Go to content

Rondelek Anatola, czyli jak żyć z naszą odmiennością !

Fot. Pixabay/josealphotos / CCO

Jak ciężko się polubić, pokochać, kiedy nie akceptujemy się takimi, jacy jesteśmy …. Z naszymi wadami, negatywnym obrazem siebie, etykietkami z przeszłości, niepełnosprawnością, innością czy chorobą. Masz wrażenie, jakby cos ciągnęło  się za tobą i zwracało uwagę wszystkich? A ty chciałabyś się tego pozbyć, ale to niemożliwe?!

 

film Eric Montchaud "Maly rondelek Anatola",2014

film Eric Montchaud „Maly rondelek Anatola”,2014

 

To Twój rondelek!

Francuzi maja powiedzenie, że „ciągnie się za sobą rondel”. To wyrażenie bierze się z porównania do znęcania się nad psem, któremu, ktoś zły, przywiązał sznurkiem do łapy rondel. Pies, próbując się oswobodzić, biega, robiąc hałas i wzbudzając śmiech złośliwca .Z kolei ten hałas powoduje strach i panikę u psa, nie pozwalając na normalne zachowanie .

Ty tez czujesz się podobnie? Jakbyś ciągnęła ,robiący wiele hałasu, rondel, którego nie sposób się pozbyć, który utrudnia ci normalne funkcjonowanie, na który wszyscy patrzą, śmiejąc się czy pokazując cię palcami? Przez ten rondel nikt nie widzi twoich zalet. W głębi niego kryje się jakieś przekleństwo, coś negatywnego, co ma wpływ na twoja teraźniejszość i na przyszłość, coś, co nas zatrzymuje. Wstydzisz się go, chciałabyś być niewidzialna. Ta inność cię stygmatyzuje . Idziesz ulicą ze spuszczoną głową, zaczynasz unikać ludzi, może zamykasz się w swoich czterech ścianach. Jesteś coraz bardziej nieszczęśliwa , zła na siebie, na świat, na ten rondel, może na zły los , który ci go przyczepił? Coraz bardziej zamykasz się także w sobie ,w twoim nieszczęściu … No bo co można z nim zrobić ,jeśli nie można się go pozbyć ?!

foto:film Eric Montchaud "Maly rondelek Anatola",2014

foto:film Eric Montchaud „Maly rondelek Anatola”,2014

Rondelek Anatola

A może spróbować metody małego Anatola ? Isabelle Carrier, ilustratorka i autorka książek dla dzieci, prywatnie mama niepełnosprawnego dziecka , napisała i zilustrowała piękną książkę „Mały rondelek Anatola”( „La petite casserole d’Anatole”).Na jej podstawie, Eric Montchaud nakręcił film animowany, pod tym samym tytułem, nagrodzony min. Cesarem 2015 . Jest to wzruszająca historia małego Anatola, pokazująca, że można żyć i funkcjonować z nasza odmiennością czy niepełnosprawnością.

Anatol ,mały chłopczyk, żyje z małym ,czerwonym rondelkiem ,który nie wiadomo dlaczego spadł na niego. Ciągnie go za sobą wszędzie , zwracając uwagę i zdziwienie otoczenia. Chłopczyk jest bardzo wrażliwy, ma wiele zalet, ale ludzie widza tylko jego rondelek. Przeszkadza mu on także w normalnym funkcjonowaniu. Anatol musi włożyć, w to, co robi, dwa razy wysiłku niż jego rówieśnicy. Chłopca bardzo to denerwuje i złości. W końcu decyduje na schowanie się pod rondelkiem ,aby otoczenie o nim zapomniało.

rys.Isabelle Carrier "La petite casserole d'Anatole" ,Bilboquet,2009

rys.Isabelle Carrier „La petite casserole d’Anatole” ,Bilboquet,2009

Na szczęście , któregoś dnia, pewna osoba, uczy go jak sobie radzić z rondelkiem ,który ma także mocne strony. Pokazuje mu jakim jest wyjątkowym chłopcem .Pomaga mu poradzić sobie z i wyrazić emocje. Daje mu też torebkę przez ramię, do której chłopczyk może schować rondelek. Dzięki czemu, staje się mniej widoczny, mniej przeszkadza, a Anatol może bawić się z innymi dziećmi.

Spraw sobie torebkę na twój rondelek.

foto.josealbafotos/pixabay.com

foto.josealbafotos/pixabay.com

A może zamiast ciągnąc twój rondelek czy ukrywać się przed światem, spraw sobie torebkę jak mały Anatol, rusz przed siebie i zacznij żyć? Odkryj ,że też jesteś wyjątkowa, że twoja odmienność może być także twoją silną stroną. Zrób z niej wartość. Jeżeli trudno ci dokonać tego samej, to poproś kogoś ,kto ci w tym pomoże, z kim razem zrobicie taką torebkę .

To co, ruszamy w dalsza drogę do poznania siebie? Z rondelkiem w torebce będzie łatwiej!

Maria Borucka- Bayon

Psycholog na walizkach


 

Isabelle Carrier “La petite casserole d’ Anatole” , Bilboquet 2009

Eric Montchaud , film „Mały rondelek Anatola” ,2014