Go to content

Jeśli na tych 5 pytań odpowiesz „TAK”, jesteś uzależniona

Fot. iStock/boggy22

Widziałam ostatnio w knajpie grupę osób. Choć było ich sześcioro, przy stoliku panowała grobowa cisza. W oczekiwaniu na jedzenie, wszyscy zajęci byli swoimi telefonami. Żadnej interakcji, rozmowy, głośnych śmiechów i dowcipów. Zastanawiałam się, po co się spotkali i jak zapamiętają to wspólne wyjście na obiad. Widziałaś kiedyś podobny obrazek? A może nie, bo sama tkwisz wiecznie z nosem w smartfonie?

13 września pod Rzeszowem odbyła się konferencja Internet Beta 2017, poświęcona internetowym nowinkom. W spotkaniu wziął udział bloger i współtwórca Koszulkowo.com, Michał Górecki. Jego wystąpienie dotyczyło uzależnienia od internetu. „Były takie czasy, gdy komputer się włączało i wyłączało, gdy wchodziło się do internetu, a potem z niego wychodziło. Teraz jesteśmy ciągle online, ciągle wpatrujemy się w ekran” – mówił.

Górecki jest w internecie od wielu lat i jak sam przyznaje, był moment, w którym „tryb online” wymknął mu się spod kontroli. Właśnie wtedy zainstalował na telefonie aplikacje, które dokładnie rejestrowały czas, spędzony w sieci. Wyniki wstrząsnęły nim na tyle, że od tamtej pory stał się „e-amiszem” – ogranicza internet i media społecznościowe do minimum. W jego przypadku niegdyś było to nawet 12 godzin na dobę.

Jeśli czytając ten tekst, pomyślałaś sobie, że problem uzależnienia od internetu cię nie dotyczy, że umiesz wyznaczyć sobie granicę, podpowiedz na te pięć, prostych pytań. Zdaniem Góreckiego, odpowiedzi twierdzące świadczą o pilnej potrzebie zmiany.

Czy rano rozpoczynasz dzień od sięgnięcia po telefon, a wieczorem przeglądasz najnowsze posty zanim pójdziesz spać?

Czy jesz posiłki, korzystając jednocześnie ze smartfona?

Czy podczas jazdy autem piszesz wiadomości, komentujesz, sprawdzasz powiadomienia?

Czy jesteś niezadowolona, gdy ktoś prosi cię o odłożenie komórki?

I najważniejsze, czy potrafisz wyjść ze znajomymi i nie sprawdzać co chwilę Facebooka?

Na większość pytań odpowiedziałaś „TAK” – z wyjątkiem ostatniego? Czas przejrzeć na oczy i zmienić swoje nawyki. W świecie rzeczywistym czeka na ciebie cała masa doznań, którymi nie możesz się delektować, będąc nieustanne online. Chcesz po nie sięgnąć?


 

Źródło: Business Insider