Go to content

Mgła mózgowa. Jeśli często zapominasz i masz problemy z koncentracją, być może to zjawisko dotyczy również ciebie

Fot. iStock/Dziggyfoto

Dopada głównie osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy oraz Hashmito, ale nie tylko. Pojęcie „mgły mózgowej” nie jest szczególnie często używane przez specjalistów, pojawia się natomiast w różnego rodzaju artykułach dotyczących naszego zdrowia. Warto wiedzieć czym jest to zjawisko, szczególnie, że jego objawy mogą budzić nasz niepokój i chęć sprawdzenia, czy na pewno „wszystko z nami w porządku”.

Objawy

O „mgle mózgowej” możemy mówić jeśli:

– zdarza ci się zapomnieć o czym rozmawiałeś godzinę temu albo nie możesz się skupić podczas rozmowy,

– zauważyłeś, że nieco więcej czasu niż zwykle zajmuje ci zrozumienie tego, co ktoś do ciebie mówi lub tego, co czytasz,

– łapiesz się na tym, że mylisz imiona znajomych,

– dłużej niż zwykle przyswajasz nowe informacje,

– nie potrafisz się „wysłowić”, bo trudno ci sformułować czytelnie własne myśli.

Skąd to się bierze

Mgła mózgowa najczęściej towarzyszy chorobom  autoimmunologicznym, które powodują stan zapalny naszego mózgu, co znacznie osłabia jego prawidłowe funkcjonowanie. Inaczej mówiąc, mózg traci zwykłą sprawność.

Co możesz zrobić

Podstawową sprawą jest oczywiście zadbanie równowagę każdego z „podsystemów” naszego organizmu (np. należy wyrównać niedobory witamin, monitorować poziom cukru we krwi, zadbać o prawidłową gospodarkę hormonalną, obniżyć poziom stresu). Ale trzeba również pamiętać o tym, że sprawność mózgu zależy od tego, czy go…ćwiczymy. Rozwiązujmy krzyżówki, czytajmy, uczmy się tekstów na pamięć.

Nie zapominajmy, że mgła mózgowa to pojęcie opisujące symptomy, a nie schorzenie. Jeśli zauważymy u siebie jej objawy, poza leczeniem choroby podstawowej zajmijmy się aspektami pozamedycznymi, czyli naszymi strategiami radzenia sobie ze stresem, umiejętnością efektywnego odpoczywania oraz eliminacją z naszego otoczenia zbyt dużej liczy bodźców.


 

Na podstawie: odzywiajsiezdrowo.pl