Go to content

Jak poczuć się lepiej kiedy jest ci źle. Wcale nie musisz uśmiechać się przez łzy

Fot. iStock/Eva-Katalin

W życiu są lepsze i gorsze momenty, a my uporczywie staramy się widzieć tylko to, co nas dołuje i przytłacza. Nie zawsze jest łatwo wyjść z psychicznego doła, pozbyć się wrażenia, że nas coś przerosło, że z czymś sobie nie poradzimy. Nie trzeba z tym uczuciem walczyć „na siłę”, ale raczej, zabrać się za nie sposobem.

Poniżej kilka sposobów na to, by konsekwentnie, „dyskretnie” czynić swoje podejście do życia i zdarzeń mniej negatywnym, a bardziej pozytywnym:

Doświadczaj tego, czego musisz doświadczyć

Wszyscy doświadczamy trudnych emocji, one są naszą własnością. Jeśli nie panujemy nad nimi, odczuwamy wstyd, który przesłania nam to, co za nimi stoi. Zaczynamy je tłumić, nie chcemy tego „czuć”. Nieważne, czy skończyłaś właśnie 30, 40, czy 50 lat, jeśli czujesz się zagubiona i niepewna, na przykład ze względu na to na jakim etapie życia się znajdujesz, twoje emocje są czymś naturalnym. Pozwól sobie je czuć. Jedynym wyjściem, jest „przejść przez to”. Nie broń się przede emocjami.

Poznaj swoje „wyzwalacze”

Zawsze łatwiej radzić sobie z czymś, co potrafisz zidentyfikować. Przełamywanie problemów i identyfikacja swoich lęków, „niewiadomych” stresorów, daje nam nieporównywalnie większą świadomość tego, co można zmienić, czym nie trzeba się przejmować, jakie jeszcze wyzwania przed nami stoją.

Stwórz sobie przestrzeń

To znaczy, ucz się patrzeć z dystansem na swoje problemy. Tworzenie przestrzeni oznacza, że jesteś o krok od swoich uczuć, potrafisz im się przyjrzeć bardziej obiektywnie i odpowiednio je „przekierować”.

Na przykład, jeśli ciągle mówisz sobie, że skończyłaś 30 lat i niczego nie osiągnęłaś, skup się na eliminowaniu lęku i niepokoju związanego z przyszłością, a pielęgnuj swoje zamiary i nadzieję.

Bądź wdzięczna

Wdzięczność jest potężnym narzędziem. Jest też pierwszym krokiem do zmiany sposobu myślenia na pozytywny. Nie musisz być wdzięczna za „wszystko”. Wybieraj sobie codziennie trzy rzeczy, za które mogłabyś podziękować.

Co to daje? Pomaga przewartościować swoje życie. Pozwala docenić i zauważyć cały ogrom dobra, jaki już w nim się pojawił. A dla każdego z nas, będzie on oczywiście czymś innym. Wdzięczność pozwala nam zobaczyć w naszym życiu bogactwa, niezależnie od tego, co się akurat przeżywa.

Przyjmuj dobro i zło

To nie jest tak, że złe rzeczy nie przytrafiają się dobrym ludziom. Ale, sposób w jaki podchodzimy do naszych problemów zależy od naszego punktu widzenia. Czy jesteś w stanie zaakceptować „gorszy czas” i cieszyć się z  tym dobrym w każdej sytuacji?

Zauważaj możliwości

Przechodzisz przez trudny okres, ale to teraz właśnie masz szansę lepiej poznać samą siebie. Teraz możesz popracować nad swoimi umiejętnościami, dobrymi i złymi przyzwyczajeniami, teraz masz okazję się „sprawdzać”, rozwijać tak, by stać się lepszym człowiekiem.

Buduj swoją siłę

Byłaś już w tym momencie, w którym zdajesz sobie sprawę, że im więcej przed tobą problemów i trudnych wyzwań, tym więcej jesteś w stanie przejść? To tu właśnie odnalazłaś swoją siłę.

Skup się na „lekcji”

Kiedy  spojrzysz wstecz na swoje ostatnie problemy, możesz powiedzieć, że wyciągnęłaś z nich dla siebie jakieś wnioski? Czujesz się mądrzejsza dzięki tym doświadczeniom? Nigdy nie zapominaj, że to ty sama decydujesz o tym, jak wpłyną na ciebie trudne momenty i na ile będziesz mogła cieszyć się życiem.

To nie jest ani możliwe, ani zdrowe mieć pozytywne nastawienie „do wszystkiego” cały czas. Tragiczne wydarzenia, trauma, dramaty, które się przytrafiają, to coś, co zawsze zostawia w nas ślad. Gdy czujesz się źle postaraj się nie skupiać tak mocno na sobie, wtedy będzie ci łatwiej zaakceptować wszystkie wyzwania i rozpoznać dobro w twoim życiu.


Źródło:tinybuddha.com