Go to content

ABC rozwoju osobistego. Jak nie utknąć w miejscu

Fot. iStock/portishead1

Jest prawdą niezaprzeczalną, że w ciągu całego życia zmieniamy się wiele razy. I że, o ile nie zawsze na wszystko mamy wpływ, to jednak większość naszych życiowych sukcesów i niepowodzeń jest konsekwencją osobistych wyborów i decyzji. Jeśli świadomie rezygnujesz z rozwoju osobistego, tracisz potrójnie. Nowe, ciekawe możliwości nie pojawią się przed tobą z taką łatwością, jak wtedy, gdy stale poszerzasz swoje horyzonty. Świat nie będzie dla ciebie tak przyjemnym, bezpiecznym miejscem jak byś chciał. A ty nie otworzysz się na innych wystarczająco, by dzielić się z nimi swoją energią.

Jak zatem nie utknąć w miejscu? Kieruj się poniższym kluczem:

Samoświadomość

Poznanie swoich mocnych stron, talentów i umiejętności jest pierwszym krokiem do uwolnienia potencjału oraz wewnętrznej siły niezbędnej do harmonijnego rozwoju. W czym jesteś dobry? Jakie doświadczenia przeszedłeś i czego się wówczas nauczyłeś?

Wdzięczność

Wdzięcznym można być za naprawdę wiele rzeczy. Jeśli zdecydujesz się ich poszukać, na pewno znajdziesz. Za co jesteś wdzięczny? Co sprawia że się uśmiechasz? Co doceniasz teraz w swoim życiu? Każdego dnia szukaj trzech rzeczy, za które będziesz wdzięczny.

Kontrola

W życiu jest tak wiele rzeczy, nad którymi nie mamy żadnej kontroli. Nie jesteśmy głównymi „menadżerami” wszechświata. Nasza kontrola leży w naszej postawie i naszym zachowaniu – naszych wyborach. Wybieraj mądrze.

Dyscyplina

Kluczem do sukcesu jest dyscyplina. Otaczają nas pokusy i przeszkody, które cały czas odwracają uwagę od naszych celów. Dyscyplina jest jak mięsień; im więcej pracujemy nad budowaniem tej umiejętności, tym lepiej rozwijamy nawyki, które przybliżają nas do osiągnięcia naszego największego sukcesu.

Zachęta

Wszyscy mamy swoje trudne chwile, a łagodne słowo, które oferuje nadzieję i wsparcie, może dosłownie uratować nam życie. Czy jesteś zachęcającym czy krytykiem? Czy akcentujesz problemy, czy może zachęcasz do szukania rozwiązań oraz do kreatywnego myślenia?

Skupienie

Co byś zrobił ze swoim czasem, gdybyś wiedział, że pozostało ci tylko sześć miesięcy życia? Skup cały swój czas, energię i zasoby na rzeczach i ludziach, którzy naprawdę mają dla ciebie największe znaczenie. Niejasne cele dają niejasne wyniki. Niewyraźne cele dają niewyraźne rezultaty. Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, dokąd zmierzasz i co chcesz osiągnąć. Zapisz to. Następnie skup się.

Dawanie siebie innym

Dawanie innej osobie oraz świadomość, że ten nasz wkład ma trwały wpływ, kreuje prawdziwe szczęście i spokój umysłu. Za każdym razem, gdy dajesz, rozwijasz się; za każdym razem, gdy dajesz – otrzymujesz, a twoje dawanie ma moc rozjaśnienia świata.

Wsparcie

Pomyśl o ludziach, których podziwiasz, tych, którzy już są tam, gdzie i ty chciałbyś dotrzeć. Zapytaj ich, jak to zrobili. Spędzaj z nimi czas. Ucz się od nich. Uzyskaj ich pomoc. Korzystaj z miłości i wsparcia rodziny i przyjaciół. Proszenie o pomoc jest oznaką siły, a nie słabości.

Radość

Doceń dar życia. Każda chwila jest cenna i krucha, a wielu z nas tego nie dostrzega. Śmiej się i uśmiechaj, baw się dobrze. Radość może obejmować: pyszną filiżankę kawy, czas z ludźmi, których kochasz, dobry trening albo spacer, przeczytanie czegoś wspaniałego, świadomość, że jesteśmy zdrowi.


Na podstawie: tinybuddha.com