Go to content

Techniki manipulacji. Pozwalać się kochać czy dać się znienawidzić?

Fot. istock/CSA-Printstock

Istnieją różne sposoby, by skłonić kogoś do zrobienia czegoś, czego od niego chcemy lub oczekujemy.  Innymi słowy, do manipulowania kimś. Wpływanie na innych ludzi może być znacznie prostsze niż się nam wydaje. Wystarczy spojrzenie, gest lub kilka słów, aby inna osoba mogła dosłownie oddać się do naszej dyspozycji. Jednak manipulacja to również podsycanie strachu lub szantaż. Istnieje wiele technik manipulacyjnych.

Zasadniczo rozróżnia się dwa sposoby manipulowania lub wpływania na innych. Jedna opiera się na narzucaniu, a druga na zgodności. Te dwie formy są bardzo różne i mają swoje zalety i wady. Wykorzystanie jednej lub drugiej techniki zależy od umiejętności interpersonalnych osoby, która ich używa, osoby, na którą chce się wpłynąć, oraz środowiska.

Techniki narzucania, oparte na lęku wobec jednej ze stron dla drugiej

Posłuszeństwo oznacza poddanie się woli i władzy innej osoby. Ale nie tylko jesteśmy posłuszni danej osobie, ale także słuchamy jej idei, doktryn i ideologii. Nieposłuszeństwo oznacza, że ​​będziemy musieli zapłacić cenę, albo w formie kary, albo wycofania nagrody. Mechanizm ten jest szeroko stosowany w wychowywaniu dzieci, aby zachowywały się tak, jak chcą dorośli. „Jestem twoją matką, więc musisz mnie słuchać, koniec, kropka”.

Uległość polega na wykonaniu wszystkiego, o co nas poproszono. Poddanie różni się od posłuszeństwa, ponieważ w tym przypadku istnieje całkowita zależność. Niezgodność nie jest tutaj możliwa.

Techniki zgodności, oparte na miłości jednej ze stron do drugiej

Perswazja to użycie słów do przekazywania informacji, wyrażania uczuć lub podawania powodów. Próbujemy poprzez słowa zmienić nastawienie, uczucia lub działania innych ludzi. Aby manipulować kimś przez perswazję, trzeba znać tę osobę, jej przekonania, zainteresowania i potrzeby. W oparciu o tę wiedzę, perswazja wykorzystuje logikę, retorykę, emocje, język ciała i wiele innych technik.

Uwodzenie jest procesem, w którym jedna osoba przekonuje do siebie lub emocjonalnie osacza drugą osobę. Ale nie wprost! Jednym z najbardziej znanych mechanizmów uwodzenia jest tak zwana „gra pośrednia”. Polega ona na stworzeniu wrażenia przyciągania bez bezpośredniego pokazywania, że nam na kimś zależy. Odtąd wzrasta zainteresowanie i atrakcyjność manipulatora, a druga osoba jest tą, która robi pierwszy krok.

Wymiana polega na pewnego rodzaju niespisanej umowie. Jeśli chcemy, aby ktoś coś zrobił, dobrym początkiem jest zrobienie czegoś dla niego. Jest naturalną techniką stosowaną tam, gdzie panuje sympatia i szacunek.


Na podstawie: nospensees.fr