyj tym podłogi.

     Fot. Pixabay / jarmoluk / CC0 Public Domain


    Fot. Pixabay / jarmoluk / CC0 Public Domain

Skorzystacie z tej ściągawki?


Źródło:Perfekcyjna pani domu. Lekcje nowoczesnego zarządzania domem. Anthea Turner, Wydawnictwo Filo 2008;  dziecisawazne.pl