Go to content

Jak rozpoznać niestabilną emocjonalnie osobę

Fot. iStock/RyanJLane

A nie jest to wcale takie trudne. Brak pewności siebie jest jedną z najważniejszych rzeczy, które wpływają na nasz wizerunek, poziom  zadowolenia z życia i stabilność emocjonalną. Jeśli dobrze poobserwujesz daną osobę, zorientujesz się, że „coś jest nie tak”, że jej nieśmiałość wynika z czegoś więcej niż delikatne usposobienie.

Kilka sygnałów niestabilności emocjonalnej

1. Pragnienie bycia w centrum zainteresowania

Jeśli masz prawdziwego, dobrego przyjaciela lub grupę przyjaciół, nie powinieneś czuć się źle z tym, że nie jesteś tak często zauważany, jak byś tego chciał.

Niestabilni emocjonalnie są w stanie zrobić wszystko, by być w centrum zainteresowania.

2. Wątpliwości co do swojego wyglądu

Wszyscy mamy złe dni i złe nastroje i istnieje wiele innych, niezależnych czynników, które mogą mieć wpływ na twój wygląd. Niestabilnie emocjonalnie osoba tego nie rozumie, stale wątpi, szuka potwierdzenia swojej atrakcyjności.

3. Troska o opinię kogoś innego

Mimo, że starają się sprawiać wrażenie, jakby było im „wszystko jedno”, niestabilni chcą, by myślano o nich jedynie dobrze. Nieustannie kontrolują i monitorują opinię innych na swój temat. Nie trawią krytyki.

4. Reakcja na odmowę

Nikt nie lubi odmawiać. Ale często zdarzają się sytuacje, kiedy czujemy, że ktoś odrzuca nasze propozycje celowo. Wysłuchanie negatywnej reakcji na twoje pomysły lub propozycje może naprawdę zaszkodzić twojemu poczuciu własnej wartości, szczególnie jeśli już zmagasz się z budowaniem swojej pewności siebie. Jeśli jesteś niestabilny emocjonalnie, reakcja jest jeszcze bardziej gwałtowna. Nie potrafisz zaakceptować odmowy. Reagujesz na nią złością lub agresją.

5. Wysokie oczekiwania

Osoby z zaburzeniami osobowości wymagają od siebie, ale i od innych naprawdę sporo. Jeśli oczekiwania nie są spełnione, wręcz teatralnie okazują rozczarowanie. To dość trudne dla ich otoczenia.

6. Zazdrość

Niestabilni często uważają, że ​​inni żyją dużo szczęśliwszymi życiem niż oni. Poczucie niezadowolenia z życia i z samych siebie  jest dla nich dość powszechnym zjawiskiem. Bliską osobę chcą mieć na własność, ale nigdy nie są do końca pewni szczerości jej uczuć. Zazdrość rządzi ich życiem.

7. Dewaluacja

Niestabilni uważają, że ich uczucia i problemy są najważniejsze. Lekceważą troski innych. Ich zdaniem tylko oni potrafią przeżywać prawdziwe dramaty, inni nie mają nawet o tym najmniejszego wyobrażenia. To bardzo krzywdzące, szczególnie dla ich najbliższych.

8. Nieumiejętność „bycia” w związku

Niestabilni myślą, że bliscy ludzie powinni ich kochać bez względu na wszystko i powinni być gotowi, aby przyjść im z pomocą w każdej chwili. Tymczasem każdy z nas ma własne pragnienia i wyobrażenia dotyczące relacji z ukochaną osobą.


Na podstawie: brightside.me