Przekleństwo bycia miłym. Dlaczego mówisz „tak”, jeśli naprawę myślisz „nie”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 stycznia 2019
Fot. iStock /AntonioGuillem
 

Zastanów się, czy jest to znajomy scenariusz: ktoś prosi cię o zrobienie czegoś i prawie natychmiast się na to zgadzasz, nawet jeśli nie masz ochoty. Może to dzieje się w pracy – bierzesz na siebie dodatkowe obowiązki, mimo, że masz ich już wystarczająco dużo i jesteś przemęczony. A może w domu – zgadzasz się pomóc przyjaciołom w następny weekend, ale jesteś przepracowany, a twój maluch właśnie zaczął przedszkole i nie może w nocy spokojnie spać?

Tak nas wychowano. „Bądz grzeczny, życzliwy, zawsze pomagaj innym”. A powinno się nas uczyć: „Jeśli możesz, pomóż, ale jeśli nie jesteś w stanie – wytłumacz że nie dasz rady”. Uwierz mi, coś w końcu „pęknie”. Zaczynasz myśleć o tym, jak uciec. O tym, kto właściwie okazuje ci wdzięczność za pomoc, a kto nie. Może straciłeś spokój, pieniądze, może straciła na tym twoja relacja z bliską osobą…

Tylko, że nie chcesz złamać danego słowa. I mimo, że jesteś coraz bardziej sfrustrowany, zirytowany, niedoceniony, nie potrafisz odmówić. Masz za słabe osobiste granice.

Możesz z tym walczyć. Przede wszystkim, bądz świadomy własnej krzywdy oraz powodów, dla których godzisz się na tę sytuację.

Powody, dla których mówisz „tak”, gdy chcesz powiedzieć „nie”:

Kierujesz się złotą zasadą – pomagaj innym

Pomagasz ludziom, bo tego właśnie oczekujesz, gdy sam jesteś w potrzebie. Ale prawda jest taka, że ty jesteś samowystarczalny i odpowiedzialny, dlatego to inni przede wszystkim proszą o twoją pomoc.

Jesteś słowny

Niestety, oznacza to dla ciebie, że nie wolno ci zmieniać zdania po tym, jak coś obiecasz. To ślepy zaułek, bo życie i okoliczności są zmienne.

Możesz być typem „opiekuna”

Zachowujesz się jak zbawiciel. Ludzie zawsze przychodzą do ciebie, kiedy są załamani. Zawsze gasisz pożary. To bardzo wymagająca i męcząca rola.

Kieruje tobą lęk

Obawiasz się, że stracisz tę osobę, jeśli powiesz „nie”. Nie chcesz być odrzucony. Pragniesz akceptacji za wszelką cenę. Boisz się, że odmawiając zdenerwujesz kogoś, na kim ci zależy.

Pamiętaj, to nie ma nic wspólnego z życzliwością, lecz z twoim wewnętrznym lękiem przed byciem odrzuconym. To twoje błędne, wewnętrzne przekonanie, że nie masz prawa lub nie powinieneś odmówić komplikuje wszystkie twoje relacje. A najbardziej szkodzi właśnie tobie. Pora na zmiany, które muszą dokonać się w twoim umyśle.


Na podstawie: psychcentral.com


Dlaczego mężczyzna milczy i nie chce z tobą rozmawiać? Powodów może być kilka

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 stycznia 2019
„Mężczyźni nie lubią silnych kobiet? To bzdura. Nie lubimy kobiet, które nie okazują słabości". Mężczyzna o miłości
Fot. iStock / AndrijaDjuketic
 

Kiedy nasz partner zmienia nagle swoje nastawienie do nas, chcemy wiedzieć, co tak naprawdę dzieje się w jego głowie, w jego sercu. Zadajemy pytania, chcemy rozmawiać, zrozumieć. Nie ma w tym nic dziwnego, zanika nasze poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem on milczy, wycofuje się.  I co teraz?

Zaczynasz analizować. Wymyślasz czarne scenariusze, wyobraźnia podpowiada ci wszystko co najgorsze, nawet jeśli jeszcze dzień wcześniej uznałabyś to za nieprawdopodobne, absurdalne. Próbujesz, może naciskiem, może szantażem. Nie potrafisz zareagować.  Próbujesz, może naciskiem, może szantażem. Nie potrafisz zareagować. Popełniasz błędy, bo wydaje ci się, że coś ucieka bezpowrotnie i nie masz na to wpływu. Prawda jest taka, że większość tych okrutnych rzeczy dzieje się jedynie w twojej głowie. I niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Możliwości jest kilka twój partner milczy, bo potrzebuje czasu, bo musi poukładać sobie w myśli coś, w czym mu nie pomożesz. Bo mężczyzna może być ciepłą gadułą potrzebującą dzielić się z tobą wszystkim, co trudne lub „tylko” ważne, ale może być przybierać ochronny pancerz i wycofywać się w chwili, gdy nie czuje się pewny siebie lub gdy traci grunt pod nogami.

Są tacy, którzy milczą, by nie zamartwiać swoich bliskich swoimi problemami, wątpliwościami. Wydaje im się, że na tym polega męskość, opiekuńczość, dbanie o partnerkę. Że tak jest dobrze – wycofać się, rozwiązać z boku swoje problemy i ochronić ją – za wszelką cenę. A nawet za cenę swojego związku.

Innym razem jest to kwestia charakteru. Świat jest pełen kochanych przez nas neurotyków, których nastrój zmienia się prawie jak w kalejdoskopie. Trzeba być zdeterminowanym by chcieć poznać te dziwne cykle, nauczyć się je akceptować i wiedzieć, że nie oznaczają one odrzuceniem, że są częścią osoby, którą pokochaliśmy. Że taka jest jej uroda i nie jesteśmy w stanie tego zmienić. Że jego milczenie i nasza samotność będą stałym elementem tej relacji. I nie wyeliminujesz ich całkowicie z waszego wspólnego życia.

I tylko ta jedna, ostatnia możliwość mówi o tym, że on milczy, bo zdał sobie sprawę, że coś w waszym związku mu nie odpowiada, coś go uwiera. I jeśli tak właśnie jest – ty i tak nie masz nad tym kontroli. Jeśli jedno z dwojga chce odejść, w większości przypadków nie uda się go zatrzymać. Nie da się oszukać emocji, nie da się zamaskować prawdziwych uczuć. Nie da się przeżyć długo w emocjonalnym kłamstwie. Potrzeba uwolnienia się od tego ciężaru w końcu przezwycięży. A wtedy ty musisz jedynie pomyśleć o sobie, o tym, jak wyjść z tej sytuacji z najmniejszym uszczerbkiem.


Na podstawie: relrules.com


Siedem złych nawyków, które zabijają twój metabolizm

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 stycznia 2019
Fot. iStock/evgenyatamanenko

Chcesz schudną, ale jest ci coraz trudniej zgubić tych kilka zbędnych kilogramów? Jak to jest, że jeszcze chwilę temu nie miałaś problemu ze zrzuceniem trzech kilogramów, a teraz? Teraz się męczysz, żeby w ogóle waga ruszyła. Cóż, prawdopodobnie doświadczasz jednej z nieuniknionych rzeczy – twój metabolizm zwalnia z wiekiem. Ale nie ma co załamywać rąk, wszystko jest do opanowania, trzeba tylko zrezygnować ze złych nawyków, które zabijają nasz metabolizm.

Pomijanie śniadania

Zjedzenie pożywnego śniadania jest zawsze dobrym sposobem na rozpoczęcie poranka. Ponieważ twój metabolizm zwalnia podczas snu, poranny posiłek może go rozbudzić i pomóc spalić więcej kalorii w ciągu dnia. Kiedy jesz śniadanie, mówisz swojemu ciału, że ma sporo kalorii, do wykorzystania przez cały dzień, kiedy tego nie robisz, twoje ciało oszczędza energię i nie spala kalorii.

Złe śniadanie

Zapamiętaj – poranne jedzenie nie polega na złapaniu czegoś, co akurat masz pod ręką. Jeśli zjedz pączka, drożdżówkę w aucie, przygotuj się na awarię metabolizmu. Pomyśl o śniadaniu wcześniej, zrób sobie nawet na drogę do pracy zdrową kanapkę z pełnoziarnistym chlebem, warzywami, chudą wędliną.

Za dużo siedzenia

Przechodzenie z pracy do samochodu, z samochodu na kanapę, to nie jest najlepsze, co możesz dla siebie zrobić. Siedząca rutyna powoduje, że twoje ciało włącza się w tryb oszczędzania energii, co z kolei oznacza, że twój metabolizm znacznie spowalnia. Wpływa to na zdolność organizmu do regulowania poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi i rozkładania tkanki tłuszczowej.

Za mało białka

Białko karmi twoje mięśnie, wywołuje uczucie sytości i jest ważnym składnikiem utrzymania zdrowej wagi. Jeśli jesz za mało białka, możesz mieć problemy z budowaniem lub utrzymywaniem masy mięśniowej, której siła dla metabolizmu jest niezwykle ważna. Ponadto spalanie białka wymaga więcej energii niż spalanie węglowodanów lub tłuszczów, tym samym tracisz więcej kalorii.

Za mało snu

Zaburzony sen niekorzystnie wpływa na nasz metabolizm znacznie go spowalniając. Dbaj o to, by spać około siedmiu godzin, tylko tak dasz swojemu ciału wystarczającą ilość czasu na regenerację.

Za mało wody

Naukowcy podają, że pół litra wody wypijanej dziennie zwiększa tempo metabolizmu nawet o 30% w ciągu godziny. Z tego jasno wynika, że picie wody przez cały dzień, nie tylko nawadnia nasz organizm, ale daje też dodatkową korzyść w postaci zwiększonego metabolizmu.

Za dużo stresu

Kiedy poziom stresu wzrasta, twoje ciało wytwarza hormon zwany kortyzolem. Kortyzol prowadzi do zwiększenia apetytu, sprawia, że pragniemy pocieszyć się jedzeniem. Jednocześnie hormon ten zmniejsza naszą chęć do ćwiczeń i obniża jakość snu – wszystko to ma negatywny wpływ na metabolizm. Znajdź sposób na radzenie sobie ze stresem, by ochronić swoje ciało przed jego negatywnymi skutkami.


Zobacz także

Ludzie inteligentni emocjonalnie zdobywają szczyty. Sprawdź, czym się wyróżniają

Nie wychowuj syna dla innej kobiety, wychowaj go dla samego siebie. Nasze dzieci nie należą do nas

Koniec rozczarowań. Kilka wskazówek, które gwarantują orgazm za każdym razem