Go to content

10 sygnałów wysyłanych przez twoje ciało, których nie wolno ci ignorować

10 sygnałów wysyłanych przez twoje ciało, których nie wolno ci ignorować
Fot. iStock / Sezeryadigar

Współczesność wymaga od nas totalnego skupienia na codzienności. Dbamy o dom, dzieci, partnerów, pracujemy, znajdujemy czas na hobby oraz aktywność fizyczną i zrównoważoną dietę. Wiele rzeczy robimy z myślą o długim i zdrowym życiu, jednak gdy przychodzi do konkretów, paradoksalnie nie zwracamy uwagi na sygnały wysyłane przez nasz organizm. 

Ludzki organizm jest niesamowitą maszyną, która działa niezwykle sprawnie. Bywa, że jej elementu zużywają się szybciej niż powinny i przychodzą różne zdrowotne kłopoty. Często jednak ignorujemy niepokojące sygnały, które powinny dać nam impuls do skupienia się na własnym zdrowiu, nieodkładaniu tej kwestii na później.

Sygnały ze strony ciała, które powinny dać ci do myślenia

Fot. iStock / Homunkulus28

Fot. iStock / Homunkulus28

1. Ból w klatce piersiowej

Nie sugeruj się tym, że masz dopiero 20, 30, czy 40 lat! Uwierz, zawał serca i różne choroby tego organu trafiają się także kobietom młodym, aktywnym fizycznie. Nie zrzucaj bólu, który się powtarza w klatce piersiowej na zmęczenie, tylko dmuchaj na zimnie i zgłoś się do lekarza. Taki ból może łączyć się z chorobami trzustki, wątroby oraz żołądka. Specjalista postawi konkretną diagnozę, a ty przestaniesz się niepokoić lub oszukiwać, że wszystko jest ok. Natomiast jeśli do bólu w klatce piersiowej dochodzi potliwość, występują duszności, mdłości, skoki ciśnienia lub nieregularny puls, to może być sprawa bardzo poważna, np. zawał mięśnia sercowego, wezwij karetkę. Nie czekaj, czas reakcji w takich przypadkach ma ogromne znaczenie.

2. Długotrwały kaszel

Fot. iStock / Homunkulus28

Fot. iStock / Homunkulus28

Dopóki nie jest zbyt dokuczliwy, po prostu do niego przywykamy, bo przecież w końcu minie. Tłumaczymy sobie jego obecność fatalną pogodą, wszędobylski wirusami, pleniem papierosów, przewlekłymi alergiami stwierdzanymi na własną rękę. Długotrwały kaszel powinien niepokoić, szczególnie gdy do niego dochodzą kłopoty ze swobodnym oddychaniem lub świstami. Nawet nieuciążliwy, ale długotrwały kaszel może wskazywać na poważniejszą przyczynę, jak zapalenie oskrzeli i płuc, które może przebiegać bez gorączki i osłabienia, które unieruchamia w łóżku.

3. Ból łydek

Tkliwość, kłucie i ból w łydce szczególnie po dłuższym czasie spędzonym w bezruchu, może świadczyć o zakrzepicy żył. Jeśli ból występuje przy zginaniu stopy, a łydka jest zaczerwieniona, opuchnięta i ciepła, trzeba jechać na izbę przyjęć w szpitalu. Duży skrzep powstały w żyle łydki może się oderwać i spowodować zator tętnicy płucnej lub udar mózgu.

4. Nietypowy kolor moczu

Fot. iStock / Homunkulus28

Fot. iStock / Homunkulus28

Może być jednakowo efektem np. zjedzenia buraczków na obiad, ale może zwiastować kłopoty ze zdrowiem. Nie wolno lekceważyć czerwonej, brunatnej lub różowej barwy moczu, szczególnie gdy pojawia się  ból i pieczenie przy oddawaniu (zwykle małych ilości) moczu. To może być efekt kamicy nerkowej,  ostrego zapalenia dróg moczowych, zapalenie kłębuszków nerkowych, gruźlica nerek, polipy lub brodawczaki pęcherza czy nawet endometrioza, lub nowotwór. Nie można ignorować również pieniącego się moczu — który wskazuje na białkomocz, i może oznaczać np. stany zapalne nerek. Wizyta u lekarza jest w tym przypadku konieczna.

5. Rozrywający ból głowy

Fot. iStock / Homunkulus28

Fot. iStock / Homunkulus28

Najczęściej towarzyszy atakom silnej migreny, ale może zwiastować pęknięcie tętniaka mózgu. To przytrafia się także młodym ludziom, bez ostrzeżenia. Jeśli obezwładniający ból pojawi się nagle, jest niezwykle silny i towarzyszą mu mdłości i światłowstręt, należy natychmiast wezwać pomoc. Bezpieczniej jest nie zażywać aspiryny, która może doprowadzić do zwiększenia krwawienia.

6. Drętwienie części ciała

Drętwienie lub niedowład i osłabienie szczególnie jednej połowy ciała, mogą być pierwszymi objawami udaru mózgu. Gdy pojawiają się inne niepokojące symptomy: trudności z utrzymaniem równowagi, bełkotliwa mowa, zawroty lub ból głowy, zaburzenia widzenia ‒ najczęściej w jednym oku lub tzw. widzenie połowiczne (widzi się prawą lub lewą stronę w polu widzenia), podejrzenie jest bardziej czytelne, należy wezwać karetkę.

7. Silne bóle menstruacyjne

Bóle miesiączkowe są powszechną dolegliwością u kobiet, jednak jeśli są wyjątkowo intensywne i nie mijają po zażyciu leków przeciwbólowych, mogą świadczyć o endometriozie. Nawet co piąta kobieta w wieku rozrodczym, szczególnie pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, cierpi na to zaburzenie. Utrudnia ono nie tylko normalne funkcjonowanie z powodu bólu i może przyczynić się do niepłodności.

8. Zmiana w wyglądzie piersi

To nie muszą być „osławione” guzy na piersi, ale także powstałe zmarszczki na skórze, powiększenie jej rozmiaru, zmiany koloru piersi, zaczerwienienie i ból brodawek oraz wyciek zwłaszcza krwistej wydzieliny. Niepokojące są również zmiany w wyglądzie brodawki sutkowej: jej wciągnięcie, pomarszczenie skóry w jej okolicy lub pojawienie się zmian wokół niej. Obserwując u siebie nawet jeden z wymienionych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. I pamiętaj, że najważniejsza jest profilaktyka — samodzielne badanie piersi raz w miesiącu.

9. Bóle w podbrzuszu

Może świadczyć o wiele schorzeniach układu pokarmowego, moczowego i płciowego, których nie należy ignorować. Ból w podbrzuszu z prawej strony z często towarzyszącymi mu nudnościami, brakiem łaknienia, gorączką, może wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego. Ból w okolicy podbrzusza może być także efektem schorzeń, takich jak: zespół jelita wrażliwego, zapalenie żołądka i jelit, choroby zapalne jelit, zapalenie uchyłków, nowotwory, zaparcia, niedrożność jelit, ropień okołoodbytniczy, zespół nadwrażliwości jelita grubego.

Ból połączony z częstym oddawaniem moczu, nagłym parciem na mocz lub bólem przy jego oddawaniu, zwykle wskazuje na choroby dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza moczowego, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamicę moczową, kolkę nerkową.

10. Zmiany koloru skóry

Istnieją zmiany w zabarwieniu skóry, które są wynikiem nie złych nawyków pielęgnacyjnych, a zaburzeń pracy różnych organów wewnętrznych. I tak:

  • Żółknięcie skóry wiąże się ze wzrostem bilirubiny (produkt degradacji hemoglobiny powstający w wątrobie, a także śledzionie i szpiku kostnym) we krwi. Występuje w przebiegu żółtaczki typu A, B, C, żółtaczki mechanicznej lub chorób trzustki.
  • Brązowo-żółta skóra towarzyszy przewlekłej niewydolności nerek (mocznicy).
  • Zaczerwienienie skóry pojawia się przy wzroście poziomu hemoglobiny, np. w czerwienicach.
  • Zasinienie skóry związane jest ze spadkiem stężenia hemoglobiny, występuje też przy wadach serca.
  • Niebieska skóra może świadczyć o zatruciu metalami ciężkimi (ołów, bizmut).
  • Bladość skóry towarzyszy niedokrwistości (anemii), a także niedoczynności tarczycy.

Oczywiście podane wyżej niepokojące sygnały nie w każdym przypadku będą zwiastowały te same dolegliwości. Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny, a informacje w nim zawarte nie mają na celu zastąpienia porady lekarskiej i nie powinny być traktowane jako diagnoza czy sposób leczenia wszelkich indywidualnych dolegliwości lub stanów fizjologicznych. Jeśli niepokoisz się dolegliwościami lub stanami fizjologicznymi, które mogą u ciebie występować, skontaktuj się z lekarzem.


źródło: poradnikzdrowie.pl, www.hellozdrowie.plportal.abczdrowie.pl