Go to content

10 mitów dotyczących ćwiczeń. Zapomnij o nich jak najszybciej!

Fot. iStock / wundervisuals

Jeśli aktywność fizyczna jest ci bliska, zapewne poszukujesz informacji, jak uczynić swój trening jeszcze bardziej efektywnym. Internet to przepastne, ale i zdradliwe źródło informacji, podobnie bywa też z faktami, które na siłowni czy na ścieżkach sportowych dopowiadają między sobą miłośnicy sportu. 

Zawsze jest dobry czas, by zweryfikować dotychczasowe poglądy i sprawdzić, które z nich poważnie mijają się z prawdą na temat ćwiczeń.

Czas na konfrontację mitów z faktami

Mit nr 1. Trening siłowy pozwoli ci nabrać masy

Prawda: Mimo iż to zadanie jest bardzo trudne dla kobiet, jesteśmy w stanie wypracować poprzez odpowiednią dietę i trening siłowy masę mięśniową. Jednak nie musisz się bać, że po dłuższym czasie treningów na siłowni zaczniesz wyglądać jak Schwarzenegger. Kobiety mają znacznie niższy poziom testosteronu, który ma duży wpływ przyrost masy mięśniowej. Jeśli utrata masy ciała jest twoim celem, trening siłowy może pomóc spalić tłuszcz, ale należy przy tym pamiętać o diecie. Utrzymanie zwiększonej masy mięśniowej wymaga większej ilości energii dostarczonej z pożywieniem.

Mit nr 2. Można skupić się na utracie tłuszczu z określonych części ciała

Prawda: Jeśli chcesz stracić tłuszcz z określonego miejsca ciała, musisz najpierw stracić ogólną tkankę tłuszczową. A jest ona rozłożona na całym ciele. Najpierw warto skorzystać z intensywnych treningów interwałowych, by wysmuklić sylwetkę, następnie skoncentrować się na partii ciała, na której zależy ci najbardziej. Im więcej masz masy mięśniowej, tym więcej spalisz kalorii w spoczynku.

Mit nr 3. Trening cardio jest najlepszym sposobem, aby schudnąć

Prawda: Jeśli twoim celem jest utrata wagi, intensywny trening cardio jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Dieta oraz dopasowany do potrzeb trening skutecznie przyczyniają się do utraty wagi. Idealną kombinacją, która pozwoli schudnąć i utrzymać wypracowaną sylwetkę jest połączenie treningu cardio i siłowego.

Mit nr 4. Nie ma bólu, nie ma treningu

Prawda: Chociaż ból i intensywność treningu często idą w parze, zmęczone mięśnie nie zawsze są dobrym wskaźnikiem włożonego w ćwiczenia wysiłku. Ból nie musi oznaczać, że był to dobry trening, ale, że był zbyt intensywny.

Mit nr 5. Maksimum siły włożone w trening oznacza maksimum korzyści

Prawda: Warto przykładać się do treningów, aby obserwować jak najlepsze ich skutki. Ale żyłowanie się na 200% przy każdym treningu nie gwarantuje sukcesu. Należy się jak najlepiej skoncentrować na wykonywanej pracy, ale nie każda sesja na siłowni powinna eksploatować twoje siły do oporu. W takim przypadku może pojawi się ból oraz przetrenowanie organizmu, który wymaga odpoczynku. Najlepiej różnicować treningi, by dać mięśniom szansę na efektywną pracę oraz regenerację.

Mit nr 6. Trening siłowy to tylko ciężary i maszyny

Prawda: Trening siłowy wymaga pracy mięśni i stawiania im oporu, przy czym nie musi on wynikać jedynie z podnoszenia ciężarów czy wykorzystania maszyn. Do ćwiczeń można wykorzystać narzędzia takich jak kettlebells czy piłki lekarskie.

Mit nr 7. Mokra koszulka oznacza porządny trening

Prawda: Pocenie się podczas uprawiania sportu to norma. Jednak ilość wylanego potu nie musi oznaczać stopnia intensywności treningu. Podczas ćwiczeń mięśnie wytwarzają energię i ciepło, które jest wydalane przez ciało wraz z potem w procesie termoregulacji. Zależy to również od temperatury otoczenia, jaka panuje podczas treningu.

Mit nr 8. Tylko brzuszki rzeźbią brzuch

Prawda: Tradycyjne brzuszki są ćwiczeniami, które wpływają na wzmocnienie mięśni brzucha, ale nie jedynymi i najbardziej skutecznymi. Lepsze efekty przynosi połączenie różnych ćwiczeń, które uruchomią mięśnie w szerszym zakresie — skłony tułowia nogami w górze, przyciąganie kolan do klatki piersiowej, unoszenie miednicy w leżeniu bocznym.

Mit nr 9. Rozgrzewka nie jest ważna

Prawda: Minirozgrzewka poprawia mobilność i elastyczność w mięśniach, więc jest istotnym elementem treningu. Lepiej z niej nie rezygnować i nie wskakiwać od razu na pełne obroty – może to grozić kontuzją. Nawet szybka, ale dynamiczna rozgrzewka przygotuje ciało do pracy i pomoże zwiększyć zakres ruchu, co oznacza efektywniejszy trening.

Mit nr 10. Trzeba ćwiczyć każdego dnia

Prawda: Nie, nie trzeba i nie powinno się tego robić. Jeśli ćwiczysz każdego dnia, podczas każdego treningu uszkadzasz włókna w mięśniach i bez odpoczynku nie pozwalasz im się zregenerować. Aby ćwiczenia były efektywne, pamiętaj o odpoczynku, a zamiast intensywnych ćwiczeń zafunduj sobie spacer lub rozciąganie.


źródło: www.brides.com