Go to content

Przestań się tak głupio szczerzyć, czyli szkodliwe efekty pozytywnego myślenia

To nie żart. Jasne myśli również mogą przynieść nam szkodę.  Jeśli kiedykolwiek próbowałeś zmienić siebie, szukałeś szczęścia i podejmowałeś próby stworzenia sobie lepszego życie, na pewno natknąłeś się na ideę pozytywnego myślenia. Wygląda na to, że wszystko jest proste. „Myśl pozytywnie, uda się” – powtarzasz jak mantrę, a codzienność konsekwentnie zaczyna ci się układać tak, jak tego pragniesz.

Przesłanie jest jasne: pozytywne myślenie prowadzi do szczęścia i spełnienia twoich marzeń. Twój sukces zależy od tego, czy wygenerujesz właściwą energię i unikniesz negatywnych myśli i emocji. Twój sposób myślenia decyduje o tym, co przyciągniesz – negatywne myślenie przyciąga złe rzeczy, pozytywne myślenie przyciąga dobre rzeczy. Niestety, to nie zawsze jest prawda.

Pozytywne myślenie utrudnia osiągnięcie celów

Wydawałoby się, że jest zupełnie na odwrót. Tymczasem,  im bardziej fantazjujesz o swojej bajecznej przyszłości, szczęśliwym życiu, wymarzonej pracy, kochających ludziach wokół ciebie i ogromnych kwotach pieniędzy, tym trudniej będzie ci spełnić te marzenia.

Na przykład, jeśli chcesz schudnąć i myślisz o tym, jak będziesz się czuć wspaniale, gdy będziesz szczuplejszy, jak twoje życie będzie lepsze, i jak inni będą Cię podziwiać – twoje szanse na rzeczywistą utratę wagi maleją. Badania wskazują, że takie fantazjowanie wywołuje negatywne skutki w wielu różnych dziedzinach życia – od osiągnięć akademickich po kariery zawodowe, stan zdrowia, a nawet w relacje osobiste.

Pozytywne myślenie prowadzi do samooskarżenia

Jeśli coś nie działa, albo dzieje się coś złego, zaczynasz uważać, że to twoja wina, ponieważ pozwalałeś sobie na negatywne myśli. To twoja postawa przyciągnęła niefortunne wydarzenia. Oczywiście, to nie jest prawda. Nie jesteś Bogiem. Nie jesteś odpowiedzialny za wszystko. Są rzeczy, nad którymi nie masz kontroli. Aby to zrozumieć, musisz myśleć realistycznie. Musisz spróbować określić, na co możesz wpływać, a czego nie.

Pozytywne myślenie powoduje tłumienie uczuć

W życiu towarzyszy nam szeroka gama emocji, nie tylko pozytywnych. Co więcej, nie byłbyś w stanie w pełni docenić dobra w swoim życiu, nie doświadczając trudności i kłopotów. Presja pozytywnego myślenia może spowodować tłumienie wszelkich pesymistycznych myśli lub nieprzyjemnych emocji, ponieważ blokuje nas przeświadczenie, że mogą one przyciągać złe rzeczy. W ten właśnie sposób pozbawiasz się dostępu do pełnego obrazu i pełnego zakresu emocji.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/jacoblund

1/1 Negatywne efekty pozytywnego myślenia

Pozytywne myślenie może obniżyć poczucie własnej wartości

Powtarzanie pozytywnych afirmacji nie tylko nie pomoże ci  podniesieniu samooceny, ale może nawet być szkodliwe. Chyba, że masz już dawno wysokie poczucie własnej wartości.

Prawdziwa praca nad samooceną wymaga bardziej złożonych metod niż patrzenie w lustro każdego dnia i mówienie: „Jestem mistrzem!”

Pozytywne myślenie może sprawić, że będziesz mniej szczęśliwy.

Bo generuje nierealistyczne oczekiwania.  „Myśl pozytywnie, a staniesz się kimkolwiek chcesz, będziesz robić wspaniałe rzeczy i wszystko stanie się możliwe”- słyszysz i powtarzasz. Niestety, to nie działa w ten sposób. W pewnym momencie staniesz oko w oko z rzeczywistością. Okaże się, że nie wszystko jest możliwe.

Co zamiast? Realizm. Jasne, optymizm jest ważny.I to jest nasz naturalny sposób myślenia. Większość ludzi widzi siebie, swoją przyszłość i świat optymistycznie.

Problem pojawia się, gdy fantazjujemy o naszej wspaniałej przyszłości. To właśnie powoduje, że tracimy zdolność pojmowania rzeczywistości i poddajemy się iluzjom, które zwykle powodują problemy. Dlatego bądzmy realnymi optymistami.


Na podstawie: imprific.com