Go to content

6 filarów przyjaźni. Sprawdź, czy w twojej przyjacielskiej relacji niczego nie brakuje

6 filarów przyjaźni, gdy jeden z nich się chybocze, reszta także zaczyna się chwiać. Dlatego tak ważne jest byśmy dbali o nie wszystkie.
Fot. iStock / Todor Tsvetkov

Czasami w naszych przyjaźniach zwyczajnie coś „nie gra”. I choć sami nie potrafimy tego nazwać, odciska trwałe piętno na całej znajomości. Psycholog społeczny Michael Argyle i Monika Henderson, wyjaśniają, że może mieć to związek z naruszeniem, któregoś z 6-ciu filarów przyjaźni – gdy jeden z nich się chybocze, reszta także zaczyna się chwiać. Dlatego tak ważne jest byśmy dbali o nie wszystkie.

6 filarów przyjaźni:

Dobrowolne wsparcie w potrzebie

Jak to mówią „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Nie chodzi o to, żeby nasz przyjaciel był przy nas na każde zawołanie, ale o świadomość, że gdy naprawdę będziemy w potrzebie, możemy na tę osobę po prostu liczyć.

Wzajemne zaufanie

Czyli umiejętność dochowywania tajemnic. Jest to szczególnie ważne w okresie dorastania, gdzie utrzymanie sekretu staje się swego rodzaju testem na rozpoznanie prawdziwego przyjaciela.

Werbalne i niewerbalne okazywanie wsparcia

Okazywanie wsparcia naszym przyjaciołom potrzebne jest nie tylko od święta, ale też na co dzień. Pozornie zwykle słowa mogą kogoś naprawdę podnieść na duchu, wzmocnić, czy zmotywować do działania. Nie powinniśmy jednak ograniczać się wyłącznie do nich. Ważne są także: dotyk, życzliwych uśmiech, przytualanie. W wielu krajach zarówno dorosłe kobiety, jak i mężczyźni, chodząc po ulicy trzymają się za ręce, okazując sobie w ten sposób przyjaźń. Co w naszym kręgu kulturowym może wydawać się nienaturalne.

Satysfakcjonujące dla obu stron komunikowanie się

Z przyjacielem powinniśmy być w stanie rozmawiać bez skrępowania, czy owijania bawełnę, nie bojąc się przy tym, że zacznie nas oceniać.

Obrona interesów przyjaciela pod jego nieobecność

Na przykład nie pozwalamy innym wypowiadać się nieprzychylnie na jego temat, kiedy go nie ma. Nie zależnie od tego, czy zamierzamy mu później o tym powiedzieć, czy nie.

Dzielenie się z przyjacielem swoim szczęściem i sukcesami

Nawet jeśli nasz przyjęciem odniósł właśnie sukces w dziedzinie, na której nam zależy, ważne jest abyśmy potrafili cieszyć się jego sukcesami. To naturalne, że w takiej sytuacji będziemy mieć mieszane uczucia, ale bądź co bądź jemu też należy się trochę szczęścia. Jeśli będziemy cieszyć się razem z nim, nam też może nam coś z niego skapnąć.:)


Źródło: coaching.focus.pl