Go to content

Syndrom toksycznej matki

Syndrom toksycznej matki - kobieta na torach
Fot. istock/Orla

Syndrom toksycznej matki – czy to oznacza, że matka nie kocha swojego dziecka? Nie ma matek doskonałych, ale jest wiele sposobów na to, by być dobrą matką. Dla wielu kobiet macierzyństwo to jedna z najpiękniejszych rzeczy w życiu. Ale zdarzają się również „toksyczne” matki, takie, które w głębi duszy nie chciały mieć dzieci, a teraz – świadomie lub nie – je krzywdzą.

Syndrom toksycznej matki

Presja posiadania rodziny i dzieci może wyrządzić znacznie więcej szkody niż pożytku. Toksyczna matka to kobieta, która została matką zazwyczaj z powodu społecznych konwencji, a nie dlatego, że tego naprawdę chciała. Konsekwencje tej sytuacji odczuwa nie tylko ona, ale również jej dzieci.

Jest całkiem prawdopodobne, że toksyczna matka nie będzie potrafiła kochać bezwarunkowo. Jej dzieci mogą stać się dla niej rywalami, życiowymi „przeszkodami”  lub kimś, kogo należy stale kontrolować. Dziecko służy tutaj jako ktoś, kto „skoro już jest” ma pozwolić jej osiągnąć jej cele, nawet jeśli są one sprzeczne z jego potrzebami. W takiej sytuacji ten dramat pochłania nawet kilka ofiar – łącznie z samą kobietą.

Zobacz również: Czego nauczy Cię toksyczna matka

Dziecko – ofiara zespołu toksycznej matki

Sytuacja ta prowadzi kobietę do rozwinięcia narcystycznych zachowań, które pogorszają się wraz z rozwojem jej relacji z dziećmi. Ponieważ nie przyjmuje ona do końca swojej roli, może postrzegać świat w naiwny sposób, filtrując całe swoje otoczenie przez pryzmat swoich pragnień i potrzeb. Może być odpychająca, zgorzkniała, może uciekać od zobowiązań. Jej dzieci cierpią, bo są przez nią obwiniane za jej poczucie nieszczęścia i „przegrania” życia. W najcięższych przypadkach mogą cierpieć z powodu złego samopoczucia, manipulacji, krytyki, poniżania i okrutnego traktowania. Nie mają poczucia bezpieczeństwa, nie czują się kochane. Nie są doceniane i mają niskie poczucie własnej wartości. Rzadko kiedy, o ile w ogóle, słyszą od swoich matek miłe słowa. Toksyczne matki mają tendencję do niezauważania sukcesów dziecka i nieustannego wytykania potknięć i porażek.

Toksyczna matka mało kiedy interesuje się tym, co jej dziecko ma do powiedzenia – często przerywa, nie słucha lub odwraca się i wychodzi z pokoju. Zdarza się, że poprzez szantaże emocjonalne wymusza na dziecku konkretne zachowania.

Toksyczne matki mają bardzo mało empatii w stosunku do swoich dzieci, ponieważ ich świat jest czysto egocentryczny. Często wytykają im wady, niepowodzenia i cechy charakteru, które szczególnie je irytują. Dzieci nigdy nie spełnią oczekiwań matek i będą krytykowane bez najmniejszego współczucia. Nawet ich sukces może wzbudzić negatywne uczucia matki.

Zachowanie toksycznej matki zatruwa całe jej środowisko i rodzinę. Ponieważ czuje się niezręcznie i nieswojo w roli matki, może być nadopiekuńcza do skrajności lub, przeciwnie, być całkowicie emocjonalnie i fizycznie oderwana od życia swoich dzieci.

Zobacz również: Matka, której nie ma. O emocjonalnie niedostępnych

Toksyczna matka w życiu dorosłym 

Matki często pozostają toksycznymi nawet w stosunku do swoich dorosłych już dzieci. Próbują przejąć kontrolę nad każdym aspektem ich życia. Dominują, rządzą i krzywdzą. Podkreślają, że w tym wieku one osiągnęły już zdecydowanie więcej. Nie akceptują decyzji i wyborów życiowych swoich dorosłych dzieci. Próbują przejąć nad nimi kontrolę, tłumacząc, że wszystko dla ich dobra. Od córek wymagają, by były odpowiedzialne za ich szczęście, by na każdym kroku sprawiały im przyjemność.


Na podstawie: nospensees.fr