Go to content

9 rzeczy, które według terapeutów, powstrzymają cię przed załamaniem nerwowym

Zdarzają się sytuacje, które chwieją naszym stabilnym światem i trudno jest sobie poradzić z nadmiarem problemów. Wtedy też przychodzi kryzys, który często wystawia na próbę siłę naszego charakteru. 

Kryzys psychiczny — niełatwa reakcja

Kryzys psychiczny to nie choroba, ale nasza naturalna reakcja na trudną sytuację. Stres jest jednym z głównych czynników, które często doprowadzają nas do załamań nerwowych: relacje z otoczeniem, stres finansowy, stres w pracy, stres spowodowany sytuacją rodzinną, mogą przyczynić się do tego, że ktoś poczuje się przytłoczony. Często towarzyszą nam emocje, których nie da się dłużej ignorować. Pojawia się niepokój, dokuczliwe napięcie, poczucie bezsilności, które czasem przynoszą ataki paniki i chęć natychmiastowej ucieczki. A mimo to, zbieramy w sobie siły, podejmujemy potrzebne decyzje i opracowujemy plan działania, który ma nas dźwignąć z kryzysu.

Co nam daje kryzys psychiczny?

Nawet i w takich trudnych chwilach można zyskać. Dzięki sytuacjom kryzysowym wykształcamy nowe umiejętności, testujemy naszą wytrzymałość i czerpiemy doświadczenia na przyszłość. Każdy przeżywa to na swój sposób — jedni samodzielnie, a inni wolą, gdy pomaga im bliska osoba. Najważniejsze jest, by nie spychać problemów, ale przepracować wszystkie bolączki, by więcej nam nie szkodziły. Wg terapeutów istnieją zachowania, które mogą pomóc ludziom, kiedy ci czują, że ich życie jest pełne zbytniego stresu. To one pomagają powstrzymać wiele osób przed załamaniem nerwowym.

9 rzeczy, które według terapeutów, powstrzymają cię przed załamaniem nerwowym

1. Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić

Jeśli masz na coś realny wpływ, korzystaj z niego. Kiedy włożysz energię w to, co możesz kontrolować, będziesz znacznie skuteczniejsza. Ale sytuacje, których nie możesz cofnąć lub zmienić, powinny takie pozostać. Nie trać cennej energii na niepotrzebne, bezowocne działania.

2. Skup się na dobrych rzeczach

Skupiaj się na tym, co dobrego spotkało cię w twoim życiu. Mogą to być i bliscy ludzie, jak i rzeczy materialne, z których jesteś dumna, czy które gwarantują ci poczucie satysfakcji i bezpieczeństwa. Skupienie się na pozytywach w czasach stresu przyniesie dobrą energię, która cię uzdrowi.

3. Zaakceptuj swój ból

Nie da się dotykać w życiu jedynie dobrych emocji. Czasem i ból jest potrzebny, by uświadomić nam pewne rzeczy. Akceptując ból, nauczysz się większego zrozumienia i współczucia dla siebie i innych.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock / sankai

1/1 9 rzeczy, które według terapeutów, powstrzymają cię przed załamaniem nerwowym

4. Reaguj na swoje emocje

Nie udawaj, że nic się nie dzieje, odczuwaj i reaguj na swoje emocje. Łatwiej jest działać, gdy emocje są zrozumiane i okiełznane, niż spychane do podświadomości. Odczuwanie dobrych i złych emocji jest dobrą i naturalną częścią życia, nie można ignorować ich siły.

5. Sięgnij po wsparcie

Nie zamykaj się w sobie w obliczu problemów. Nawet gdy wydaje ci się, że nikt nie zrozumie twojego bólu czy strachu, podzielenie się z kimś emocjami, zdejmie z ciebie przygniatający balast. Na pewno masz obok siebie kogoś, kto da ci siłę, aby iść naprzód, gdy będzie ci ciężko.

6. Rób to, co kochasz

Nawet w najgorszym czasie w życiu, robienie tego, co kochasz wleje odrobinę światła i ciepła w twoje serce. Czynności wykonywane z pasją rodzą radość i satysfakcję, a tego nigdy dość w życiu.

7. Pamiętaj, że nie ty jedna masz problemy

Zapewne nie lubisz porównywać się do innych, ale pomyśl, że nie ty jedna w pewien sposób zostałaś przyparta przez życie do muru. Dzięki temu nie jesteś sama i zawsze spotkasz kogoś, kto będzie umiał wczuć się w to, co czujesz, i pomoże ci przejść przez sytuację.

8. Problemy kiedyś się skończą

Zawsze o tym pamiętaj, choćby sytuacja była nawet krytyczna. Wszystko kiedyś minie, dobiegnie końca, a kiedy uda ci się przetrwać, będziesz zaskoczona własną siłą. Kiedy po drodze znów zabraknie ci sił, weź głęboki oddech i przypomnij sobie, że nic nie trwa wiecznie.

9. Nie zakopuj się w smutku

Choć radość w chwilach załamania nerwowego nie jest tym, na co miałabyś ochotę, nawet wbrew samopoczuciu, uśmiechnij się. Potraktuj uśmiech jako zaproszenie dobrych emocji do swojego życia, uwolnij endorfiny, które w naturalny sposób pomogą obniżyć poziom stresu i pomogą zrelaksować się i zrelaksować.

źródło: www.powerofpositivity.comzdrowie.gazeta.pl