Przepis na inteligencję emocjonalną. Ile z tych cech znalazłeś u siebie?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
10 grudnia 2017
Przepis na inteligencję emocjonalną. Ile z tych cech znalazłaś u siebie?
Fot. iStock / kaisersosa67
 

Jeśli szukalibyście wspólnej cechy, która łączy tzw. ludzi sukcesu, prędzej czy później dotarlibyście do cech świadczących o wysokiej inteligencji emocjonalnej. To właśnie one, bez względu na dziedzinę,  w której ktoś odnosi sukces, determinują czy życie spędzimy w kapciach „gwiazdora” i z etykietą „w czepku urodzonego”, czy też będziemy z nieco spuszczoną głową dreptać przez nie wytartych, ale bezpiecznych bamboszach. Czy istnieje przepis na inteligencję emocjonalną?

Daniel Goleman w swoich pracach udowodnił, że to własnie inteligencja emocjonalna pozwala nam odnosić sukcesy, rozwijać się i radzić sobie lepiej. To zbiór cech decydujących o tym, w jaki sposób interpretujemy otaczający nas świat i ludzi – i jak umiejętnie z tej wiedzy korzystamy.  W przeciwieństwie do wielu innych cech powiązanych ze słowem „inteligencja”, EQ (Emotional Intelligence) można w sobie pielęgnować. Jaki jest przepis na wysoką inteligencją emocjonalną i czym wyróżniają się gwiazdy EQ?

Przepis na inteligencję emocjonalną

Ludzie o wysokiej inteligenci emocjonalnej…

1. Zarażają optymizmem

Nie skupiają się na negatywnych rzeczach, na które nie mają żadnego wpływu. Skupiają swoją energię na tym, co mogą zmienić – i doskonale im się to udaje, właśnie dzięki optymizmowi.

2. Mają bardzo rozbudowane słownictwo dotyczące emocji

Bez problemu potrafią nazywać emocje – swoje oraz te dotyczące innych. Bogaty słownik emocjonalny ułatwia im też interpretować i czytać w ludziach.

3. Wybaczają, choć nie zapominają swoich krzywd

Wiedzą, że pogrążenie się w złości, frustracji czy nienawiści najbardziej skrzywdzi ich samych. Choć wybaczanie bywa bardzo trudne, wiedzą, że to najlepsze, co mogą zrobić dla siebie samych. Nie zapominają krzywd, wzbogacają o nie swoją emocjonalną bibliotekę.

4. Są ciekawi innych ludzi

Ludzie, to dla nich najcenniejsza biblioteka na świecie. Nigdzie nie wyczytasz i nie nauczyć się tak wiele.

5. Znają swoje mocne i słabe strony

Dzięki temu nie tracą czasu i energii na walkę z wiatrakami.

6. Rzadko się obrażają

Potrafią zachować zdrowy dystans, wiedzą, że obrażanie i tłumienie emocji nic im nie da. Co najwyżej może im wiele odebrać.

7. Dystansują się do swoich błędów

Nie uważają tego za powód do wstydu lub rozpaczania. Nie roztrząsają nadmiernie przeszłości, wiedzą, że żyją teraz – a nie wczoraj.

8. Są asertywni

I nie ma to nic wspólnego z egoizmem czy brakiem czułości. Zdają sobie sprawę, że Fw życiu należy umieć postawić granice tak, by nie ranić ani innych ani siebie.

9. Nie pozwalają na psucie sobie humoru (gaszenie ich optymizmu)

Ufają swojej intuicji i nie boją się popełnienia błędu. Czarnowidzenie innych nie odbierze im chęci do działania.

10. Gaszą w sobie negatywne myślenie

Wiedzą, że pogrążanie się w beznadziei donikąd nie prowadzi. Jeśli dopada ich chandra, szybko się z nią rozprawiają. Negatywne myśli tylko utrudnią im to, co chcą robić.

11. Instynktownie szukają okazji do śmiechu

Starają się żyć po jasnej stronie. Szukają i z chęcią uzupełniają swoją energię radością i pozytywnym nastawieniem innych.

12. Nie osądzają pochopnie

Zanim postawią „diagnozę” w ich głowach pojawia się wiele scenariuszy pod tytułem „a co, jeśli…”. Automatycznie rozważają, jakie okoliczności mogły wpłynąć na czyjeś zachowanie czy decyzję. Wiedzą, że życie nie jest czarno-białe. Dlatego są uczciwymi sędziami.

13. Potrafią się wyłączyć

Potrafią odłączyć się od pracy, od innych ludzi, od całego pędu świata. Nie muszą w to uciekać – czują się dobrze sami ze sobą.

14. Dobrze się wysypiają

Dobry i solidny sen jest nie do przecenienia. Inteligentni emocjonalnie wiedzą, jak ważna jest samokontrola, uwaga i dobre samopoczucie. Instynktownie dbają o to, by nic im tych wartości nie odbierało, a już na pewno nie niewyspanie.

15. Ograniczają kofeinę

Ponieważ kofeina bardzo pobudza nasze ciała. Utrzymuje nas w pewnym stanie stresu, uwalnia adrenalinę. Ta jest bardzo potrzebna, gdy uciekasz przed niedźwiedziem, ale gdy rozmawiasz z drugim człowiekiem lub odpisujesz na służbowego maila – niekoniecznie. 😉 Wiedzą, że hiperpobudzenie spowodowane nie tylko kofeiną, utrudnia oswajanie i panowanie nad emocjami.


 

źródło: huffingtonpost.com


Kryzys 30 latków? Trzeba znaleźć coś, co ukoi w tobie niespełnioną 30-stkę i pomoże przemóc ten „kryzys”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
10 grudnia 2017
Fot. iStock
 

Dlaczego nie słyszymy o kryzysie 30-latków? Ja do tej pory słyszałam tylko o kryzysie wieku średniego, ale jakoś o 30 latkach w tej kwestii, jest cisza.

Jak do tej pory myślałam, że to tylko kwestia, który w jakiś magiczny sposób dotknęła mnie po przekroczeniu (a nawet chwilę przed) tej słodkiej granicy lat 30. Bo tak naprawdę nie chodzi o sam fakt ukończenia 30 lat. Rozmawiając z przyjaciółką, okazało się, że jednak nie jest to temat jej obcy. Opisywała mój stan sprzed kilku miesięcy. Dosłownie. A może i obecny?

Prawda jest taka, że po skończeniu studiów w tym wieku jesteśmy już mocno ukierunkowani na to co mamy w życiu robić, Potem pozostają dodatkowe kursy, szkolenia, aplikacje, dodatkowe studia podyplomowe itp. Ale kończąc studia zazwyczaj podejmujemy pierwszą pracę. Jest zadowolenie, satysfakcja z pierwszej pensji. Ale kiedy jednak po kilku latach pojawia się pytanie: czy to jest to co naprawdę chce robić w życiu? Czujemy się bezsilni. Czy rzeczywiście daję mi to satysfakcję? Gdzie siebie widzę za kilka lat?

Szczerze zazdroszczę osobom, które od studiów po skończeniu 30-stki wiedzą i od początku wiedziały co chcą robić w życiu. Zresztą jak to tak można. Robić swoje przez kilka lat i nagle stwierdzić, że to nie to ? Co na to rodzice? Otoczenie? Znajomi? Jak Ty w tym wieku dojrzałym (jeszcze bez dzieci) w szczęśliwym związku możesz nie wiedzieć, czego chcesz od życia?

Przecież byłaś kształtowana przez kilkanaście lat, żeby wykonywać konkretny zawód,  robić konkretne rzeczy w życiu. A tu pojawia się jednak pustka. Bo budzisz się rano i i nie jesteś szczęśliwa. Ale nie z tego powodu, że nie masz miłości (ta akurat jest spełniona i trafiona), ale z braku poczucia tego czegoś w życiu. Otacza Cię pustka, niemoc. Nie masz swoich pasji, których tak zazdrościsz innych, a może masz ale o nich zapomniałaś? Całe życie spełniasz oczekiwania innych, (zwłaszcza rodziców) ale w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę… że to nie są Twoje oczekiwania.

Że chcesz powiedzieć stop. Iść pod prąd, zrobić coś z czym będziesz się czuła naprawdę dobrze, coś co sprawi Ci radość.

Oczywiście, że nie każdy może sobie pozwolić na rzucenie pracy w korporacji i wyjechanie do  Ameryki Południowej, na odnajdywanie siebie. Ale są osoby, które ryzykując otwierają własne firmy, mają własne interesy i przede wszystkim robią to, co kochają, a to jest coś czego można najbardziej zazdrościć i czerpią z tego maksymalną przyjemność. Są spełnione i to nie na pokaz, ale ich wewnętrzna harmonia, nie jest niczym zakłócona. Dlatego też myślę, że w przypadkach,  których z różnych przyczyn, niemożliwe jest porzucenie dotychczasowych swoich obowiązków i wywrócenia swojego dotychczasowego świata do góry nogami  z uwagi na wszechogarniającą niemoc, trzeba znaleźć swoją pasję.

Tak , wiem to trudne. Czasem nawet bardzo, ale to mogą być bardzo różne czynności. Coś do czegoś miało się np. predyspozycje za młodu albo zawsze się chciało spróbować. Może to być malowanie, gra na gitarze, jazda na rolkach, nauka języka, nauka jakiegoś sportu, wszelkiego rodzaju warsztaty (np. gotowanie) albo nawet pisanie. Trzeba znaleźć coś, co ukoi w Tobie tą niespełnioną 30-stkę w środku i pomoże przemóc ten „kryzys”.

Kamila


5 składników, które możesz dodać do szamponu, jeśli chcesz, by twoje włosy rosły szybciej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 grudnia 2017
Fot. iStock / gilaxia

Największe wyzwanie dla cierpliwości? Zapuszczanie włosów – myślę, że wiele kobiet rozumie dylemat: obciąć czy czekać, wytrzymać czy odpuścić. Kto by nie chciał poznać tajemniczego zaklęcia, dzięki któremu nasze włosy w jedną noc urosną do pasa. 

Zaklęcia nie znamy, za to mamy dla was prosty sposób, by przyspieszyć rośnięcie naszych włosów. Wystarczy do szamponu, którego używacie, dodać pięć składników. Okazuje się, że łupież, swędząca skóra, suchość i łamliwość skutecznie hamują zwiększenie długości włosów. To już koniec kłopotów, nie uwierzysz, jak szybko twoje włosy zaczną rosną, naprawdę!

5 składników, które możesz dodać do szamponu, jeśli chcesz, by twoje włosy rosły szybciej

#1 Aloes

Aloes od dawna jest używana do zabiegów upiększających, w tym do włosów! Dodaj kilka łyżek świeżo wyciśniętego aloesu do butelki szamponu i dobrze nią potrząśnij. Witaminy i minerały zawarte w aloesie wspierają  szybki i zdrowy wzrost włosów, a także działają oczyszczająco.

#2 Miód

Miód ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, więc dodanie tylko kilku łyżek do szamponu będzie działać leczniczo na skórę głowy, zniszczone włosy przyspieszając ich wzrost. Dodatkowo twoje włosy będą pachnieć jak miód, a w dotyku staną się jak jedwab!

#3 Olej rycynowy

Olej rycynowy, jeden z najskuteczniejszych olejków przyspieszających rośnięcie włosów, warto dodać do szamponu. Wystarczy kilka łyżek stołowych, by naprawić rozdwojone końcówki i zniszczone włosy i sprawić, że zaczną szybciej rosnąć.

#4 Sok cytrynowy

Jeśli chcesz rozjaśnić włosy użyj soku z cytryny, który dodatkowo sprawi, że twoje włosy będą szybciej rosły. Dodaj do szamponu sok z dwóch cytryn, myj włosy, jak zawsze, a po tygodniu będziesz widzieć rezultaty.

#5 Woda różana

Możesz stworzyć własną wodę różaną lub kupić gotową. Dodaj około 1/4 szklanki do swojego szamponu. Nie tylko twoje włosy będą pachnieć jak bukiet róż, ale woda różana  zapobiega łupieżowi i przyspiesza wzrost włosów.

Wszystkie powyższe składniki są w 100% naturalne i bezpieczne, ale upewnij się tylko, że trzymasz olej rycynowy z dala od zwierząt domowych, ponieważ może to być dla nich toksyczny. Wypróbuj jeden z tych 5 składników lub wszystkie od razu, sprawdź co działa najlepiej.


 

źródło: styletips101.com


Zobacz także

9 powodów dla których warto spędzić wakacje w Słowenii

Nie wystarczy tylko być prawdomównym. Co zrobić, żeby inni ci ufali?

Gdybym mogła być mężczyzną jeden dzień…

Gdybym mogła być mężczyzną jeden dzień…