Go to content

10 rzeczy, które znakomicie wpłyną na twój mózg

Fot. iStock / openeyed11

Mózg to niesamowite centrum dowodzenia, które zawiaduje procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem tożsamości, myśli, pragnień i wyobrażeń. Umożliwia odbieranie i wysyłanie bodźców, sprawia po prostu, że jesteśmy. Jego wielkie możliwości są nadal zagadką dla naukowców, a my sami nie wiemy, na co nas stać i co robić, by wesprzeć mózg w nieustannym funkcjonowaniu.

Zazwyczaj pamiętamy o tym, by odżywiać się zdrowo, pamiętamy o aktywności fizycznej i relaksie, ale robimy to ze względu na zdrowe ciało i emocje. Zapominamy o potrzebach mózgu, który odpowiednio traktowany, odwdzięczy się lepszym działaniem (i większymi możliwościami). Utrzymując go w dobrej sprawności później odczujemy efekty starzenia, a sami dłużej zachowamy pełnię sprawności. Gra jest warta świeczki, tym bardziej, że troska o mózg nie wymaga wielkich nakładów czasu i pieniędzy. Można robić kilka przyjemnych, wcale niewielkich rzeczy, które zdecydowanie przysłużą się mózgowi.

10 rzeczy, które znakomicie wpłyną na twój mózg

1. Zadbaj o odpowiednią ilość regenerującego snu

To zarówno najprostsze, jak i najtrudniejsze zalecenie. Zazwyczaj śpimy zbyt krótko, bo szkoda nam tracić czasu na sen. Ponieważ wypełniamy każdą chwilę życia obowiązkami, powinniśmy spać rzeczone 8 godzin. Sen konsoliduje pamięć, umożliwia uporządkować zebrane informacje, posegregować i usunąć zbędne wiadomości, aby gromadzić nową wiedzę. Niedosypianie sprawia, że gorzej pracujemy, trudniej przychodzi nam nauka, a fizycznie również odczuwamy niedostatek snu (np. ból głowy).

2. Dostarczaj mózgowi nowych informacji 

Ucz się, doświadczaj, poszerzaj horyzonty. Dostarczenie mózgowi różnorodnych bodźców będzie dla niego najlepszym ćwiczeniem. Nie bój się krzyżówek, łamigłówek czy gry w skojarzenia. Niech to będzie czas lekki, pełen zabawy, a nie sztywnego ślęczenia nad encyklopedią.

3. Nie daj się rutynie

W harmonijnym i poukładanym działaniu nie ma niczego złego. Jednak działanie wyłącznie zgodnie ze schematem nie pozwala na spontaniczność i kombinowanie, jak połapać czas i czynności. Całkowita rutyna zabija szare komórki, za to wyłamywanie się z niej gwarantuje zwiększenie obrotów i dostarczy nowych impulsów.

4. Pamiętaj o relaksie

Nie tłumacz się, że nie masz czasu i szkoda ci życia na siedzenie na tyłku. Zwolnienie obrotów, da ci wytchnienie i pozwoli mózgowi na swoisty reset. Na co dzień jesteśmy na tyle przeciążeni, że bez żalu powinniśmy korzystać z prawdziwego relaksu, co raz na jakiś czas pozwoli złapać oddech i oderwać się od nieustannego myślenia, planowania i analizowania.

5. Ruszaj się na świeżym powietrzu

Świeże powietrze doskonale poprawia krążenie i natlenienie krwi, która trafia do mózgu. Ruch pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale i na pracę neuronów, dzięki czemu mózg starzeje się później. Wyższy poziom tlenu dostarczany do organizmu skutkuje szybszą wymianę informacji między neuronami, co gwarantuje lepszą pamięć i szybsze myślenie.

6. Pij wodę, najlepiej bogatą w magnez

Woda stanowi ok. 82 proc. naszego mózgu i wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych, szybkość oraz jakość myślenia. Niedobór wody powoduje zmęczenie i brak motywacji do działania. Powinniśmy pić minimum 1,5 litra wody dziennie, aby nie dopuścić do pojawienia się uczucia pragnienia, które jest sygnałem, że organizm zaczyna się odwadniać. Najlepiej sięgać po taką z magnezem, który pozwala na zahamowanie degeneracji komórek mózgowych.

7. Jedz ważne dla mózgu produkty

Sięgaj po produkty bogate w białko — mięso, drób, owoce morza, rośliny strączkowe, które poprawiają m.in. koncentrację i pamięć. Jedz produkty bogate w żelazo, np. wołowinę, wątróbkę, mięso cielęce, pietruszkę, buraki, oraz magnez i potas, które występują w bananach, pestkach dyni, migdałach, kakao oraz nasionach strączkowych. Na pracę mózgu wpływ mają także nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w tłustych rybach morskich, olejku z wiesiołka, ogórecznika oraz w oleju lnianym czy oliwie.

8. Ogranicz cukier

Cukier wpływa negatywnie na działanie mózgu, ponieważ wpływa na działanie insuliny. Insulina jest hormonem kontrolującym poziom cukru we krwi i działanie synaps (one przekazują impuls nerwowy z jednej do drugiej komórki), i jej pojawienie się w mózgu może zaburzać procesy uczenia się i pamięci.

9. Oglądaj zdjęcia

Wspominaj, wracaj pamięcią do przeszłości. Takie działanie doskonale wyciąga z zakamarków pamięci rzeczy zapomniane i stanowi świetną i przyjemną gimnastykę dla mózgu.

10. Zapomnij o używkach 

Używki takie jak alkohol czy narkotyki są zabójcami mózgu. Ich niszczycielski wpływ sprawia, że osoby uzależnione przestają logicznie myśleć, mają problem z koordynacją ciała, reagują wolniej lub nieprawidłowo na różne czynniki. I by działać na szkodę mózgu nie trzeba pić nałogowo — wyskoczenie od czasu do czasu do knajpy i spicie się do nieprzytomności także jest szkodliwe.


 

źródło: psychologiazycia.comwww.national-geographic.pl