Go to content

Czasem nie możesz po prostu „odciąć się” od toksycznych rodziców. Co wtedy?

Najlepiej byłoby się po prostu pozbyć ze swojego życia ludzi, którzy nam szkodzą. Odciąć bolesne więzi, przerwać ich negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Co jednak wtedy, gdy toksycznymi są najbliżsi, czyli rodzice? Nie wyrzucisz ich z serca, ani z głowy, nie sprawisz, że nagle znikną, przestaną istnieć. To wyjątkowa skomplikowana i trudna emocjonalnie sytuacja, gdy źródłem naszego cierpienia jest matka lub ojciec. Jak sobie z tym poradzić? Jak żyć dalej i nie zwariować?

1. Wiedz, że nie jesteś sam

Czytaj o swoim problemie, szukaj pomocy w grupach wsparcia i online. Terapia grupowa może być dla ciebie bardzo pozytywnym doświadczeniem. A jeśli znasz ludzi znajdujących się w podobnej sytuacji, rozmowa z nimi pozwoli ci dostrzec skalę problemu – wiele osób cierpi z tego samego powodu, co ty. Uczenie się o tym i omawianie swojej sytuacji ze innymi pomoże ci w rozpoznaniu typowych wzorców toksycznych rodziców.

2. Powstrzymaj się od bawienia się w psychologa

Nie stawiaj diagnozy własnym rodzicom, nie przyjmuj samemu żadnych tez.  To jedynie podsyca twój niepokój zamiast pomagać w znalezieniu rozwiązania. Chociaż diagnoza zdrowia psychicznego jest bardzo pomocna, jeśli jest prawidłowo stosowana przez wykwalifikowanego specjalistę, może być szkodliwa, gdy wykorzystasz ją by kogoś poniżyć lub zdyskredytować.

3. Sprawdź, co możesz zrobić. Realnie

Zadaj sobie pytanie: „czy mogę podjąć jakieś działania, które pozwolą mi utrzymać jakiś związek z moim rodzicem, ale zachować dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne w nienaruszonym stanie?” Poświęć czas na to, by zaakceptować w pełni swoją decyzję i wcielić ją w życie bez poczucia winy.

4. Wyjaśnij sobie samemu własne intencje i motywacje

Upewnij się, że to, co robisz, nie jest robieniem komuś „na złość”. Chodzi o ustalanie granic w relacji z toksycznym rodzicem. Tak, abyś mógł iść do przodu i żyć swoim życiem. To nie jest wojna ani manipulacja. Odczuwasz teraz gnie, ból, złość, priorytetem jest osiągnięcie spokoju, a nie ukaranie kogoś.

5. Zrozum, że nie możesz przewidzieć przyszłości

Być może okoliczności ulegną zmianie na tyle, by umożliwić zdrową i funkcjonalną relację z twoim rodzicem w przyszłości. A może nie. Jeśli przestaniesz o tym myśleć, zyskasz przestrzeń, w której łatwiej ci będzie osiągnąć spokój.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Oleh_Slobodeniuk

1/1 Czasem nie możesz po prostu "odciąć się" od toksycznych rodziców. Co wtedy?

6. Pozwól swojemu rodzeństwu przejść przez ten proces po swojemu

Jeśli masz rodzeństwo, być może starasz się je chronić przed toksycznym rodzicem i wpływem tej relacji na życie twojego brata lub siostry. Pamiętaj jednak, że dynamika więzi między poszczególnymi członkami rodziny jest różna. Być może twoje rodzeństwo może utrzymywać kontakt z matką lub ojcem bez szkody dla siebie.

7. Nie staraj się zrozumieć swojego rodzica

Jeśli twój rodzic próbował przypisać ci całą odpowiedzialność za jego zachowanie i działania, nie jesteś zobowiązany do kontynuowania tej relacji, ani do tego, by zrozumieć jego zaburzenia.

8. Zaakceptuj fakt, że inni mogą nie rozumieć twojego wyboru

Ludzie, którzy zdecydują się przeciąć więź łączącą ich z rodzicem boją się osądu innych. Niepotrzebnie.  Nikt prócz ciebie nie wie, co przeżyłeś. Nikt nie potrafi zrozumieć przez co przeszedłeś. Więc nikt nie ma prawa cię osądzać.


Na podstawie: greatist.com