Go to content

Pachnie szarlotką, albo perfumami i jest mistrzynią mindfulness. 7 powodów, by kochać nasze babcie

Fot. iStock/Halfpoint

Kiedy myślicie o najlepszych momentach dzieciństwa – ona tam jest. Zawsze charakterystyczna, pachnąca tymi samymi perfumami, albo szarlotką, albo jednym i drugim. Gotowa przemierzyć kilometry, żeby z wami być, kiedy w dzieciństwie byliście chorzy i nie miał kto się wami zająć. Babcia – obietnica wspaniałych wakacji, strażniczka rodzinnych tajemnic i zabawnych historii z życia waszych rodziców i waszego wczesnego dzieciństwa. Postać doskonała wśród wielu innych postaci w naszym życiu.

7 powodów, by ją kochać i być wdzięcznym za to, że jest

1. Babcia jest wtedy, kiedy jej potrzebujesz

Być może powiesz: „Ma teraz dużo czasu, co innego miałaby robić?”.  O nie, współczesne, „młode” babcie są bardzo zajęte, ćwiczą jogę, chodzą na brydża z koleżankami, do teatru, do kina. Często są ciągle jeszcze aktywne zawodowo Babcie starsze, te z „naszego pokolenia” to większości tradycjonalistki, ale i one mają do załatwienia mnóstwo ważnych dla siebie spraw, o których nie macie pojęcia. Ale mają też swoje priorytety. Ich dzieci i wnuki, pomoc tym, których kochają jest dla nich zawsze na pierwszym miejscu.

2. Babcia potrafi słuchać

Bo urodziła się wtedy, kiedy po pierwsze, umiejętność ta była podstawowym dowodem szacunku dla innych i kultury osobistej, po drugie, to co mówisz, jest dla niej ważne. Babcia nie musi przejść treningu uważności, ani ćwiczyć mindfulness, bo jest w tym mistrzynią. Zwróć uwagę na to, z jakim skupieniem cię słucha, kiedy jej się zwierzasz. Nie zerka co chwila na ekran telefonu, prawda? Niekoniecznie dlatego, że go nie ma (starsze babcie rzeczywiście bywają „na bakier” z techniką, ale to się zmienia). Dlatego, że cała jej uwaga jest poświęcona tobie.

3. Babcia jest mądra

Może masz taką babcię, z której poglądami nie zawsze się zgadasz. Dużo was różni, drażni cię jej punkt widzenia, a ona ciągle chce cię przekonać do swoich racji. Nie szkodzi. Zaakceptuj te różnice. Nic nie zmieniają w waszej miłości. Ucz się od babci mądrości życiowej, czerp z jej doświadczenia. Na pewno nie raz zaskoczyła cię jakąś życiową prawdą, którą może nawet najpierw wyśmiałeś lekceważąco, a potem przypomniałeś ją sobie w trudnej sytuacji. I pomyślałeś: „Moja babcia miała rację”. Miała rację, bo jest tutaj o wiele dłużej, poznała ludzi lepiej niż ty, była emocjonalnie tam, gdzie ty dopiero będziesz.

4. Babcia ma swój niepowtarzalny styl

Wizyty u fryzjera (tego samego od lat, w ulubionym zakładzie) to świętość. Staranna fryzura, ten sam, doprowadzony do perfekcji makijaż (choćby oznaczał on jedynie tę charakterystyczną czerwień na ustach), idealnie dobrana bluzka i kilka kropli „Pani Walewskiej”. To moja babcia. Nie ma takiej drugiej.

5. Babcia umie opowiadać historie

Starannie dobiera słowa. Kiedy zaczyna, czujesz, że przed tobą wielka, wspaniała przygoda. Kiedy kończy, żałujesz, że trwała tak krótko. Ubarwia klasyczne baśnie, wymyśla swoje, fantastyczne opowiadania. Kiedy jesteś dzieckiem, otwiera przed tobą świat wyobraźni. Kiedy wraca pamięcią do czasów swojej młodości, dosłownie maluje ją przed tobą słowami, tak, żebyś potrafił poczuć, że tam jesteś. Kiedy opowiada rodzinne dykteryjki, wszyscy chcą jej słuchać, bo to sprawia, że czują się lepiej.

6. Babcia jest strażniczką rodzinnych skarbów

Zapewne ma w domu albumy ze zdjęciami, stare slajdy, laurki narysowane przez twoją mamę i wszystkie te, które dostała od ciebie. Ma kilka starych zabawek z dzieciństwa twoich rodziców, pocztówki wysyłane z wakacji, bilety do zoo, foldery z muzeów, które z tobą odwiedziła. Te pamiątki są dla niej największy skarbem. W ten sposób pokazuje ci, jak ważne są dobre wspomnienia. I że są częścią ciebie, czymś co daje ci siłę by żyć i walczyć z przeciwnościami losu.

7. Babcia pozwala ci oswoić się z przemijaniem

Jest zazwyczaj pierwszą ważną osobą, z którą przychodzi nam się pożegnać. To z jej starością i niedołężnością się oswajamy, czasem jako jeszcze bardzo młodzi, a czasem już  bardzo dorośli ludzie. Patrzysz na jej spowolnione ruchy i uczysz się cierpliwości i spokoju, choć na ogół żyjesz szybko, coraz szybciej. Widzisz, jak powoli odchodzi, jak traci siły, pamięć, zdrowie. Twoje serce krwawi, ale wie już czym jest empatia i szacunek dla starszych osób. Przez to jak bardzo bliska jest ci ona, zaczynasz inaczej patrzeć na starszą panią w metrze, na niedołężnego mężczyznę w sklepie.

Dziś ich dzień. Jeśli tylko możecie, powiedzcie Waszym Babciom, jak wiele dla Was znaczą. Jeśli nie ma już ich z Wami, wyślijcie im w kosmiczną przestrzeń dobre, ciepłe myśli. Obudźcie dobre wspomnienia. Babcie zasłużyły na to całym swoim życiem. I bezwarunkową miłością.