Go to content

7 prostych zasad komunikacji z toksycznymi ludźmi

Czasami mamy do czynienia z ludźmi, którzy bez przerwy narzucają nam swoje zdanie, swoje opinie, nieproszeni udzielają zbędnych rad i nie ustają w krytyce. Choćby się w tobie, gotowało, nie trać więcej nerwów i energii na jałowe dyskusje i tłumaczenia. Aby uniknąć konfliktów, trzeba znać kilka sztuczek.

Dla was dziś, 7 wskazówek, prostych zasad komunikacji z „trudnymi” ludźmi z naszego otoczenia. Tak naprawdę przydadzą nam się nawet w codziennych, zwykłych rozmowach. Przekonajcie się sami!


Na podstawie: brightside.me

Fot. iStock/Martin Dimitrov

1/7 1. Mów wyraźnie i pewnie

Trudni  ludzie i rozmówcy komunikują się w nami chaotycznie, bez jasnego określania się, zostawiając sobie „furtkę” dla swoich działań w razie potrzeby. Mówią na przykład:

  • „Nie uprzedzałeś mnie, żebym nikomu tego nie potarzał.”
  • „Nie zrozumiałem tego tak, że umówiliśmy się dokładnie na 10:00.”

Nie łudź się, że taka osoba będzie przestrzegała niespisanych norm, ogólnych zasad przyzwoitości i zdrowego rozsądku. Podczas komunikowania się z takimi ludźmi zawsze lepiej mówić wyraźnie o co chodzi, podkreślając nawet te szczegóły, które tobie wydają się oczywiste.

Fot. iStock/DusanManic

2/7 2. Odróżniaj troskę od prób łechtania własnego ego

„Toksyczni” lubią pomagać w nachalny i męczący sposób. Stwarzają wrażenie, że się o nas troszczą, że im na nas zależy. W rzeczywistości, ich zachowanie jest sposobem na podniesienie sobie poczucia własnej wartości. Nie musisz przyjmować niechcianej i niepotrzebnej pomocy.

jak przestać się denerwować Fot. iStock / kieferpix

3/7 3. Ustal granice

Ponieważ „trudni” ludzie starają się unikać jasnego i zdecydowanego określania się, ważne jest, aby zawsze definiować swoje granice w kontaktach z nimi. Tak naprawdę, ustanowienie granic, jest normalne dla wszystkich zdrowych relacji, nawet z ludźmi, których lubisz.

Fot. iStock / da-kuk

4/7 4. Miej świadomość, kiedy powinieneś powiedzieć „stop”

Pewnie czasem masz ochotę odpowiedzieć na „zaczepkę”, bronić swojego punktu widzenia, wykazać błędy w zachowaniu lub argumentacji drugiej strony. W ten sposób tylko niepotrzebnie łapiesz się w pułapkę. Twój rozmówca potrzebuje jedynie potwierdzenia swojej racji i wartości (poprzez spór lub konflikt), a nie prawdy. I prawdopodobnie, trudno go „przegadać”.

Fot. iStock / fcscafeine

5/7 5. Wycofuj się umiejętnie

Kiedy zachowanie „trudnej” osoby zaczyna zagrażać twojemu samopoczuciu, kiedy zaczynasz czuć się w jej towarzystwie źle i nieswojo, użyj wiarygodnego pretekstu, żeby zniknąć z pola widzenia. Dla niej, czy dla niego, nie jest ważne, co mówisz tak długo, jak brzmi to przekonująco. Znajdź kilka, wiarygodnych wymówek i nie zaprzątaj sobie głowy dalszym tłumaczeniem się.

Fot. Pixabay/<a href=” https://pixabay.com/pl/portret-na-zewn%C4%85trz-kobieta-1097920/” >plimper</a> / <a href="target= https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage”_blank">CCO</a>\n

6/7 6. Nie sięgaj po argumenty „osobiste”

Czasem trudno jest nam przerwać ten szkodliwy dla naszego zdrowia emocjonalnego dialog. Albo nie zauważamy nawet, jak dyskusja z najspokojniejszej na świecie, zamienia się w konflikt. Jeśli tak już się stanie, unikaj „osobistych wycieczek” w dalszej dyskusji, bo to bezpośredni przejaw twojej bezsilności. Mów tylko o faktach. Bądź mądrzejszy, i daj przykład przeciwnikowi, nieważne jak banalnie to zabrzmi.

Fot. iStock/EXTREME-PHOTOGRAPHER

7/7 7. Bądź sobą i postępuj zgodnie ze swoim sumieniem

Z jednej strony jest ci przykro, bo sytuacje konfliktowe są nieprzyjemne i kosztują cię wiele emocji. Z drugiej, masz świadomość, że komunikowanie się z „toksycznymi” jest bezowocne. Lepiej w ogóle o tym za dużo nie myśl i skup się na tym, co naprawdę lubisz, co przynosi ci spokój. I zawsze postępuj zgodnie z tym, co czujesz.