Kiedy boli cię szczęście drugiej osoby. Twój partner nie jest twoim lustrzanym odbiciem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 lipca 2018
Fot. iStock / Constantinis
Fot. iStock / Constantinis
 

To, że ten drugi jest szczęśliwy, zazwyczaj nie jest dla nas bolesne. Z reguły (co jest zdrowe) sukces i szczęście naszego partnera czy przyjaciela napawa nas ogromna dumą i daje nam satysfakcję. Jest to wówczas wspaniałe uczucie, które pozytywnie wpływa na związek, umacnia go. Nierzadko jednak cieniem na naszej relacji kładzie się zazdrość o szczęście drugiej osoby, co może prowadzić do końca miłości. Dlaczego zazdrościmy tym, których kochamy?

Przede wszystkim, wszyscy jesteśmy aż i jedynie istotami ludzkimi, zdolnymi do doświadczania wszelkiego rodzaju uczuć, dobrych i złych, czasem bardzo złożonych. Naszej zazdrości często towarzyszy poczucie winy w stosunku do ukochanej osoby. Z drugiej strony… Być może my również ciężko pracowaliśmy, by osiągnąć sukces, ale nam się nie udało.

Cierpimy, gdy druga osoba jest szczęśliwa, kiedy sami nie czujemy się dobrze. Wierzymy w jej sukces, ale nie możemy zapomnieć o naszym niespełnionym pragnieniu. Nieumyślnie porównujemy jej szczęście z naszym smutkiem i stwierdzamy, że coś jest nie tak. To coś, co czujemy bardzo często, ale nie myślimy o tym zbyt wiele.

Wszystko to dzieje się z nami, gdy widzimy naszego partnera jako nasze lustrzane odbicie. Pomijamy kontekst, w którym nastąpiło jego spełnienie. Koncentrujemy się tylko na wyniku, który osiągnął i wyniku, o którym marzyliśmy dla siebie. Tworzymy narcystyczną projekcję, a nasze ego zostaje zranione i cierpimy, bo on jest szczęśliwy, a my nie. Sekretem jest poszerzenie tej perspektywy. Nie popatrz tylko na to, twój partner zdobył, ale na to wszystko, co musiał zrobić w tym celu, i na to, czego nam brakuje, aby osiągnąć to samo. W ten sposób łatwiej ci będzie dostrzec różnicę między wami.

Uczucie zazdrości o kogoś, kogo kochamy, jest normalne. Nie czyni z nas złej osoby. Tym, czego powinieneś unikać, jest pozwolenie, aby to uczucie rosło i karmiło twój związek podejrzliwością lub urazą.

Czas dorosnąć. Są rzeczy, których pragniemy i których nigdy nie otrzymamy. Rzeczy, o których marzymy, ale otrzymujemy je tylko bardzo się o to starając.

Zazdrości można usunąć, identyfikując ją i akceptując. Miłość powinna zwyciężyć.

 


Dla rodziców wakacje z dziećmi są bardziej stresujące niż praca zawodowa – mówią wyniki badań

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 lipca 2018
Fot. iStock/Geber86
Fot. iStock/Geber86

Rodzice pracujący zawodowo woleliby sprostać stresowi związanemu z obowiązkami zawodowymi niż perspektywie wakacji rodzinnych, mówią badania. Aż dwie trzecie rodziców przyznało, że uważają wyjazd na wakacje z dziećmi za przedsięwzięcie o wiele bardziej stresujące niż codzienne wyjście do biura, nawet jeśli mają wymagającego szefa.

Około 65 procent rodziców twierdzi, że tygodniowe wakacje z dziećmi odbijają się na ich systemie nerwowym o wiele bardziej negatywnie niż praca w pełnym wymiarze godzin, a prawie połowa  przyznaje, że (nauczona złym doświadczeniem) raczej nie planuje rodzinnych urlopów.

Gdzie leży problem? W ciągu roku dzieci są zajęte – chodzą do szkoły, na dodatkowe zajęcia, korepetycje, ich czas jest zorganizowany. Dzień mija niepostrzeżenie. Gdy „odpada” nam szkoła i dzieci przebywają w domu, organizacja zajęć spada na rodziców. I tu pojawiają się kłopoty. Po pierwsze okazuje się, że nie potrafimy być z własnymi dziećmi, a wspólne spędzanie czasu sprowadza sie do godzenia kłócącego się rodzeństwa i wymyślaniu gier i zabaw. Po drugie,  nie chcemy jechać na wakacje bo aż 60% z nas tak bardzo boi się tego, z czym będziemy musieli się zmierzyć po powrocie do pracy (zaległe zadania, e-maila na które musimy odpowiedzieć, niedokończone projekty), że popadamy we frustrację. W rezultacie po powrocie z wyjazdu jeszcze bardziej potrzebujemy odpoczynku…

Jaka jest na to rada? Odpuścić i „oswoić’ rodzinne wyjazdy. Nie dążyć do tego, by były perfekcyjnie zorganizowane, pozwolić sobie na spontaniczność. I nie być tak bardzo „serio”…


Na podstawie: www.dailymail.co.uk

 


Zobacz także

Fot. iStock/nd3000

Czego nie należy robić, kiedy kończy się związek. Nigdy nie błagaj, by został

Fot. iStock/Thomas_Zsebok_Images

Niekochani dorośli – jak brak miłości w dzieciństwie wpływa na nasze życie

Fot. iStock / Deadair

Kochany, nie po drodze nam. Nie kochasz lub ja nie kocham. Dlaczego tak trudno nam odejść?