Go to content

Mówienie „nie” nie oznacza, że jesteś złą osobą. Jak nauczyć się odmawiać

Mówienie "nie" nie oznacza, że jesteś złą osobą. Jak nauczyć się odmawiać
Fot. iStock/SrdjanPav

Dzisiaj chyba wszyscy, ale kobiety w szczególności – żyjemy pod presją poprawnych relacji ze wszystkimi i ustępowania „żeby było miło”. Realia współczesnego świata są takie, że gramy kilka społecznych ról (partnerek i partnerów, rodziców, szefów, pracowników, sąsiadów, dzieci itd.) i w każdej z nich staramy się spełniać narzucone oczekiwania. Nawet te, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo.

„Jasne, zajmę się twoim psem, w czasie twojego wyjazdu.” „Jasne, podrzucę cię na firmową imprezę, chociaż zupełnie mi nie po drodze i mam do załatwienia tysiąc spraw.” „Jasne, odbiorę ci dziś dziecko ze szkoły…”. Znacie to?

Kiedy już uporamy się z tymi dodatkowymi obowiązkami, jesteśmy zmęczeni, sfrustrowani i mocno zdziwieni, że ludzie wokół nie potrafią czytać nam w myślach i odgadnąć, że mamy już dość. Problem ten nie dotyczy jedynie kobiet, każdy z nas walczy w życiu z wielokrotnością oczekiwań i obowiązków, ale z całą pewnością jego konsekwencje odczuwamy mocniej niż panowie (ja – umęczona „Matka Polka”…).

Mówienie „nie”, nie jest samolubne. Mówienie „nie” daje nam pewność, że mamy wybór, oswaja nas ze zdrowym egoizmem. Mówienie „nie” jest wolnością. Mówienie „nie” jest czymś, czego w głębi pragniemy najmocniej: zamiast postępować wbrew sobie i przeciw sobie, nauczyć się dbać o siebie i nie czuć z tego powodu wyrzutów sumienia.  Mówienie „nie”, nie oznacza, że jesteś złą, czy niegrzeczną osobą, choć tak właśnie mówiono nam w dzieciństwie. Pamiętacie? Nie wolno było powiedzieć „nie” rodzicom, dziadkom, nauczycielom…

Dziś, choć jesteśmy dorośli, trzymamy się tych przekonań z dzieciństwa, a odmawianie nadal kojarzy nam się z nieuprzejmością i lękiem, że ktoś o nas źle pomyśli, uzna za egoistów. Martwimy się, że jeśli powiemy „nie”, będziemy czuli się winni, że zostaniemy odrzuceni, niezrozumiani, niezaakceptowani. Trzeba się tego przekonania pozbyć.

Jak mówić „nie”:

Bądź bezpośredni, mów: „Nie, nie mogę” lub „Nie, nie chcę.”

Nie przepraszaj i nie tłumacz się bez potrzeby.

Nie kłam. Kłamstwo najprawdopodobniej wzbudzi w tobie poczucie winy, uczucie, którego staramy się uniknąć.

Pamiętaj, że lepiej jest powiedzieć „nie” od razu, niż zgodzić się, a potem „kręcić”.

Bądź uprzejmy i kulturalny.

Praktyka czyni mistrza. Wyobraź sobie scenariusz, a następnie ćwicz mówiąc „nie”. To pozwoli ci czuć się dużo bardziej komfortowo w prawdziwej sytuacji.

Nie mów „Pomyślę o tym”, jeśli tak naprawdę nie chcesz tego robić. To jedynie przedłuży niekomfortową sytuację.

Pamiętaj, że poczucie własnej wartości nie zależy od tego, ile możesz zrobić dla innych ludzi.

Nauka odmawiania to jedna z naljlepszych rzeczy, jakie możemy sobie podarować Przemyśl to, tu chodzi o ciebie, o twoje szczęście. Potrafisz dbać o innych, ale czy potrafisz zadbać o siebie?