Go to content

Dlaczego czujesz się winna, choć nie zawiniłaś?

Fot. istock/Artem_Furman

Poczucie, że „zrobiłaś coś złego”, mimo że zgodnie z logiką, wszystko wskazuje na to, że w niczym nie zawiniłaś, jest męczące i krzywdzące. Skąd się bierze? To kwestia, nad którą głowili się nie tylko psychologowie, ale i filozofowie.  W końcu „niewłaściwe” poczucie winy może zrujnować życie. Żeby sobie z nim poradzić, trzeba dokładnie przeanalizować jego źródło.

Dzieciństwo

Nie od dziś wiadomo, że rodzice są mistrzami wywoływania poczucia winy jako sposobu kontrolowania swoich dzieci, nawet jeśli nie przejawiają one negatywnych, złych zachowań lub poczucie winy jest niewspółmierne do przewinienia. Mechanizm ten koduje się w nas dość mocno i jako dorośli, możemy z tego właśnie powodu szukać podświadomie w swoim otoczeniu partnera, przyjaciół lub przełożonych, którzy wzmacniają to zachowanie.

Jak to działa

Poczucie winy pojawia się w różnych momentach. Czasem wtedy, kiedy robisz coś, co uważasz za niewłaściwe. Najpierw spychasz tę myśl głęboko w podświadomość. Ale ona wraca, w niezwiązanych z tą sytuacją w żaden sposób okolicznościach.

Innym razem sam fakt, że choć uniknąłeś pokusy zrobienia czegoś, co uważasz za niewłaściwe, ale chciałeś to zrobić, wystarczy, by wywołać poczucie winy.

Być może nauczyłaś się odpowiedzialności za cały świat. Współpracownik traci pracę – uważasz, że powinnaś porozmawiać z szefem w jego imieniu, aby temu zapobiec. Twój partner jest sfrustrowany swoim wyglądem, powinnaś zachęcać go do cięższej pracy na siłowni. Przyjaciółka zdradza swojego narzeczonego, „kryjesz” ją przed nim, żeby tylko ich związek się nie rozpadł, czujesz się winna „za nią”.

Jak sobie z tym poradzić

Przyczyny takiego „fałszywego” poczucia winy są różnorodne i złożone. Zrozumienie, dlaczego czujesz się winna, jest ważne, ale jest to tylko pierwszy krok w procesie kontrolowania twojej winy. Jeśli nie wiesz, dlaczego te uczucia się pojawiają, nie odniesiesz sukcesu w radzeniu sobie z nimi. Przez większość czasu twoje poczucie winy próbuje ci powiedzieć coś o sobie. Gdy zrozumiesz źródło swoich uczuć, łatwiej będzie ci znaleźć  rozwiązanie, które pomoże ci się od nich uwolnić.


Na podstawie: simplelifetraining.com