Nie dawaj sobą pomiatać. Jak reagować, kiedy ktoś jest na ciebie zły?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
6 marca 2018
Następny

Iza właściwie od zawsze bała się wszelkich spięć i konfrontacji. Nie wyobrażała sobie, że mogłaby kogoś zdenerwować nieumyślnie, a co dopiero celowo. Problem w tym, że wszystko, co robiła, robiła w taki sposób, by nikogo nie wyprowadzić z równowagi. Często odbywało się to kosztem jej samej. W pracy wolała zostać po godzinach, żeby tylko szef nie skupił na niej soczewki, że coś zawaliła. W domu zawsze przytakiwała mężowi, że nie było jakiejś niepotrzebnej draki. Właściwie Iza robiła wszystko to, co większość z nas – za wszelką cenę unikała konfliktów. Dlaczego? To dobre pytanie. 

Prawda jest taka, że kompletnie nie radzimy sobie z czyjąś złością. Nie wiemy, jak reagować i wszystko bierzemy do siebie. Gdy ktoś na nas krzyczy, stajemy zdumieni i brakuje nam języka w gębie. Albo inaczej – rzucamy się do walki bez wcześniejszego rozeznania się w sytuacji. Tak czy siak – nie potrafimy racjonalnie rozmawiać z kimś, kto jest na nas wściekły. A szkoda, bo to doświadczenie wcale nie musi być takie złe, jak nam się wydaje. To okazja, by lepiej poznać drugą osobę i samą siebie.

Poczuj wpływ słów drugiej osoby

Najpierw zastanów się, czy czujesz się w tej sytuacji bezpiecznie. Jeżeli osoba, z którą rozmawiasz jest nieobliczalna, lepiej uniknąć konfrontacji. Jeśli jednak zachowuje się normalnie, a po prostu okazuje gniew, potraktuj to jako okazję do szczerej i uczciwej rozmowy.

Uważaj na swoje uprzedzenia

Każda z nas ma jakieś przekonania na temat gniewu. Najczęściej wydaje nam się, że ktoś, kto zachowuje się w ten sposób jest po prostu złym człowiekiem. To nieprawda. Każdy z nas ma prawo do złości. Czym innym jest jednak brak szacunku. W sytuacji kryzysowej postaraj się okiełznać swoje uprzedzenia, ponieważ możesz kogoś niewłaściwie ocenić, a to na pewno nie ułatwi porozumienia.

Zwróć uwagę na swoją reakcję

Właśnie ona najwięcej powie ci na temat twoich uprzedzeń. Jeżeli coś odburkniesz lub powiesz coś nieprzyjemnego, może to oznaczać, że samo uczucie, jakim jest gniew, uważasz za coś złego, niegrzecznego, niewłaściwego. Większość z nas w takich sytuacjach reaguje na trzy sposoby – przechodzimy do walki, uciekamy albo jesteśmy kompletnie sparaliżowani. To, w jaki sposób ty się zachowujesz, wiele mówi na temat twoich przekonań. Jeśli będziesz robiła wszystko, żeby tylko stać się niewidzialną, najprawdopodobniej zawsze chodzisz na paluszkach i starasz się nikogo nie zdenerwować, działając niekoniecznie w zgodzie z samą sobą.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Jak wyćwiczyć mózg, by nie popaść w depresję

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
6 marca 2018
Następny

Jeśli kiedykolwiek cierpiałeś na depresję, doświadczyłeś ogromnego bólu, przeżyłeś momenty zwątpienia i rezygnacji. Przezwyciężanie depresji nigdy nie jest łatwe, ale istnieje jeden, skuteczny sposób, który pozwoli ci uniknąć negatywnych myśli. To trening mózgu. Ćwiczenia można podzielić na trzy „radykalne” kroki, trzy etapy, które uporządkują twój sposób myślenia.

1. Skup się na przyszłości

Uczucie smutku i głębokiego przygnębienia bardzo często wiążą się z wydarzeniami z przeszłości. Aby iść do przodu, musisz przywiązywać większą uwagę do przyszłości, do wszystkiego, co choć nieznane, wciąż przed tobą. Kurczowe trzymanie się przeszłości wpływa na twoją teraźniejszość i twoją przyszłość. Pierwszym krokiem do przerwanie tego kręgu negatywnego myślenia jest powiedzenie sobie samemu, że ten wpływ jest destrukcyjny. Znajdź sposób, aby zawrzeć pokój z przeszłością i iść dalej . Nie musisz zapominać tego, co się stało, ale możesz powiedzieć sobie, że jesteś wystarczająco odważny, by iść naprzód, aby zawalczyć o lepsze życie dla siebie.

2. Przestań porównywać się z innymi

Masz tę masochistyczną skłonność do oglądania się na innych, do analizowania sobie ich życia i żałowania, że ono nie należy do ciebie? Zazdrościsz innym wyglądu, pozycji, rodziny, szczęścia, sukcesu? Porównując się z innymi,  pozwalasz im ukraść całą twoją radość z tego, co masz. Sprawiasz, że twoje własne życie wydaje się nieistotne lub nieudane. A przecież wcale tak nie jest. Przestań robić porównania, zaglądać na portale społecznościowe, szpiegować, żałować… Ważne jest, żeby wiedzieć, że każdy z nas jest wyjątkowy i na swój sposób piękny. Masz wiele do zaoferowania światu, ale przede wszystkim – świat ma wiele do zaoferowania tobie. Nie trać więcej czasu na zawiść i zazdrość. Zamiast tego pracuj nad tym, aby twoje życie stało się bardziej satysfakcjonujące.

3.  Trenuj swój mózg, aby nie tłumić myśli i uczuć

Każdy od czasu do czasu ma negatywne myśli i uczucia. Możesz myśleć, że unikanie ich pomoże ci uniknąć depresji, ale jest odwrotnie. Badania wykazały, że tłumienie negatywnych myśli w rzeczywistości kończy się „obsesyjnym myśleniem i reaktywnością emocjonalną”.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Fot. Unsplash /

9 sekretów szczęśliwych ludzi, których od nich nie usłyszysz

Fot. istock/Mixmike

Możesz zmienić świat dla swojej córki. O budowaniu pewności siebie w 4 krokach

Fot. Pexels / Unsplash  / CC0 Public Domain

Jak unikać negatywnej energii? Zrób to w 9 krokach