Go to content

Ale to już było?! To cię zaciekawi, jeśli odczuwasz niezwykłe deja vu

Fot. iStock / UygarGeographic

Na pewno znasz ten stan, choć raz w życiu jak grom z jasnego nieba przeszyło cię uczucie, że to już się działo! Trwa tylko ułamek sekundy, ale przyspiesza bicie serca, powoduje niepokój. Deja vu, bo tak określa się takie zdarzenie, jest naprawdę niezwykłe. Warto poznać jego przyczyny, a przy okazji obalić pewne mity z nim związane.

Deja vu — już widziane

W ten dosłowny sposób tłumaczy się to zjawisko, na którego temat powstało wiele spekulacji i domniemań. Osoby, które miały styczność z deja vu twierdzą, że przeżywana sytuacja wydarzyła się już w przeszłości, mimo pewności, że to niemożliwe. W dawnych czasach tłumaczono je działaniem złych duchów, objawami reinkarnacji i poprzedniego życia, naukowcy skupiali się na teoriach działania tzw. podwójnego mózgu, pamięci doświadczeń prenatalnych, telepatii… Teorii sporo, zważywszy na fakt, że deja vu nadal pozostaje intrygującą zagadką.

Mity dotyczące deja vu:

1. Występuje niezmiernie rzadko

Wbrew pozorom wyjątkowości samego zjawiska, pojawia się ono dość często. Przeprowadzone badani wskazują, że częstotliwość występowania deja vu w populacji waha się w granicach od 30 do 96% – wynik, zależy od badanej grupy osób oraz przyjętej w badaniu definicji tego zjawiska.

2. Wynika z patologicznego podłoża

I tak i nie, zależy to od przypadku danej osoby.

  • deja vu dotyka osoby zdrowe,
  • częściej pojawia się u osób z organicznymi uszkodzeniami mózgu- cierpiących na padaczkę płata skroniowego,
  • u pacjentów z niektórymi zaburzeniami psychicznymi: schizofrenią, zaburzeniami nastroju lub osobowości, nadmiernym lękiem, demencją, depresją oraz nerwicą,
  • u osób zmęczonych psychicznie, przemęczonych fizycznie, stosujących używek, funkcjonujących w silnym stresie.

3. Sny tworzą deja vu

Połączenie między marzeniami sennymi a deja vu, tłumaczone jest jako zjawisko powstające w wyniku przypadkowego związku lub podobieństwa marzeń sennych z codziennymi sytuacjami. Do tej pory, mimo istniejących poszlak nie udowodniono naukowo tej zależności.

4. Reinkarnacja wszystko tłumaczy

Już Arystoteles w ten sposób tłumaczył występowanie tego zjawiska. Podobne związki można odnaleźć w filozofii hinduizmu. Naukowego potwierdzenia tej teorii jak na razie nie ma.

Garść faktów popartych badaniami:

Owszem, deja vu nadal pozostaje kusząca naukowców zagadką, jednak są pewne kwestie, z którymi dyskutować się nie powinno. Naukowcy ustalili m.in.:

  • Zjawisko deja vu pojawia się średnio raz na rok u osób, które je doświadczają.
  • Deja vu pojawia się częściej u osób zestresowanych i przemęczonych.
  • Deja vu doświadczają tak samo kobiety i mężczyźni.
  • Częstotliwość odczuwania deja vu maleje wraz z wiekiem.
  • Osoby bardziej niż przeciętnie wykształcone częściej doświadczają tego zjawiska.
  • Deja vu dotyka częściej ludzi dużo podróżujących.
  • Deja vu przypomina często poprzedni sen.
  • Przeciwieństwem deja vu jest jamais vu, co oznacza „nigdy nie widziane” (coś, co powinno być nam znane, wydaje się być zupełnie obce).

źródło: charaktery.eu